Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Откриваме: 18 нови дестинации под заштита на УНЕСКО (фото)

Време: 14:59

Датум: мај 6, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

УНЕСКО додаде нови локации на листата на Светско наследство, со дестинации кои вклучуваат сè – од храмови во Кореја, архитектура во Индија и оази во Саудиска Арабија…

Сите нови дестинации биле објавени една недела по состанокот во Бахреин. Комитетот избира нови места за оваа листа, така што се фокусира на локации кои треба да се сочуваат поради нивната културна, историска или научна важност. На листата веќе има бројни локалитети, кои секоја година ”мамат” неверојатен број на туристи.

Кога некоја локација се наоѓа на оваа листа, таа добива статус на заштитено место, на која безбедноста се гарантира со меѓународен договор. Во галеријата можете да откриете кои места овој пат се под покровителство на УНЕСКО, а потоа да ги посетите пред сите туристи од светот.

Chiribiquete – Национален парк во Колумбија

Кинеската планина Fanjingshan

Sansa – Корејскиот будистички планински манастир

Шпанскиот калифатски град Medina Azahara

Aasivissuit-Nipisat – ловиште во Грендланд

Германската Naumburg катедрала

Островот Kyushu, Јапонија

Gobekli Tepe, Турција

Долината Tehuacan-Cuicatlan, Мексико

Chaine des Puys – Француските заспани вулкани

Јужноафриканската планина Barberton Makhonjwa

Германското археолошко наоѓалиште – Hedeby

Кинеската шума – PImachiowin Aki

Италијанскиот град Ivrea

Серија од осум ирански археолошки наоѓалишта

Викторијанската архитектура во Мумбаи

Thimlich Ohinga – археолошко наоѓалиште во Кенија

Qalhat – антички град во Оман

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Изненадување на Гренланд: Кучиња влечат санка преку стопениот мраз

  Изненадување на Гренланд: Кучиња влечат санка преку стопениот мраз

  Пространството кое обично е рамен бел мраз бил покриен со вода, што е последица на поплавена ледена покривка. Стефен Олсен, научник од Данскиот метеоролошки институт,…

 • Ресторан Бакал за врвно гастрономско уживање!

  Ресторан Бакал за врвно гастрономско уживање!

  Во последните неколку години подготовката на вкусна традиционална храна и десерти во земјава се издигна на високо ниво, а Македонија стана една од најпосакуваните дестинации…

 • Шкотски мореуз крие древен метеорски кратер?

  Шкотски мореуз крие древен метеорски кратер?

  Научниците сметаат дека дошло веме за целосен геофизички преглед на Минч, за да се види дали шкотскиот мореуз крие древен метеорски кратер. Идејата, дека таква…

 • Промоција на црногорските туристички потенцијали

  Промоција на црногорските туристички потенцијали

  Црногорскиот туристички сојуз, во соработка со Амбасадата на Црна Гора во Р. Северна Македонија, викендов организираше промоција на туристичките потенцијали на оваа земја на градскиот…

 • Најлуксузниот Samsung за фановите на ”Game of Thrones” (фото/видео)

  Најлуксузниот Samsung за фановите на ”Game of Thrones” (фото/видео)

  Луксузниот бренд Caviar ја претстави декорираната верзија на Samsung Galaxy Fold моделот, кој како главна инспирација ја имал една од најгледаните телевизиски серии некогаш, ”Game of…

 • На Урал пронајден смарагд од 1,6 килограми

  На Урал пронајден смарагд од 1,6 килограми

  Во текот на изминатите 30 години во Свердловската област во Русија ископани се многу смарагди. Сепак, никој не тежел 1,6 килограми! Ретко голем скапоцен камен…

 • Ранет делфин побара помош од нуркачи(видео)

  Ранет делфин побара помош од нуркачи(видео)

  Снимката на делфин кој се наоѓа во тешка ситуација и кој одлучи да им ја даде својата доверба на нуркачите со надеж дека ќе му…

 • Недела дена одмор од 250.000 долари

  Недела дена одмор од 250.000 долари

  Само една недела одмор во Isla Sa Ferradura ќе ве чини минимум четврт милион долари, и тоа вон сезона. Ибица е веќе истражено игралиште на љубителите…

 • Ајфелова кула го прославува 130. роденден(видео)

  Ајфелова кула го прославува 130. роденден(видео)

  Еден од најпознатите споменици во светот, симбол и прва асоциација на главниот град на Франција, Ајфеловата кула, изградена е во 1889 година како експонат за…

 • Најскапото кафе во светот – 75 долари за една шолја

  Најскапото кафе во светот – 75 долари за една шолја

  Калифорниските кафулиња од неодамна го нудат најскапото кафе во светот по цена од 75 долари за шолја, објави агенцијата АП. Кафулињата „Клач кофи ростерс“ во…