Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Распоред на натпреварите во главата фаза и Президент купот на СП

Време: 13:20

Датум: јануари 18, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Данска и Хрватска со четири бода влегоа во втората рунда на 26. Светкско првенство во ракомет. Пред почетокот на втората фаза овие две селекции имаат најголеми шанси да изборат полуфинале. Двете полуфинални средби според распоредот ќе се играат на 25 јануари во Хамбург.

Табели и распоред на втората фаза:

Група 1 (Келн)

1. Хрватска 4 бода
2. Германија 3
3. Франција 3
4. Шпанија 2
5. Исланд 0
6. Бразил 0

19 јануари:

18:00 ч Франција-Шпанија
20:30 ч Германија-Исланд

20 јануари:

18:00 ч Бразил-Хрватска
20:30 ч Исланд-Франција

21 јануари:

18:00 ч Шпанија-Бразил
20:30 ч Хрватска-Германија

23 јануари:

15:30 ч Бразил-Исланд
18:00 ч Германија-Шпанија
20:30 ч Франција-Хрватска

Група 2 (Хермнинг):

1. Данска 4 бода
2. Шведска 2
3. Норвешка 2
4. Унгарија 1
5. Египет 1
6. Тунис 0

19 јануари:

18:00 ч Тунис-Шведска
20:30 ч Данска-Унгарија

20 јануари:

18:00 ч Норвешка-Египет
20:30 ч Унгарија-Тунис

21 јануари:

18:00 ч Шведска-Норвешка
20:30 ч Египет-Данска

23 јануари:

15:30 ч Тунис-Египет
18:00 ч Норвешка-Унгарија
20:30 ч Данска-Шведска

Покрај натпреварите од Втората рунда во битката за полуфинале ќе има средби и за селекциите кои не успеаја да се пласираат во вториот круг. Тие ќе разигруваат за што е можно подобар пласман.

Македонија со освојувањето на 4. место се најде во трка за пласман од 13. до 16. место и ќе игра во Келн. Средбите се играат во два дена. Утре од 13 часот ќе ги одмери силите со Русија, а потоа во зависност од резултатот ќе игра в недела.

Доколку Македонија победи ќе игра од 15:30 часот против победникот од дуелот меѓу Чиле и Катар. Ако не успее против Русите и загуби тогаш в недела мечот е исто како и утре од 13 часот, а ќе игра против поразениот од Чиле-Катар.

Другите средби за пласман се играат во Данска во Копенхаген. За 12 селекции викендов завршува Мундијалот.

Президент Куп:

За пласман од 13-то до 16-то место

19.01.2019

13:00 ч Русија – Македонија

15:30 ч Чиле – Катар

За пласман од 17-то до 20-то место

18:00 ч Србија – Бахреин

20:30 ч Австрија – Аргентина

За пласман од 21-во до 24-то место

13:00 ч Кореја – Јапонија

15:30 ч Саудиска Арабија – Ангола.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Флексибилниот Motorola Razr во Европа пристигнува во текот на декември!

  Флексибилниот Motorola Razr во Европа пристигнува во текот на декември!

  Одамна се шпекулира дека Motorola планира да ја оживее Razr линијата, чиј најнов член ќе биде првиот флексибилен телефон на компанијата. Сега се појавија нови…

 • Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германскиот град Билефелд, за една полусериозна теорија на заговор која тврди дека градот навистина не постои, нуди голема награда за оној кој ќе докаже дека…

 • Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Речиси 10.000 луѓе досега се пријавиле за учество на забава на холандска плажа, за да го одбележат излезот на Велика Британија од Европската унија. Организаторите…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на суровата нафта паднаа во вторникот на меѓународните пазари на 59 американски долари, во услови на голема загриженост за побарувачката. Таа загриженост ги надмина…

 • Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Градежната комора на  Македонија го поддржува проектoт  Купи куќа купи стан од самиот почеток на неговата промоција и смета дека со новите услови дополнително ќе се…

 • Светот сè уште не го видел ова: Пуштен во употреба еколошки траект! Не му треба ни малку гориво (видео)

  Светот сè уште не го видел ова: Пуштен во употреба еколошки траект! Не му треба ни малку гориво (видео)

  Комплетно ги заменува траектите на конвенционално гориво. Траектот Ellen, кој комплетно се напојува на електричен погон и може да носи 30 возила и 200 патници,…

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Спектакуларен облак во форма на печурка се формира над езерото Балатон во Унгарија

  Џиновски атомски облак се формирал над унгарското езеро Балатон во селото Алсоорс во петокот, пренесува „Спутник“. Спектакуларниот феномен се нарекува влажен микроизлив. Дел од облакот…

 • Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  По благиот раст кај кредитите на корпоративниот сектор во јуни, во јули е евидентиран позначителен пад од 2,3 проценти, кој се должи на падот во…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…