Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Северната убавица – Копенхаген (фото)

Време: 15:04

Датум: март 18, 2019

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Копенхаген, главниот град на Данска, во светот е познат уште како историски музеј на Европа, Скандинавскa фантазијa, Венеција од северот, бидејќи владее со портите на Балтичкото Море.

Главниот град на Данска не е само главен и најголем град, најпрометно пристаниште и најживописно место, туку исто така е еден од најпопуларните туристички дестинации на нашата планета. Во градот живеат нешто повеќе од 502.000 луѓе, а на пошироката територија има околу 1.1 милиони луѓе.

Копенхаген е поврзан со шведската комбинација од мост и тунел, која преку заливот оди од источниот брег на Зеланд до Малме. На горната страна на мостот е автопат, а на долниот дел се брзите пруги, така што многу патници и други северни земји го користат Копенхаген, бидејќи неговиот аеродром ,,Kastrup” е најзначаен во Скандинавија.

И јавниот превоз е исклучително добро регулиран. S-возови, автобуси и две метроа линии се достапни за патниците, така што тие можат да се стигнат брзо и без никакво чекање во кој било дел од градот, и за сите е валидна само една картичка. Копенхаген има многу знаменитости и културни објекти, па затоа е многу тешко за гостите да одлучат што прво да посетат. Тие обично се одлучуваат за посета на кралските палати: Amalienborg, Frederiksborg и Rosenborg, а особено Christianborg Palace, каде што денес е Данскиот парламент.

Приврзаниците на безвременските вредности ќе посетат барем неколку музеи, пред се Националниот музеј, Научниот музеј и Музејот на уметности, а можете и Rundetaarn или тркалезната кула, најстарата опсерваторија во Европа. Вниманието на туристите го привлекува и импресивната зграда на Операта, која се наоѓа на морскиот брег, и е изградена пред седум години, и многумина тврдат дека според убавината е на второ место во светот, веднаш по Сиднеј. Се разбира, скоро и да нема турист кој го посетил Копенхаген а да не се фотографираал во близина на споменикот “Малата сирена”, вајарско дело на Карл Јакобсон, инспириран од познатата приказна од Ханс Кристијан Андерсен. Љубителите на природата и холтикултурата поминуваат многу време во еден од многуте прекрасни градски паркови, вклучувајќи ги и Falendparken, Amager, Ørstedsparken и Dihaven.

Туристи со деца не пропуштаат да поминат барем некое време во паркот Femaren и во зоолошката градина, а за сите возрасти интересен е познатиот “Тиволи”, најпознатиот забавен парк во Европа. Забавата во Копенхаген е неизбежна, најголем избор има пешачката улица Stoget и познатото ново пристаниште – Niheven. Никој нема да го остават рамнодушен шарените згради од 17 век, живописните кафулиња, ноќни барови и бордели, возење по каналите и пријатната меѓународна атмосфера. Пауза од метежот и заморот од сите странски јазици треба да ги побарате во некои од локалните ресторани и да нарачате дански отворен сендвич, кој има многу креативни слоеви, и се јаде со нож и вилушка. Се разбира, не треба да ги заборавиме познатите дански пива ,,tuborg” и ,,karlsberg”.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Mandarin Oriental Hotel го освојува брегот на езерото Комо

  Mandarin Oriental Hotel го освојува брегот на езерото Комо

  Гордо сместен на сончевиот брег на прекрасното езеро Комо, Mandarin Oriental Hotel е опкружен со живописни градини, со повеќе од педесет видови на растенија, дрвја…

 • По цели три века во Рим за Велигден откриени Светите скалила по кои чекорел Исус

  По цели три века во Рим за Велигден откриени Светите скалила по кои чекорел Исус

  Туристите и верниците кои ја посетуваат базиликата Сан Џовани во Рим овој Велигден имаат единствена можност да ги видат, но и да се искачат по…

 • Во Боцвана претставен големиот син дијамант

  Во Боцвана претставен големиот син дијамант

  Големиот син дијамант тежок повеќе од дваесет карати бeше претставен денес во Боцвана, каде што е и откриен овој скапоцен камен. „Okavango Diamond Company“, која…

 • Ново европско популарно место во кое пивото чини 50 денари

  Ново европско популарно место во кое пивото чини 50 денари

  Многу британци доаѓаат на одмор поминувајки го во конзумирање на големи количини евтин алкохол и луда забава. Покрај Зрче во Хрватска и Магалуф на Мајорка, и…

 • Совршен хотел за љубителите на вино(фото)

  Совршен хотел за љубителите на вино(фото)

  Долгоочекуваниот Four Seasons Resort & Residences Napa Valley, конечно ги отвара своите врати… Ова воедно ќе биде осмиот хотел на Four Seasons во Калифорнија, како многу…

 • Совршен хотел за незаборавен одмор во Валенсија (фото)

  Совршен хотел за незаборавен одмор во Валенсија (фото)

  Најновиот шпански Westin Hotel, го пронајде своето место во шармантна зграда од 1917 година, во самото срце на Валенсија… Со услугa на светско ниво, неверојатен…

 • Градови со најниско ниво на стрес во светот

  Градови со најниско ниво на стрес во светот

  Нашиот секојдневен живот честопати е преоптоварен со стрес. Но сепак, сè уште постои оаза на мир – градови чии жители живеат малку порелаксиран живот. Колку…

 • Лондон прогласен за најдобра туристичка дестинација во 2019 година: Еве на кое место се наоѓаат Њујорк, Рим и Дубаи

  Лондон прогласен за најдобра туристичка дестинација во 2019 година: Еве на кое место се наоѓаат Њујорк, Рим и Дубаи

  Секоја година се бира најдобрата туристичка дестинација врз основа на оценката на светските патници на TripAdvisor. Оваа година Лондон беше прогласен за најдобра туристичка дестинација…

 • Отворено неверојатно футуристичко дело вредно 200 милиони долари (фото/видео)

  Отворено неверојатно футуристичко дело вредно 200 милиони долари (фото/видео)

  Тоа не е зграда, но не е ни скулптура. Не е ни чисто уметничко дело, но сепак го обединува сето ова. Уникатен проект и вистинско…

 • Ако на некои од овие познати места правите селфи, пазете се, правите прекршок(фото)

  Ако на некои од овие познати места правите селфи, пазете се, правите прекршок(фото)

  Многу луѓе одредуваат дестинации на кои ќе патуваат според фотографиите што ги виделе на интернет, а со својата архитектура или природна убавина, едноставно привлекуваат за да…