Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најбезбедни градови во светот за 2019 година

Време: 21:20

Датум: септември 1, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Токио е најбезбеден град во светот за 2019 година, покажа Индексот за безбедни градови на известувачката служба на Економист.

Известувачката служба на Економист, која работи во рамките на британксиот „Економист Груп“, најпознат по списанието „Економист“, рангираше 60 дестинации ширум светот, врз основа на дигитална безбедност, здравје, инфраструктура и лична безбедност.

Токио е на врвот на листата, а потоа следат Сингапур и Осака, уште еден јапонски град.

Овие три градови, исто така се најдоа на врвот на листите за 2015 и 2017 година, пренесува Си-Ен-Ен.

Од европските градови, Амстердам и Копенхаген беа во првите десет најбезбедни, рангирајќи се на четвртото и осмото место соодветно.

Единствениот американски град во првите десет е Вашингтон, додека Чикаго е на 11-то место.

Меѓу десетте најбезбедни градови во светот се  и Сиднеј и Мелбурн, Торонто и Сеул.

Хонг Конг, кој беше на деветтото место на списокот во 2017 година, падна на 20-та позиција оваа година.

Во изминатите неколку месеци во градот се случија насилни, антивладини протести, што доведе до пад на посетителите.

Последен на списокот е Лагос, Нигерија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како спијат морските желки? (видео)

  Како спијат морските желки? (видео)

  Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е време…

 • Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени…

 • Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Грбав кит долг најмалку пет метри е забележан во реката Темза источно од Лондон скоро една година откако китот белуга за прв пат е виден…

 • Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Највисокиот облакодер во светот се покажа во целата своја величенственост по повод 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди со волшебно аудио-визуелно шоу во средата, пренесува…

 • Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапил и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се…

 • Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Археолозите и архитектите отсекогаш се прашувале зошто Инките решиле да го градат својот свет гтрад Мачу Пикчу на теренот на денешниот Перу, на прилично тежок…

 • Будва – лето кое трае

  Будва – лето кое трае

  Доколку досега не сте ја посетиле Будва во септември или октомври, тоа значи дека не сте го запознале вистински овој медитерански град. Тогаш најдобро се…

 • Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Дали некогаш сте се запрашале зошто дијамантите не се на списокот на Светски чуда? Ако ние се прашуваме, тие веднаш би се нашле на него,…

 • Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  На прво место на најпосетувани градови во светот е главниот град на Тајланд, Бангкок. Овој град е пред Париз и Лондон, покажуваат резултатите од најновото…

 • Александрија тоне поради климатските промени

  Александрија тоне поради климатските промени

  Познатиот египетски град Александрија, кој преживеал инвазии, пожари и земјотреси откако е основан пред повеќе од 2.000 години од Александар Велики, почна да тоне како…