Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Потврдено: Првиот Galaxy на преклоп пристигнува на 20-ти февруари

Време: 17:08

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Samsung“ потврди дека на 20-ти овој месец покрај новите модели од линијата „Galaxy S“ ќе го претстави и својот прв смартфон со флексибилен екран – „Galaxy Fold“.

За мобилниот на „Samsung“ со флексибилен екран се зборуваше многу пати. Од првите гласини како „Samsung“ воопшто работи на еден таков уред до конкрентите информации кога минатата година уредот беше во живо прикажан на конференцијата на програмери и неодамна појавеното видео во кое за миг се гледа телефонот со флексибилен екран.

Веќе еден месец се знае и официјалниот датум кога „Samsung“ ќе ги претстави новите смартфони од линијата „Galaxy S“ – 20-ти февруари 2019-та гдина. Но, сега е потврдено дека на тој датум „Samsung“ ќе го претстави и својот прв телефон со флексибилен екран – „Galaxy Fold“.

Потврдата пристигнува од самиот „Samsung“ кој преку официјалниот „Twitter“ профил го објави твитот „The future of mobile will unfold on February 20, 2019“, заедно со хаштагот #SamsungEvent.

Досега имавме можност да дознаеме дека „Galaxy Fold“ ќе има два екрани – еден помал со дијагонала од 4,58 инчи (1.960 x 480 точки) како и поголем од 7,3 инчи (2.152 x 1.536 точки). Поголемиот од оштетувања ќе се штити така што ќе се преклопува кон навнатре.

За останатите спецификации ќе мораме да почекаме до датумот кога „Samsung“ и официјално ќе го претстави смартфонот „Galaxy Fold“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и колку и да се борите со нив постои можност тие пак да се вратат. Пробајте со…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Од вчера попладне исчезнат е 35 годишниот Горан Атанасовски од Скопје. Последни информации кои ги има семејството е дека е виден вчера помеѓу 14:00 и…

 • Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Рејтинг агенцијата „Fitch“ ја заплаши Британија со пад на нејзиниот кредитен рејтинг во случајот на „hard Brexit“. Излезот од ЕУ без договор може сериозно да…

 • Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Започна добро познатиот детски ликовен конкурс на Ладна, кој првонаградените заедно со нивните семејства ќе ги однесе во престолнината на Франција, градот Париз и тоа…

 • Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со претставници на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО). Како што информираат од надлежното министерство, во рамките…

 • Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Одбележувајќи декада од претставувањето на првиот Галакси С уред, Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) претстави нова серија премиум смартфони: Галакси С10 (Galaxy S10).…

 • Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Очекуваме позитивно да влијае врз…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…

 • Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Понекогаш најпростите намирници, кои секој ги има во кујната, можат да направат чудо за вашето здравје. Познатата изрека „чаша млеко и во кревет“ не е воопшто…