Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,316.41 0.11%    BESK 7,300.00 0.13%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,292.24 -0.12%    MPT 76,673.09 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 -0.09%    SBT 2,550.41 1.13%    SPAZP 8,211.00 5.27%    STB 1,176.76 1.01%    TKVS 5,500.00 0%    TNB 16,599.48 0%    TTK 1,510.00 -2.58%    UNI 2,357.79 -0.17%    

Изненадување на Гренланд: Кучиња влечат санка преку стопениот мраз

Време: 15:18

Датум: јуни 18, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Пространството кое обично е рамен бел мраз бил покриен со вода, што е последица на поплавена ледена покривка.

Стефен Олсен, научник од Данскиот метеоролошки институт, бил на рутинска мисија во северозападниот дел на Гренланд за да ги пронајде океанографските и метеоролошки апарати кои неговите колеги ги поставиле на мразот, но наишол на проблем, пренесуваат агенциите, повикувајќи се на американската мрежа CNN.

Имено, не можел да ги најде – пространството кое обично е рамен бел мраз, бил покриен со вода, што е последица на поплавување на гренландската ледена покривка, втора по големина на планетата.

Неверојатната фотографија, кучиња кои влечат санка на вода, кој ја направил Олсен, брзо станала вирална и се придружила на сликите на гладни поларни мечки, ослабени глечери, насукани моржеви и езера кои се исушиле во мрежата на докази за моменталната климатска катастрофа, оценува CNN.

Менхетен под вода

Олсен на Твитер напишал дека заедниците на Гренланд – главно автохтони жители – “се потпираат на морскиот мраз за транспорт, лов и риболов”.

Тие ќе бидат меѓу првите погодени од стопената ледена покривка, но последиците нема да останат ограничени на Гренланд или дури на Северна Америка.

Научниците предвидуваат рекордно годишно топење на ледената плоча на Гренланд веќе со месеци, а количеството на мраз кој исчезна, сугерира дека се во право и дека наскоро наместо кучињата, жителите на Манхетен би можеле да се најдат во вода до стојалиштата, наведува CNN.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Изненадување на Гренланд: Кучиња влечат санка преку стопениот мраз

 1. Пингбек: Изненадување на Гренланд: Кучиња влечат санка преку стопениот мраз - ММС

 • Оригинално: Очила за сонце направени од талог од кафе

  Оригинално: Очила за сонце направени од талог од кафе

  Звучи невозможно, но очила за сонце направени од талогот од кафе сега се реалност кој ги дизајнирал украинскиот бренд OCHIS. Идејата за уникатен тип очила…

 • Ноќта трае и по два месеци: Ова е најсеверниот и еден од најдепресивните градови во светот (видео)

  Ноќта трае и по два месеци: Ова е најсеверниот и еден од најдепресивните градови во светот (видео)

  Рускиот Норилск е меѓу најстудените, најзагадени и најдепресивни градови во Русија. Со своите 175.000 жители, Норилск е најсеверниот град во светот, а по Мурманск втор…

 • Зошто островите Курил се дестинација која секој авантурист мора да ја посети?

  Зошто островите Курил се дестинација која секој авантурист мора да ја посети?

  Овој архипелаг е едно од последните места кое може да се пофали со тло кое не подлегна на забрзаниот, модерен развој… Љубовта кон авантурите и…

 • Руски часовник продаден на аукција за 31 милиони долари (видео)

  Руски часовник продаден на аукција за 31 милиони долари (видео)

  Руски часовник на швајцарскиот производител Patek Philippe е продаден на аукција за рекордни 31 милиони долари. Станува збор за најскапиот часовник продаден на аукција. Моделот на…

 • Песочна дина висока 170 метри: До врвот за еден час, до подножјето за неколку минути(фото)

  Песочна дина висока 170 метри: До врвот за еден час, до подножјето за неколку минути(фото)

  Прошетката низ пустина за многумина е интересно доживување поради песочните дини што се издигаат, а во пустината Намиб во јужниот дел на Африка има една…

 • Снимката која го шокираше светот(видео)

  Снимката која го шокираше светот(видео)

  Прилично необична риба беше забележана во едно езеро во Кина. Поради необичната форма на главата на крапот, се добива впечаток дека рибата има човечко лице.…

 • Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Ретка атмосферска појава: “Ледени јајца” го поплавија финскиот брег(фото)

  Благодарение на ретката атмосферска појава, илјадници ледени топки ја покрија плажата во Финска. Аматерскиот фотограф Ристо Матила наиде на овие „ледени јајца“ на островот Хајлуото…

 • Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Есента на Будванската ривиера најави нови туристички трендови

  Невообичаено топлиот октомври со морска температура од 23 степени, како и пониските цени на хотелите и приватниот смештај во Будва, ги натера туристите од целиот…

 • Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Уживајте во одморот во новиот ресорт Six Senses

  Six Senses Bhutan веќе отвори три ложи оваа година, во Паро, Тимбу и Пунака, а сега додава четврта… Нивното најново издание, Six Senses Gangteys, се наоѓа…

 • Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Коњ се преправа дека е мртов секогаш кога некој ќе се обиде да го јава (видео)

  Да постојат Оскари за животни, коњот Џинганг заслужено би добил награда. Иако неговата главна задача е да галопира додека некој седи на неговиот грб, тој…