27 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОТим го сруши Федерер во Индијан Велс

Тим го сруши Федерер во Индијан Велс

Австриецот Доминик Тим ја освои титулата на мастерс турнирот во Индијан Велс. Тим во финалето го победи Роџер Федерер со 2:1 (3:6, 6:3, 7:5).

Федерер во првиот сет направи брејк, во првиот сервис гем на ривалот. Тој во вториот гем ја искористи четвртата брејк топка. Тим возврати во седмиот гем, кога Тим намали на 3:4, меѓутоа Швајцарецот во наредниот гем уште еднаш му го одзеде сервисот на противникот, а потоа и го освои сетот.

Имаше Роџер брејк топки и на почетокот на вториот сет, при резултат 1:1, меѓутоа Тим успеа да се извлече, а потоа во четвртиот гем тој успеа да го одземе сервисот на Федерер. До крајот на сетот немаше брејк топки, а Тим израмни на 1:1.

Серверите беа сигурни во третиот сет се до осмиот гем кога Федерер испушти брејк топка. Во 11 гем Тим му го одзеде сервисот со неколку брилијантно одиграни поени, а потоа во 12 беше сигурен и ја освои најзначајната титула во кариерата.

Ова е прва мастерс титула за Доминик Тим.