Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Рачната работа значи добра заработка

Време: 15:32

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Фризерите станаа стилисти, а кројачите станаа дизајнери. Старите занаети добија нови имиња, но барем успеваат да опстојат. Од една страна традиционалните работилници како оние на ковачите, лимарите, шапкарите се бројат на прсти, но од друга страна има се повеќе молери, механичари, електричари.

Ако се одбере вистинскиот занает може да се живее и повеќе од добро. Така барем велат најголем дел од сервисерите, механичарите, молерите.

„Јас работам како молер веќе 10 години. Не е лесно, но знам дека трудот се исплатува. Месечно во лето стигнувам и до илјада евра, во зима 300 до 400 зашто има помалку работа, но сум задоволен“, вели молер кој работи во Скопје.

И на автомеханичарите им оди добро, особено на оние кои работат подолго време и имаат редовни муштерии.

„Грев е да се жалам. Да, рацете ми се маслосани цел ден, но на крајот на денот знам дека чесно сум си го заработил лебот. Од ова се живее добро. Има за еден еве да речам можеби и над просечен живот“, вели автомеханичар кој е специјализиран за француски автомобили.

Ваквите релативно нови занаети се и повеќе од профитабилни. Така велат оние кои се одлучиле за рачната работа. Дури имале и проблем да најдат чираци и квалификувани работници.

„Да се воведе подолготрајна практична настава, два дена на праска на пример три во школо и обратно, но немаме позитивно мислење од школите“, објаснува сервисер на бела техника.

Со изумирањето на дел од занаетите и со појавата на нови целосно се менува сликата и во чаршиите. Таму има сè повеќе кафулиња, ресторани и продавници, а сè помалку занаетчиски работилници.

Останаа по уште неколку стари мајстори кои се борат со времето и се обидуваат да ја зачуваат традицијата и наследството. Велат дека сега најмногу работат за странските туристи кои нивните мајсторски изработки ги купуваат како сувенири, а не затоа што навистина имаат потреба за нив.

„Македонците наместо уникатно и природно крзно сега купуваат само конфекциско и синтетичко. Порано сакаше секоја госпоѓа, секој господин да има капа или наметка, да биде облечен во крзно“, вели сопственикот на крзнарска работилница која се наоѓа во скопската стара чаршија.

Според Комората на занаетчии во Македонија има над 7.000 пријавени занаетчии кои работат во 300 регистрирани дејности. На листата на изумирање се најдоа ковачите, лимарите, шапкарите и часовничарите – овие занаети сè помалку се регистрираат како дејност и нивната бројка во изминатите неколку години континуирано се намалува.

Сепак и за дел од традиционалните занаети како да има светла иднина – бројот на чевлари е во пораст иако тие само поправаат, но не изработуваат обувки; а кај некои покрај модернизацијата на начинот на работа се менуваат и имињата на дејностите – кројачите стануваат дизајнери, берберите стануваат стилисти.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава…

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…