Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,316.41 0.11%    BESK 7,300.00 0.13%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,292.24 -0.12%    MPT 76,673.09 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 -0.09%    SBT 2,550.41 1.13%    SPAZP 8,211.00 5.27%    STB 1,176.76 1.01%    TKVS 5,500.00 0%    TNB 16,599.48 0%    TTK 1,510.00 -2.58%    UNI 2,357.79 -0.17%    

Колку добро ја познавате Македонија и нејзините туристички капацитети

Време: 15:36

Датум: јуни 21, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Виница-неоткриено богатство

Доколку сакате да ги истражувате убавините на Македонија и да го поддржите локалниот туризам вие сте на вистинското место

Во последните неколку години се чини дека стандардот на сместувачките капацитети и развојот на локалниот туризам почнува да добива свој облик и луѓето, посебно странските туристи, се охрабруваат се почесто Македонија да биде нивната егзотична дестинација за патување, планинарење, екстремен спорт или едноставно релаксирачки одмор.

Па така сите  оние кои истовремено го негуваат авантуристичкиот дух, но истовремeно не сакаат да се откажат од комфорот, патувањето низ Македонија повеќе не е проблем, туку станува полесно достапна и возбудлива дестинација. Од едно патување човек сè што може да посака е да посети место на кое дотогаш никогаш не бил, или доколку бил овој пат да го погледне со поинакви очи од еден поинаков ракурс и да ја запознае одблизу историјата и културата на таа земја преку архитектурата, уметноста, природата и се разбира домашната гастрономија.

Овој пат нашиот интерес застана на градот Виница и неговата околина. Оние кои малку подобро ја познаваат нашата култура и историја веднаш ќе направат асоцијација со познатите теракотни икони пронајдени на Виничкото кале. Самиот факт дека тука лежи познат археолошки локалитет говори за големината и важноста на овој дел од Македонија. Корените на христијанството се наоѓаат токму во Виница изразени преку овие теракотни икони. Тие се вбројуваат во редот на најавтентичните археолошки откритија и претставуваат драгоцен дел од целокупното Христијанско наследство.

Инаку Калето се наоѓа југозападно од градот Виница. Според површинските остатоци, населбата се простирала и на падините од ридот, како и на околните ритчиња. Со својата височина и положба локалитетот доминира над просторот од Виница, а има убава прегледност и над коритото на Брегалница.

Овој локалитет го привлекол вниманието на археолозите во 1978 година, кога археологот Цоне Крстевски донел во Музејот на Македонија пет фрагменти од теракотни релјефи со иконографски претстави, дотогаш непознати, особено интересни за проучувањето на старохристијанскиот период. Така, од 1985 година се започнува со археолошки ископувања кои непрекинато траат до денес.

Кога ги прашавме жителите на Виница да ни препорачаат место за удобно да се сместиме добивме повеќе препораки за еден од поновите хотелски капацитети со 4 ѕвезди а тоа е „Хотел Централ сместен во срцето на градот Виница. Тука не само што ќе добиете врвно хотелско доживување туку и ќе си овоможите разгалување во нивниот беспрекорен Спа центар.

Сè што ви преостанува е да направите план да ги спакувате нопходните работи со вас и авантурите ве очекуваат на неколку километри од дома.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Оригинално: Очила за сонце направени од талог од кафе

  Оригинално: Очила за сонце направени од талог од кафе

  Звучи невозможно, но очила за сонце направени од талогот од кафе сега се реалност кој ги дизајнирал украинскиот бренд OCHIS. Идејата за уникатен тип очила…

 • Ноќта трае и по два месеци: Ова е најсеверниот и еден од најдепресивните градови во светот (видео)

  Ноќта трае и по два месеци: Ова е најсеверниот и еден од најдепресивните градови во светот (видео)

  Рускиот Норилск е меѓу најстудените, најзагадени и најдепресивни градови во Русија. Со своите 175.000 жители, Норилск е најсеверниот град во светот, а по Мурманск втор…

 • Зошто островите Курил се дестинација која секој авантурист мора да ја посети?

  Зошто островите Курил се дестинација која секој авантурист мора да ја посети?

  Овој архипелаг е едно од последните места кое може да се пофали со тло кое не подлегна на забрзаниот, модерен развој… Љубовта кон авантурите и…

 • Руски часовник продаден на аукција за 31 милиони долари (видео)

  Руски часовник продаден на аукција за 31 милиони долари (видео)

  Руски часовник на швајцарскиот производител Patek Philippe е продаден на аукција за рекордни 31 милиони долари. Станува збор за најскапиот часовник продаден на аукција. Моделот на…

 • Песочна дина висока 170 метри: До врвот за еден час, до подножјето за неколку минути(фото)

  Песочна дина висока 170 метри: До врвот за еден час, до подножјето за неколку минути(фото)

  Прошетката низ пустина за многумина е интересно доживување поради песочните дини што се издигаат, а во пустината Намиб во јужниот дел на Африка има една…

 • Снимката која го шокираше светот(видео)

  Снимката која го шокираше светот(видео)

  Прилично необична риба беше забележана во едно езеро во Кина. Поради необичната форма на главата на крапот, се добива впечаток дека рибата има човечко лице.…

 • Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наиде на овие „ледени јајца“ на островот Хајлуото…

 • Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Невообичаено топлиот октомври со морска температура од 23 степени, како и пониските цени на хотелите и приватниот смештај во Будва, ги натера туристите од целиот…

 • Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Six Senses Bhutan веќе отвори три ложи оваа година, во Паро, Тимбу и Пунака, а сега додава четврта… Нивното најново издание, Six Senses Gangteys, се наоѓа…

 • Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Да постојат Оскари за животни, коњот Џинганг заслужено би добил награда. Иако неговата главна задача е да галопира додека некој седи на неговиот грб, тој…