Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Колку години им се потребни на срцето и белите дробови да закрепнат по откажувањето од пушење?

Време: 10:52

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Пушачите што се откажале од пушење мора да чекаат 16 години за ризикот од срцеви болести и инфаркт да се врати на нормално ниво, покажа најновата студија на американскиот Универзитет „Вандербилт“. Некои претходни студии покажаа дека ризикот од инфаркт се стабилизира пет години по откажувањето од пушење.

По анализирање на податоците од 8.700 луѓе во траење од 50 години, истражувачите утврдиле дека се потребни 16 години за да се острани штетата што никотинот и разни други хемикалии во цигарите му ја нанеле на срцето.

„Срцето и крвните садови побргу се рехабилитираат од штетата што им ја нанесуваат цигарите“, објаснува авторката на студијата, Мередит Данкан. Но, со белите дробови приказната е поинаква – ним им треба повеќе време.

Срцевите болести се убиец број еден во сите земји во светот, а еден од главните фактори што придонесуваат за тоа се цигарите. Можеби тоа е причината поради која сè повеќе луѓе се откажуваат од цигарите, но тоа не значи дека нивното здравје веднаш ќе се подобри.

Според Данкан, постојат многу малку информации за тоа што точно им се случува на луѓето што пушат долго време.

За да го истражат тоа, зеле податоци од една студија што почнала во 1948 година и траела до 1975 година, а во неа учествувале две генерации и речиси половина од нив биле пушачи. Како тешки пушачи биле категоризирани луѓето што пушеле по најмалку една кутија дневно 20 години и околу 70 отсто од нив во текот на студијата доживеале инфаркт.

По пет години, кај оние што престанале да пушат бил забележан речиси 38 отсто помал ризик од инфаркт во однос на оние што продолжиле да пушат.

Но, биле потребни 16 години по престанувањето со пушење за кардиоваскуларното здравје на поранешните пушачи да се врати на нивото на здравјето што го имаат непушачите.

„Кај луѓето што биле тешки пушачи доста долго можно е да настанат промени на срцето и белите дробови кои не може сосема да се вратат во нормала. Тоа што е важно да се запомни е дека ризикот од срцев удар и други видови кардиоваскуларни болести секако се намалува по откажувањето од пушење и тоа е главното откритие на оваа студија“, вели Данкан.

Докажано е дека некои добри работи од откажувањето од пушењето во телото се чувствуваат веднаш. Само 20 минути по гасењето на цигарата, отчукувањата на срцето и притисокот во крвните садови се враќаат во нормала. Околу 12 часа подоцна нивото на јаглероден моноксид опаѓа толку ниско што е речиси невозможно да се открие во телото.

Една недела подоцна од последната испушена цигара ризикот од инфаркт веќе е малку помал затоа што срцето и крвните садови повеќе не се изложени на хемикалии.

Сепак, ризикот од срцеви болести останува, но поради тоа, не треба да се потценат сите добри ефекти од откажувањето од пушење.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ловоровиот лист има лековити својства

  Ловоровиот лист има лековити својства

  Благодарение на бројните корисни состојки, ловоровиот лист го стимулира процесот на варење, додека исцеденото масло од свежите плодови се користи за лекување на осип, болни…

 • Сушењето алишта на парно е штетно за вашето здравје

  Сушењето алишта на парно е штетно за вашето здравје

  Кога времето е ладно, многумина го решаваат проблемот за сушење алишта со парното. Така тие побрзо се сушат, но ова решение може да биде ризично за вашето…

 • Продолжете го животот со користење на овие намирници

  Продолжете го животот со користење на овие намирници

  Нутриционистката Џесика Скот открива кои намирници можат да ве подмладат и да ви обезбедат долговечност Сок од цвекло Пијте 250 мл сок од цвекло секој…

 • Видови алкохолни пијалаци добри за здравјето и еден што не треба да го пиете

  Видови алкохолни пијалаци добри за здравјето и еден што не треба да го пиете

  Алкохолот некогаш се користел за медицински цели, но луѓето почнале да го злоупотребуваат со текот на времето и како резултат на тоа се појавија многу…

 • Зошто треба да ги вклучите маслинките во вашата исхрана

  Зошто треба да ги вклучите маслинките во вашата исхрана

  Сакате ли да бидете сигурни дека во организмот го внесувате само најдоброто, тогаш дознајте зошто уште денес треба да изедете неколку маслинки… Ги штитат крвните…

 • За само 4 часа излекувајте го воспаленото грло

  За само 4 часа излекувајте го воспаленото грло

  Станува збор за стар народен лек кој успешно помага кај полесните воспаленија на грлото и крајниците – воспалението се смирува за само четири часа. Се…

 • Kолку треба да сте оддалечени од луѓето што имаат грип за да избегнете инфекција

  Kолку треба да сте оддалечени од луѓето што имаат грип за да избегнете инфекција

  Ако сте загрижени дека можете да се заразите со грип од некој колега или член на семејството, важно е да знаете колку треба да сте…

 • Доктори тврдат: Чоколадото лечи подобро од сипур против кашлица

  Доктори тврдат: Чоколадото лечи подобро од сипур против кашлица

  Научници докажале дека чоколадото подобро ја лечи кашлицата отколку сирупите кои се конзумираат, а тим од неколку доктори ја потврдил оваа теорија. Според докторите чоколадото…

 • Дали знаете колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?

  Дали знаете колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?

  Консумацијата на повеќе од четири сендвичи со сувомеснати производи неделно, може да биде опасна по вашето здравје, особено за оние кои страдаат од астма, покажа…

 • Моќен еликсир кој веднаш ги исфрла токсините од телото

  Моќен еликсир кој веднаш ги исфрла токсините од телото

  Верувале или не, разни експерти но и нутриционисти тврдат дека постои решение за исфрлување на токсините од организмот но и за слабеење истовремено. Одговорот лежи…