Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,048.87 -0.01%    GRNT 850.00 0%    KMB 5,332.15 0.03%    MPT 61,869.20 -0.21%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,088.00 -0.03%    PROD 1,600.00 0%    RMDEN17 98.70 0.1%    RMDEN18 98.70 0%    RZEK 30.00 0%    STIL 100.00 -2.9%    TETE 2,312.00 4.71%    TNB 15,950.00 0%    TTK 1,302.61 -2.79%    UNI 2,100.00 -0.03%    

Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

Време: 09:46

Датум: јули 1, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Ако го сакате овa ладно благо, диетата со сладолед звучи навистина одлично! Сепак, сладолед диетата е диета од околу 1.250 калории која ви овозможува да јадете сладолед секој ден, но мора да обрнете внимание на големината на порциите.

Жените на сладолед диета можат да изедат една чинија сладолед дневно, а на мажите им е дозволено една ипол чинија. Исто така, се препорачува да јадете нискомаслен сладолед кој има 125 или помалку калории по оброк односно во една чинија.

Пример мени за диета I

Појадок: Чаша житни снегулки прелиени со лажица шеќер, чаша боровинки и чаша нискомаслено млеко

Ручек: Сендвич со две кришки интегрален леб, парче зелена салата и 75 грама туна. По желба додадете домати и како зачин трошлив босилек;

Ужина: Чаша нискомаслено млеко и едно овошје

Вечера: Едно големо парче пица со сирење и мешана салата

Десерт: Една чаша сладолед

Пример мени за диета II

Појадок: 75 грама младо сирење, 2 тоста од интегрален леб, 1 портокал, чаша чај

Ручек: пилешки гради на скара (150 грама), парче интегрален леб, голема салата од сезонски зеленчук

Ужина: Шејк од 2,5 дл домашен кефир (или јогурт) и половина чаша малини, капини или боровинки

Вечера: 200 грама печурки печени на тефлон, 25 грама шунка, чаша мешан зеленчук (карфиол, морков, млада боранија, грашок…) и една домат како салата

Десерт: Една чинија сладолед

Кога сте на сладолед диета, ве советуваме да јадете различни хранливи продукти кои се богати со влакна, заедно со овошје, зеленчук и се разбира дневна порција сладолед. Можете да јадете сладолед од различни видови, иако е најдобро да се држите до проверено здрави, домашен сладолед каде што можете и да ја контролирате количината на калории кога го правите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, вклучувајќи и железо, калциум, магнезиум и витамин Ц, Е и Б. Високата содржина на влакна во…

 • Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Ако сте од оние кои започнуваат диета пред заминување на одмор, најдовме диета за вас која дава брзи и ефикасни резултати. Се вика диета со…

 • Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти е цел на секој што сака да загуби килограми. А за килограмите да не се вратат важно е да се придржувате…

 • Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок. Во…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…