Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Mandarin Oriental Hotel го освојува брегот на езерото Комо

Време: 08:56

Датум: април 24, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Гордо сместен на сончевиот брег на прекрасното езеро Комо, Mandarin Oriental Hotel е опкружен со живописни градини, со повеќе од педесет видови на растенија, дрвја и цвеќиња…

Овој спектакуларен имот се наоѓа во Блевиу, едно од најшармантните села на брегот на езерото Комо, на многу кратко растојание од Милано и од меѓународниот аеродром. Хотелот содржи две приватни, независни вили, со 21 прекрасни декорирани соби и 52 луксузни апартмани, а срцето на хотелот го претставува Вилата Roccabruna од деветнаесеттиот век. Mandarin Oriental има соработувано со ценетиот италијански дизајнер на ентериер, Ерик Еганом, креирајќи шик дизајн кои ги спојува модерната италијанска елеганција со суптилниот ориентален шарм.

Патриција Поци, реномирана италијанска пејзажна архитектка, се грижела за преубавата естетика на хотелот, бирајќи материјали и различни стилови кои се инспирирани од неокласични елементите, антички вили и нејзината градина, за да се создаде уникатна средина, совршена за релаксација и медитација. Но, се разбира, тоа не е сè што овој хотел може да ви понуди.

Овој имот со пет ѕвездички доаѓа со еден софистициран, модерен ресторан наречен L~ARIA, кој го предводи италијанскиот извршен готвач, Винченцо Гварино, заедно со својот професионален тим. Елегантен ресторан сокриен далеку во хотелската градина, во една преубава градба со поглед на езерото, нуди мени што има уникатен пристап кон медитеранската кујна, базиран на локалните, сезонски производи.

CO.MO Bar & Bistrot е уште едена понуда од хотелот, која претставува совршено место за неформалнo обединување или уживање во коктели на тераса која пружа поглед на езерото. Базенот, исто така, максимално ја користи предноста на поглед на езерото, кој се протега од брегот со голема платформа за сончање која делува како да плови на површината на езерото.

На крајот, мора да се спомене и The Spa at Mandarin Oriental Lago di Como. Нудејќи специфичен избор на топли и водени искуства инспирирани од бистрата езерска вода, овој имот има четири приватни спа апартмани, студио за убавина во совршено опремен фитнес центар.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кралот на инстаграмот со неговата женска екипа ужива во Сплит(фото)

  Кралот на инстаграмот со неговата женска екипа ужива во Сплит(фото)

  Дан Билзериан, милионерот познат во јавноста по провокативните фотографии што ги објавува на својот инстаграм профил, пристигна на Јадранот. Тој, кој исто така е нарекуван…

 • На јадранското крајбрежје: Дали е ова најубавиот природен базен на светот?(фото)

  На јадранското крајбрежје: Дали е ова најубавиот природен базен на светот?(фото)

  “Grotta della poesia” е исполнето со солена морска вода со убава сина боја што главно гo привлекува локалното население. “Grotta della poesia” или преведено од…

 • Туристичката организација Општина Будва ја започнува промотивната кампања за регионалниот пазар – „Гости, а домашни!“

  Туристичката организација Општина Будва ја започнува промотивната кампања за регионалниот пазар – „Гости, а домашни!“

  „Будва и ова лето полно со љубов и со традиционалното добредојде сака да ги дочека сите гости од регионот, токму оние кои ние ги гледаме…

 • Во Шкотска пронајдена фосилизирана стоногалка, најстарото познато копнено животно

  Во Шкотска пронајдена фосилизирана стоногалка, најстарото познато копнено животно

  Фосилизирано суштество слично на стоногалка е откриено во Шкотска и може да претставува најстарото познато копнено животно, скромен пионер на животот на Земјата пред 425…

 • Невообичаена и спектакуларна вила на Бел Ер

  Невообичаена и спектакуларна вила на Бел Ер

  На Бел Ер се наоѓаат многу импресивни мега-вили, но само неколку имаат архитектонско значење до толкава мера како оваа за која денес зборуваме… Позната како…

 • Кенгур скока по празните улици на еден од најголемите австралиски градови(видео)

  Кенгур скока по празните улици на еден од најголемите австралиски градови(видео)

  Најнаселениот град во Јужна Австралија, Аделаида, е толку тивок и пуст од ограничувањата поради коронавирусот, што кенгури почнаа да скокаат низ неговиот центар. Поточно, кенгур…

 • Од дешифриран папирус откриена древна египетска “сексуална магија”

  Од дешифриран папирус откриена древна египетска “сексуална магија”

  Не е тајна дека во древен Египет имало магични ритуали чија цел биле да го привлечат спротивниот пол, но тие биле користени исклучиво од мажи…

 • Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Babl Palas е името на најскапиот имот во Европа. Имено, станува збор за сопственост на славниот италијански дизајнер Пјер Карден. Имотот се наоѓа во местото во…

 • Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез (50) отиде на заслужен одмор и се чини дека ужива во сонцето на плажа во Мајами. 50-годишната поп-дива, родена во Бронкс, на себе…

 • НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената? Национална аеронаутичко-вселенска управа или скратено…