Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Мистериозна црква, вонземјани и биоенергија…Петте најчудни легенди за планината Ртањ (фото)

Време: 16:19

Датум: март 21, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Планината Ртањ е едно од најмистериозните места во Европа. Постојат различни легенди поврзани со оваа планина, а ова е листа на работи што треба да ги знаете пред да го посетите ова чудо.

1. Дневна пирамида

Многумина велат дека Ртањ, поради нејзиниот изглед е право уметничко дело на мајката природа, ништо невообичаено или мистериозно. Но, она што е чудно за неа е дека Ртањ има иста падина како Месечевата пирамида во Мексико и Кеопсовата. Поради овие поврзаности, научниците “ги боли глава”, додека луѓето од целиот свет веруваат дека кога ќе дојде судниот ден, оваа планина ќе ги заштити.

2. Вонземјани

Се зборува за легендата дека над Ртањ летаат објекти со вонземјани кои испуштаат гласови на чуден јазик. Некои тврдат дека Ртањ е голема летечка чинија, и дека вонземјаните го покриваат врвот на планината со облаци кога сакаат да прошетаат и да дишат малку свеж воздух..

3. Мистериозна црква

На врвот на Ртањ се наоѓаат урнатините на црквата Св. Ѓорѓи, која во минатото имала 12 православни икони и била изградена во стилот на синагога. Според преданијата, била изградена во 1935 година од страна на неговата сопруга и работниците во чест на тогашниот сопственик на рудникот “Ртањ”. Црквата била уништена кога ловците на злато барале скриено богатство. Она што е мистериозно е дека, според преданијата, црквата била финансирана од Социјалдемократската партија на Германија, а самиот Хитлер бил на Ртањ во 1934 година.

4. Биоенергија и афродизијак

Магнетните мерења покажаа дека постојат промени во енергетските полиња на Ртањ.

Највисокиот врв на Ртањ-Шијак ја апсорбира енергијата, додека местото Светиште во подножјето на планината претежно зрачи. Енергијата на Ртањ доаѓа вертикално, што е карактеристично за биоенергетскиот третман на многу болести.  Хитлер го посетувал Ртањ за да собира енергија. Освен енергијата, постои и силен афродизијак – Ртањски чај.

5. Подземни пештери

Во подножјето на оваа планина има огромни подземни простори, а спелеолозите откриле повеќе од 17 пештери и подземни метроа. На јужната и северозападната страна на планината, околу 450 метри во висина, постои празнина.

Овој подземен простор зазема иста позиција каде во претходните истражувања на пирамидите најчесто се пронајдени резонантни комори. Според истражувачите, голем вертикален тунел оди длабоко во срцето на планината од каде што неверојатно излегува количество на енергија на површината.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Мистериозна црква, вонземјани и биоенергија…Петте најчудни легенди за планината Ртањ (фото)

 1. Пингбек: Петте најчудни легенди за планината Ртањ (фото) - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

  Откриено библиско место во близина на Галилејското Море, каде што Исус извршил чудо

  Археолозите што работат на ископини на северниот брег на Галилејското Море тврдат дека ги откриле урнатините на легендарната населба Витсаида, која во евангелијата се споменува…

 • Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“. Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот…

 • Метеор го осветли небото над Торе Гранде (видео)

  Метеор го осветли небото над Торе Гранде (видео)

  На италијанскиот остров Сардинија се случи несекојдневна сцена која е забележана со камера… Метеор влегувајќи во Земјината атмосфера го осветли небото над Торе Гранде, на…

 • Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

  Будванската ривиера оваа година ја посетиле туристи од преку 170 земји од светот

  Будва сѐ поблиска до далечните дестинации Туристи од преку 170 земји од светот престојувале на ривиерата на Будва во секакви видови на сместување од почетокот…

 • Срушен рекордот на најскапо кафе во светот

  Срушен рекордот на најскапо кафе во светот

  Дали сте слушнале за Best of Panama натпреварување, односно настан на кој врвното кафе се проценува и продава на аукција? Па, како дел од традицијата,…

 • Идилична викендица на езерски брег во Швајцарија

  Идилична викендица на езерски брег во Швајцарија

  Сместена на брегот на езерото Турлерсе во Швајцарија, оваа современа викендица од неодамна е создадена како дело на  Wafai Architecture за мало семејство… Овој проект-викендица…

 • Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

  Места низ Македонија идеални да се посетат со велосипед

  Природните убавини кои ги крие нашата земја се далеку познати, но ретко кој од нас посетил поголем број од истите. Некогаш од немање време, или…

 • Новиот Hublot инспириран од најпопуларниот грчки остров

  Новиот Hublot инспириран од најпопуларниот грчки остров

  По успехот на моделот Classic Fusion Mykonos во изминатите седум години, брендот Hublot и нивниот партнер, GOFAS Jewellery претставија новитет за ова лето… Инспирирани од Егејското…

 • „Детски денови“ за најмладите во Будва

  „Детски денови“ за најмладите во Будва

  Во Петровец од 12 до 16 август на платото пред спомен-куќата „Црвена комуна“ на шеталиштето ќе се одржи фестивалот „Детски денови“, во организација на Туристичката…

 • Музеј на иднината – нова футуристичка ѕвезда на небото на Дубаи

  Музеј на иднината – нова футуристичка ѕвезда на небото на Дубаи

  Дубаи е побогата со нова мегаломанска архитектонска креација – убава, елипсоидна зграда во која е сместен новиот Музеј на иднината. Тоа е соодветно, со оглед…