Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најлуксузниот воз во светот (фото+видео)

Време: 16:28

Датум: декември 3, 2018

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Некои патувања вклучува планирање многу однапред. Едно патување со „Седум ѕвезди“, првиот луксузен воз во Јапонија, не бара само планирање, туку и среќа.

За да резервирате еден од 14-те апартмани во возот, мора да учествувате во лотаријата неколку месеци однапред. (Апликациите се веќе затворени за патувања помеѓу октомври 2018-та и февруари 2019-та година).

Возот патува низ островот Кјушу, кој е дел од Јапонија, најблиску до копнениот дел од земјата. Кјушу е познат по своите топли извори и е дом на вулкански врвови, плажи и градовите Фукуока и Нагасаки.

Седумте вагони од возот се украсени со ентериер од Ејџи Митока, кој ги комбинира традиционалните јапонски мотиви и западните елементи. Митока вклучува дрвена постава, луксузни ткаенини и убави гравури. Возот располага со два луксузни апартмани, од кои секој има уникатен дизајн и може да прими три гости.

Патниците уживаат во сезонската кујна и уживаат во коктели додека слушаат музика во живо на „Blue Carriage“. Од него можете да уживате во погледот што се отвора кон околниот пејзаж.

Патувањето трае од два дена и една ноќ до четири дена и три ноќи. Некои патувања може да траат шест дена со пет ноќи и вклучуваат разни тури и дегустации на вино.

Максималниот број на патници е 30 лица, а цените започнуваат од 2.900 долари за најмалиот пакет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Луксузниот Vilu Reef Beach & Spa Resort (фото)

  Луксузниот Vilu Reef Beach & Spa Resort (фото)

  Ако ова лето сакате да побегнете далеку, на обалите од кристално чистиот океан прекриени со прекрасниот бел песок и украсени со палми, Малдивите се вистинското…

 • Ултимативниот луксуз во Umaid Bhawan Palace Hotel (фото)

  Ултимативниот луксуз во Umaid Bhawan Palace Hotel (фото)

  Луксузниот „Umaid Bhawan Palace“, поранешниот дом на кралското семејство во Јодхпур, е една од најубавите палати во Индија. „Umaid Bhawan Palace“ во Јодхпур, вториот град…

 • Ова е едно од најубавите села во Европа (фото)

  Ова е едно од најубавите села во Европа (фото)

  Во Баварија има прилично интересно место. Тоа веќе над два векови провоцира восхит на своите жители, но и на туристите. Станува збор за Оберамергау. Благодарение…

 • Луксузна и барокна вила во Поситано (фото)

  Луксузна и барокна вила во Поситано (фото)

  Луксузната барокна вила се наоѓа во популарниот туристички центар Поситано на брегот Амалфи, Италија… Вилата е изградена во 1716 година, како соборен храм. Куќата се…

 • Најголемата јахта на светот ќе биде колку две фудбалски игралишта

  Најголемата јахта на светот ќе биде колку две фудбалски игралишта

  Најголемата приватна јахта „Валкира“ на дизајнерот Чулхун Парк ќе биде најголемата јахта на светот. Таа ќе биде долга неверојатни 229 метри – или едноставно кажано…

 • Blue Jay Way Residence – луксузна куќа во Лос Анџелес (фото)

  Blue Jay Way Residence – луксузна куќа во Лос Анџелес (фото)

  Кога некој би можел да одбере во која куќа во Лос Анџелес би сакал да живее, „Blue Jay Way Residence“  сигурно би била при врвот…

 • Турското одморалиште кое се споредува со Миконос и Сен Тропе

  Турското одморалиште кое се споредува со Миконос и Сен Тропе

  Заборавете на Бали, Миконос и Сен Тропе. Новата и моментално не многу популарна луксузна дестинација е во наша близина. Турското одморалиште Бодрум е често посетувано…

 • Salvator Villas & Spa Hotel – луксузен хотел во Мајорка (фото)

  Salvator Villas & Spa Hotel – луксузен хотел во Мајорка (фото)

  „Salvator Villas & Spa Hotel“ е инспирација од познатиот истражувач Лудвиг Салаватор, кој најголемиот дел од својот живот го поминал во Мајорка… Цел овој хотелски…

 • Цената на овој имот е намалена за 100 милиони долари

  Цената на овој имот е намалена за 100 милиони долари

  Имотот, кој во 2017-та беше најскапиот на пазарот за недвижнини во САД, сè уште се продава денес, но неговата цена е пониска за 100 милиони…

 • Дестинација Финска: Стаклено одморалиште (фото+видео)

  Дестинација Финска: Стаклено одморалиште (фото+видео)

  Архитектонската компанија „VOID Architecture“ и производителот на дрвени куќи „Honkatalot/ PolarlifeHaus“ стојат зад Стакленото одморалиште – дестинација за зимски одмор во Рованиеми, Финска. Главната зграда…