Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Tesla Model S: Куќа на тркала

Време: 12:23

Датум: април 11, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Љубителите на Тесла автомобили веќе некое време бараат “куќа на тркала”, и тоа конечно доаѓа, но не директно од компанијата.

Веќе неколку години се обидуваат nа камперите, оние кои живеат на пат, да обезбедат електрично решение, па Model S од компанијата Tesla ќе стане основа на едно од нив. Повеќето претходни решенија немаа задоволителна моќ, па на пример, Iridium E Mobile motorhome може да помине 200 километри со едно полнење, а Dethleffs само 160. Претприемачот Тревис Рабенберг одлучи тоа да го промени и за својот модел да искористи возило кое веќе има задоволителна погонска врска. За основа го земал Model S од компанијата Tesla, и прототипот наскоро треба да се појави под името Tesla Roamer.

Новиот моторен дом ќе може да се движи со брзина до 240 километри на час што е Гинисов рекорд кога е во прашање брзината на ваквите возила, а со едно полнење ќе може да надмине околу 320 километри, . Травис планира да го вози прототипот од Велика Британија до Дубаи, каде што ќе се најде во првите редови на купот на World Expo 2020.

Другите детали за прототипот сеуште се непознати, а на фотографиите може да се види дека задната страна на возилото е трансформирано во дел за живеење, кој се отвора како шатор и на кровот има соларни панели.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Продажбата на автомобили во Германија потона за 38 проценти

  Продажбата на автомобили во Германија потона за 38 проценти

  Регистрацијата на нови автомобили во Германија во март паднала за дури 38 проценти, на 215.199, под влијание од кризата со пандемијата од коронавирусот, објави германската…

 • Продажбата на BMW падна за повеќе од 20 проценти

  Продажбата на BMW падна за повеќе од 20 проценти

  Од јануари до крајот на март, германскиот производител на автомобили BMW продал 20,6 проценти помалку автомобили. Пандемијата на коронавирусот доведе до паѓање на продажбата во…

 • Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Долга традиција на електрични автомобили на Opel

  Е-пионери: предците на Opel Corsa-e и Grandland X плаг-ин хибрид Од 1968 година: повеќе од пет децении истражување на електричните погонски системи Пред своето време:…

 • Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Само еден процент од возилата на патиштата во Европа во 2018 година биле електрични

  Наспроти растот на новопродадени возила со алтернативен погон во Европа нивниот удел на патиштата во 2018 година е само 3,8 проценти. Од нив 0,7 проценти…

 • Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Fiat сака да ги отвори фабриките во Италија

  Фабриката за автомобили Fiat Chrysler сака да го продолжи производството во три фабрики во Италија веќе од наредната недела ако за тоа добие дозвола од…

 • Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Година на легендите: Opel Ascona и Manta имаат по 50 години

  Автомобил од соништата: прекрасната Manta се појави на пазарот во 1970 година Сеопфатнa: Ascona како спортска лимузина и лајфстајл караван пристигна истата година Стратегија: Opel…

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

  Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP) Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно…

 • Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа. Бројките покажуваат…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…