Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

“Libra”: Зошто криптовалутата на Facebook може да вреди милијарди

Време: 10:17

Датум: јуни 18, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Facebook отвора нов прозорец. Новата криптовалута отвора нов прозорец. Платформата би можела да му обезбеди на социјалниот медиумски гигант нов прилив на приходи од историски пропорции, бидејќи се соочува со можна сојузна антимонополска истрага и континуирано испитување на нивните практики за заштита на податоците.

Компанијата на Марк Цукерберг се очекува да обезбеди детали за својата криптовалута, со кодно име “Libra”.

Раните извештаи укажуваат на тоа дека новата дигитална валута ќе му овозможи на Facebook база од повеќе од 2 милијарди корисници преку Facebook, Instagram и WhatsApp за пренос на пари и купување на стоки без надоместоци.

Криптовалутата на Facebook може да напредува на пазарите во развој, обезбедувајќи постабилна алтернатива за пренос на пари во области со нестабилни валути и нестабилни влади. Компанијата очекува “Libra” да ги олесни плаќањата од човек на човек, традиционалната е-трговија и трошење на апликации или игри во сопственост на Facebook.

“Ние веруваме дека ова може да се покаже како една од најважните иницијативи во историјата на компанијата за отклучување на нови ангажмани и приходи”, велат аналитичарите на RBC Capital Markets.

RBC Capital Markets постави таргет цена на 250 долари за акциите на Facebook, од сегашното ниво од околу 187 долари.

Facebook веќе соработуваше со повеќе од десетина компании, меѓу кои и Visa и PayPal, кои инвестираа во криптовалутата и ќе помогнат и ќе ја надгледуваат неговата употреба, објави The Wall Street Journal.

Криптовалутата, наводно, ќе биде поврзана со неколку традиционални валути, во обид да ја заштити “Libra” од нестабилноста на цените, како што беше тоа со водечките дигитални валути, како биткоинот.

Директорите на компанијата во април предупредија дека Фејсбук може да се соочи со парични казни од рекордни 5 милијарди долари за истрагата на Федералната трговска комисија за нејзините практики за заштита на податоците.

Facebook е, исто така, меѓу неколкуте технолошки компании, вклучувајќи ги Google и Amazon, кои се очекува да се соочат со федерален надзор во наредните месеци поради можни прекршувања на антимонополскиот договор.

Со внимателно следење на практиките на Facebook на највисоко ниво, криптовалутата може да го преиначи бизнисот на компанијата. Аналитичарот на Barclays , Рос Сандлер, во март годинава предвиде дека дигиталната валута би можела да произведе дури 19 милијарди долари нови приходи до 2021 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Флексибилниот Motorola Razr во Европа пристигнува во текот на декември!

  Флексибилниот Motorola Razr во Европа пристигнува во текот на декември!

  Одамна се шпекулира дека Motorola планира да ја оживее Razr линијата, чиј најнов член ќе биде првиот флексибилен телефон на компанијата. Сега се појавија нови…

 • Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германскиот град Билефелд, за една полусериозна теорија на заговор која тврди дека градот навистина не постои, нуди голема награда за оној кој ќе докаже дека…

 • Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Речиси 10.000 луѓе досега се пријавиле за учество на забава на холандска плажа, за да го одбележат излезот на Велика Британија од Европската унија. Организаторите…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на суровата нафта паднаа во вторникот на меѓународните пазари на 59 американски долари, во услови на голема загриженост за побарувачката. Таа загриженост ги надмина…

 • Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Градежната комора на  Македонија го поддржува проектoт  Купи куќа купи стан од самиот почеток на неговата промоција и смета дека со новите услови дополнително ќе се…

 • Светот сè уште не го видел ова: Пуштен во употреба еколошки траект! Не му треба ни малку гориво (видео)

  Светот сè уште не го видел ова: Пуштен во употреба еколошки траект! Не му треба ни малку гориво (видео)

  Комплетно ги заменува траектите на конвенционално гориво. Траектот Ellen, кој комплетно се напојува на електричен погон и може да носи 30 возила и 200 патници,…

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“. Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот…

 • Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  По благиот раст кај кредитите на корпоративниот сектор во јуни, во јули е евидентиран позначителен пад од 2,3 проценти, кој се должи на падот во…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…