Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Ако на некои од овие познати места правите селфи, пазете се, правите прекршок(фото)

Време: 14:19

Датум: март 25, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Многу луѓе одредуваат дестинации на кои ќе патуваат според фотографиите што ги виделе на интернет, а со својата архитектура или природна убавина, едноставно привлекуваат за да направите некоја фотографија.

Сепак, на некои од најпопуларните дестинации во светот, правењето фотографии не е дозволено. Со цел да избегнете можни непријатности за време на посетата, во галеријата која е пред вас, ви презентираме десет места каде е забрането фотографирање.

Мека
Градот во кој многу верници одат на аџилак го забрани правењето на селфи за да се зачува мирна атмосфера за оние кои дошле тука за да се молат..

Вестминстерска опатија

Во соборната црква Свети Петар во Вестминстер, исто така, забраниле фотографии, со цел да ја задржат интимната атмосфера која преовладува.

Аламо

Пред историското место Сан Антонио во Тексас, дозволено е да се прават фотографии, но не и внатре во зградата.

Плажите во Мумбаи 

На плажите во Мумбаи незаконски е да се направи фотографија, бидејќи голем број луѓе го изгубија својот живот поради фотографирање.

Сикстинска капела

Според наводите на Conde Nast Traveler во Сикстинската капела фотографирањето е незаконски од 1980 година.

Пентагон

Во зградата на Министерството за одбрана на САД е забрането фотографирање поради прекумерниот ризик од кршење на националната безбедност.

Таџ Махал

Сликањето пред индискиот архитектонски споменик се смета за смртен грев.

Микеланџеловата статуа на Давид

Академијата за италијанска галерија строго го забрани фотографирањето на ова дело.

Музејот на Винсент Ван Гог

Музејот на сликарот Винсент ван Гог го усвои правилото за забрана на селфи за да ги спречи напорните посетители да си сметаат меѓусебно со нивното долготрајно фотографирање.

Бакингемска палата

Иако внатре и надвор од палатата правењето фотографии е илегално, и понатаму е дозволено фотографирање во градината, што е забавно за туристите што дошле да го видат домот на Британската Кралица.

 

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Најскапиот имот во Европа: Ги имитира првите облици на живот во пештера (видео)

  Babl Palas е името на најскапиот имот во Европа. Имено, станува збор за сопственост на славниот италијански дизајнер Пјер Карден. Имотот се наоѓа во местото во…

 • Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез се релаксира на плажа во Мајами(фото)

  Џенифер Лопез (50) отиде на заслужен одмор и се чини дека ужива во сонцето на плажа во Мајами. 50-годишната поп-дива, родена во Бронкс, на себе…

 • НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13(видео)

  Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената? Национална аеронаутичко-вселенска управа или скратено…

 • Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со обичен…

 • Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Малкумина ги виделе: Суданските пирамиди се поневеројатни од оние во Египет(фото)

  Со повеќе од 250 гробници, суданските наоѓалишта се многу побогати од оние “најпознатите” во Египет. Веројатно сте слушнале за американската и босанската пирамида, но за…

 • Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Најголемиот огномет во светот го подготвувале седум години(видео)

  Огнометот во Колорадо го собори рекордот за најголем огномет во светот според Гинисовата книга на рекорди. За успешниот обид биле потребни 1.270 килограми пиротехника, која…

 • Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Снимка за која зборува цел свет: Го купил часовникот во 70-тите за 345 долари, а сега вреди 700 ијлади

  Ветеран на американските воздухопловни сили доживеа неверојатен шок кога неговиот „rolex“, кој го купил во 70-тите години за 345 долари, проценет е на 700.000 американски…

 • Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Оваа векна леб чини 1.380 евра и е најскапа во светот(видео)

  Хуан Мануел Морено е пекар кој дошол до идеја да направи намирница која оди со секој оброк, но по посебен рецепт. Тоа има своја цена,…

 • Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото шише вино во светот чини 35.000 евра

  Најскапото вино на светот во 2019 година не беше ниту италијанско ниту француско, туку вино од Унгарија. Дваесет шишиња, по литар ипол, ја сочинуваат унгарската ексклузивна…

 • 3….2….1….БУДВА!!!

  3….2….1….БУДВА!!!

  “Чини ми се грми, чини ми се сјева…..” И грмеше и светкаше синоќа во Будва, кога главниот градски плоштад и околината едногласно ги пееја „Чија…