Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Во служба на здравјето и убавината: Знаеме дека оризот е здрав, но водата во која се готви е вистинската работа

Време: 09:48

Датум: јуни 12, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Оризот е еден од најмногу користените намирници низ целиот свет. Водата која останува по зготвениот ориз долги години наназад се користи за поубава кожа и коса и е одличен извор на енергија.

За да добиете оризова вода, потребно е при готвење на ориз да ставите повеќе вода отколку ориз. Можете да истурете 2 до 3 лажици ориз на 2 чаши вода. Гответе 20-30 минути, додека водата не стане млечно бела. Можете да користите обична вода од чешма или продавница. Не додавајте никакви зачини, сè што ни треба од оризот е скроб. После тоа, исплакнете го оризот, водата истурете ја во некој сад и оставете да се излади. Најдобро е оризовата вода да ја ставите во стаклена тегла со капак, и во фрижидер можете да ја држите до 4 дена.

Оризовата вода е богата со јаглени хидрати, така да можете секое утро да испиете чаша оризова вода и така да ја зголемите енергијата. Оваа вода е добра и против дехидрација, помага во случај на инфекција, го регулира високиот крвен притисок.

Ако сакате вашата кожа на лицето да биде поубава и поздрава, потребно е да го измиете лицето со оризова вода и таа ќе ја направи кожата помека, хидрирана и ќе делува како антиоксиданс. Одлична е за замена за тоник, помага да се намалат порите на лицето. Се препорачува кај кожа склона на акни бидејќи ја смирува и ја лади.

Оризовата вода, исто така е одлична и за коса, делува како длабок балзам и ја омекнува. Се препорачува по шампонирање, темето да се измие со оризова вода и да се измасира кожата на главата, повторно нанесете шампон и исплакнете. На оштетената коса и го враќа сјајот и ја зголемува еластичноста на косата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  Во истражувањето учествуваа млади мажи приближно на иста возраст, тежина и физичка форма. Тие беа поделени во групи чии членови имаа задача да креваат тегови…

 • Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Многу луѓе пијат чај само кога се болни, а се повеќе има научни докази дека тоа на сите би требало да ни стане секојдневна навика.…

 • Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Кога ги оставате цигари потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење. Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото…

 • “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  Студијата на Европската асоцијација за проучување на дијабетес (EASD) во Минхен, укажува на поврзаност помеѓу попладневните дремки и појавата на дијабетес. Имено, експертите сугерираат на…

 • Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Холин е есенцијална хранлива материја која поради сличните карактеристики често се вбројува во витамините Б-комплекс. Неопходен е за нормален развој на мозокот, подвижност на мускулите,…

 • Внимавајте! Еве зошто не треба да чувате домати во фрижидер!

  Внимавајте! Еве зошто не треба да чувате домати во фрижидер!

  Доматот се плод на топли поднебја и ако се чува на температура пониска од десет степени доаѓа до распаѓање на клетките внатре во плодот и…

 • Бидете здрави цела година со помош на овој пијалок од јајца и мед

  Бидете здрави цела година со помош на овој пијалок од јајца и мед

  Зајакнете го вашиот имунитет на сосема природен начин. Ако сакате да го зајакнете имунитетот пред студените денови, тогаш секое утро земете една лажичка од овој…

 • Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело?

  Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело?

  Грозјето делува како природен тоник на организмот, го забавува стареењето, односно спречува деменција и дегенеративни заболувања на очите. И црното и белото претставуваат еликсир на…

 • Каков доручек е најдобар за слабеење?

  Каков доручек е најдобар за слабеење?

  За наутро да му обезбедиме на организмот доволно енергија, важно е да јадеме соодветен доручек. Ако сакате да ослабете, обврнете внимание на тоа дали за…

 • Дали е здраво да се јаде храна која не е од наше поднебје? Еве што велат експертите?

  Дали е здраво да се јаде храна која не е од наше поднебје? Еве што велат експертите?

  Дали е здраво да се купи храна која не е од наш регион? Дали потеклото на намирниците е поважно од неговата хранлива вредност, односно колку…