Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

Време: 10:29

Датум: август 14, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Будва сѐ поблиска до далечните дестинации

Туристи од преку 170 земји од светот престојувале на ривиерата на Будва во секакви видови на сместување од почетокот на оваа година, тврдат податоците од Централниот туристички регистар на Министерството за одржлив раст и туризам на Црна Гора.

Најголемиот број на посети и ноќевања беа забележани од гости од Русија, Србија, Босна и Херцеговина, Германија и Украина, а охрабрува податокот дека туристите од Германија, најважниот емитивен пазар во Европа, беа доминантни гости во колективни сместувања во тек на првите шест месеци од 2019 година.

За хотелско сместување на Будванската ривиера, според официјалните податоци на Управата за статистика на Црна Гора – MONSTAT, најмногу се одлучуваат туристите од европските земји, кои сочинуваат 79% од сите гости. Најголеми емитивни пазари се Германија, која придонесува со 11% од вкупниот број туристи во колективно сместување, а веднаш зад неа се Русија, Србија, Албанија, Кина и Франција.

Навистина интересен факт е дека оваа година, во приватно сместување, во Будва престојувале туристи од далечни дестинации како Јапонија, Индија, Индонезија, Јужна Африка, Куба, Малезија и Тајван, но и неочекувани, интересни дестинации, како Папуа Нова Гвинеја, Маврициус, Камбоџа, Нигерија, Венецуела, Перу, Уругвај, Божиќни Острови, Аруба, Сејшели и многу други.

Во средината на август на улиците во Будва можете да уживате во разновидноста и богатството на различните јазици од целиот свет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како спијат морските желки? (видео)

  Како спијат морските желки? (видео)

  Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е време…

 • Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  Местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата отворено за туристи

  По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, строго забранија пристап до локациите изложени на радијација за неовластени…

 • Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Огромен грбав кит доплива во Лондон (видео)

  Грбав кит долг најмалку пет метри е забележан во реката Темза источно од Лондон скоро една година откако китот белуга за прв пат е виден…

 • Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Величенствено шоу во чест на Ганди на „Бурџ Калифа“ во Дубаи (видео)

  Највисокиот облакодер во светот се покажа во целата своја величенственост по повод 150-годишнината од раѓањето на Махатма Ганди со волшебно аудио-визуелно шоу во средата, пренесува…

 • Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител(видео)

  Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапил и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се…

 • Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Решена мистеријата за Мачу Пикчу?

  Археолозите и архитектите отсекогаш се прашувале зошто Инките решиле да го градат својот свет гтрад Мачу Пикчу на теренот на денешниот Перу, на прилично тежок…

 • Будва – лето кое трае

  Будва – лето кое трае

  Доколку досега не сте ја посетиле Будва во септември или октомври, тоа значи дека не сте го запознале вистински овој медитерански град. Тогаш најдобро се…

 • Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Дали некогаш сте се запрашале зошто дијамантите не се на списокот на Светски чуда? Ако ние се прашуваме, тие веднаш би се нашле на него,…

 • Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  Пред Париз и Лондон, речиси 23 милиони пристигнувања: Ова е најпосетуваниот град во светот

  На прво место на најпосетувани градови во светот е главниот град на Тајланд, Бангкок. Овој град е пред Париз и Лондон, покажуваат резултатите од најновото…

 • Најбезбедни градови во светот за 2019 година

  Најбезбедни градови во светот за 2019 година

  Токио е најбезбеден град во светот за 2019 година, покажа Индексот за безбедни градови на известувачката служба на Економист. Известувачката служба на Економист, која работи…