Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Лондон прогласен за најдобра туристичка дестинација во 2019 година: Еве на кое место се наоѓаат Њујорк, Рим и Дубаи

Време: 21:40

Датум: март 27, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Секоја година се бира најдобрата туристичка дестинација врз основа на оценката на светските патници на TripAdvisor. Оваа година Лондон беше прогласен за најдобра туристичка дестинација во светот. Париз, Рим и Крит го освои второто, третото и четвртото место на Travellers Choice.

Победниците се утврдени со помош на алгоритам кој анализира милиони рецензии и оцени на хотели, ресторани и атракции собрани во една година од TripAdvisor патници во целиот свет. Еден од најпопуларните градови во светот, Њујорк падна за три места и е рангиран на 13-то место и тоа зад Прага. Париз е на второто место оваа година, Рим на третото место, и Крит на четвртото место. Сепак, Њујорк не успеа да влезе ни во топ 10.

Минатата година Лондон беше на второто место, а од TripAdvisor кажаа за неговиот напредок би можело да се поврзе свадбата на војводата и војвотката од Сасекс.

– Глобална фасцинација со Хари и Меган очигледно има силно влијание, бидејќи ова е прв пат од 2016 година Лондон да биде на врвот на табелата на најпосакувани дестинации во светот изјави Хејли Колман, ПР на TripAdvisor. Бидејќи новороденчето на парот наскоро ќе дојде на свет, Лондон може да ја продолжи оваа традиција и следната година.

Популарното туристичко место Бали го освои петтото место, а тајландското одморалиште Пукет е на шесто место. Останатите 10 најдобри градови се Барселона која се рангира на седмото место, Истанбул на осмо, Маракеш на 9-то и Дубаи на 10-то место.

– Драго ни е што гледаме дека Лондон е на врвот на TripAdvisor наградите за светско туристичко место. Креативната енергија и културниот живот на овој град може да се почувствуваат во секој аспект на животот во Лондон: храна, мода, уметност, изложби и ноќен живот, изјави извршниот директор на Visit London Лаура Ситрон.

Кога станува збор за Соединетите Американски Држави, на прво место се наоѓа Хаваи, по што следат Мауи, Њујорк, Лас Вегас и Орландо.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

  Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

  Археолозите што работат на ископини на северниот брег на Галилејското Море тврдат дека ги откриле урнатините на легендарната населба Витсаида, која во евангелијата се споменува…

 • Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“. Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот…

 • Метеор го осветли небото над Торе Гранде (видео)

  Метеор го осветли небото над Торе Гранде (видео)

  На италијанскиот остров Сардинија се случи несекојдневна сцена која е забележана со камера… Метеор влегувајќи во Земјината атмосфера го осветли небото над Торе Гранде, на…

 • Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

  Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

  Будва сѐ поблиска до далечните дестинации Туристи од преку 170 земји од светот престојувале на ривиерата на Будва во секакви видови на сместување од почетокот…

 • Срушен рекордот на најскапо кафе во светот

  Срушен рекордот на најскапо кафе во светот

  Дали сте слушнале за Best of Panama натпреварување, односно настан на кој врвното кафе се проценува и продава на аукција? Па, како дел од традицијата,…

 • Идилична викендица на езерски брег во Швајцарија

  Идилична викендица на езерски брег во Швајцарија

  Сместена на брегот на езерото Турлерсе во Швајцарија, оваа современа викендица од неодамна е создадена како дело на  Wafai Architecture за мало семејство… Овој проект-викендица…

 • Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

  Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

  Природните убавини кои ги крие нашата земја се далеку познати, но ретко кој од нас посетил поголем број од истите. Некогаш од немање време, или…

 • Новиот Hublot инспириран од најпопуларниот грчки остров

  Новиот Hublot инспириран од најпопуларниот грчки остров

  По успехот на моделот Classic Fusion Mykonos во изминатите седум години, брендот Hublot и нивниот партнер, GOFAS Jewellery претставија новитет за ова лето… Инспирирани од Егејското…

 • „Детски денови“ за најмладите во Будва

  „Детски денови“ за најмладите во Будва

  Во Петровец од 12 до 16 август на платото пред спомен-куќата „Црвена комуна“ на шеталиштето ќе се одржи фестивалот „Детски денови“, во организација на Туристичката…

 • Музеј на иднината – нова футуристичка ѕвезда на небото на Дубаи

  Музеј на иднината – нова футуристичка ѕвезда на небото на Дубаи

  Дубаи е побогата со нова мегаломанска архитектонска креација – убава, елипсоидна зграда во која е сместен новиот Музеј на иднината. Тоа е соодветно, со оглед…