Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Alibaba: Светот ќе заработи 200 милијарди долари од Кина преку нас

Време: 11:20

Датум: ноември 7, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Гигантот „Alibaba“ најави дека ќе му помогне на глобалниот бизнис да продаде стока во вредност од 200 милијарди долари во Кина во следните 5 години.

Еден ден претходно, кинескиот претседател Си Џингпин рече дека неговата земја ќе увезува стоки за 30 илјади милијарди долари и услуги за 10 илјади милијарди долари во следните 15 години.

„Се надеваме дека глобализацијата ќе го користи кинескиот потрошувачки пазар, за да донесе сите светски стоки во Кина“, вели извршниот директор на „Alibaba“, Даниел Жанг за време на настан посветен на меѓународната трговија.

„Особено некои мали и средни претпријатија имаат потреба да отворат пазар во Кина“, вели тој, цитиран од „CNBC“.

„JD.com“ – главниот конкурент на „Alibaba“ на локалниот пазар, објави дека ќе нарача странски стоки за 14,4 милијарди долари, како не стави временски рок за тоа.

Коментарите на Жанг доаѓаат по зборовите на основачот на компанијата Џек Ма, кој посочи дека „Alibaba“ сака да работи со малите бизниси.

Во септември Ма посочи дека неговата компанија веќе нема како да го исполни ветувањето да отвори 1 милиони нови работни места во САД поради трговските тензии меѓу САД и Кина.

На посебен настан, Џек Ма ја нарече трговската војна помеѓу САД и Кина „најнепопуларната работа во светот“, објави „Ројтерс“.

Жанг ќе го наследи Џек Ма како претседател на Одборот на директори на „Alibaba“ во септември.

Ма планира да остане дел од бордот до 2020-та година, фокусирајќи се на своите лични интереси во филантропијата и образованието.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…

 • Во првата половина од годината групацијата Триглав со остварен раст на премија и на добивка пред оданочување

  Во првата половина од годината групацијата Триглав со остварен раст на премија и на добивка пред оданочување

  Групацијата Триглав на македонскиот пазар продолжува со својот развој и раст во согласност со стратегијата Групацијата Триглав во првите шест месеци од оваа година обезбеди…

 • Каде да јадете убави пецива во Скопје?

  Каде да јадете убави пецива во Скопје?

  Често се вели, доколку во еден ресторан или пекара има метеж, има причина зашто тоа е така. Производите кои се нудат се тазе испечени, квалитетни…

 • Twitter забранува рекламирање на медиуми кои ги контролира државата

  Twitter забранува рекламирање на медиуми кои ги контролира државата

  Компанијата Twitter објави дека на својата социјална мрежа ќе ја продолжи забраната за рекламирање на медиуми спонзорирани од државата. Во соопштението компанијата наведува дека од…

 • Xiaomi разочара со резултатите

  Xiaomi разочара со резултатите

  Кинеската компанија Xiaomi денес објави 15 процентен раст на кварталните приходи, што е, сепак, пониско во однос на очекувањата на пазарот. На намалувањето на приходите влијаеше…

 • Џејми тврди: ”Ова е причината за пропаѓањето на моите ресторани”

  Џејми тврди: ”Ова е причината за пропаѓањето на моите ресторани”

  Британскиот готвач Џејми Оливер смета дека Брегзит е една од причините поради кој пропадна неговиот ланец на ресторани. Оливер изјави дека луѓето во 2016 година…

 • Заштита на децата во дигиталниот свет – Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници од Македонски Телеком

  Заштита на децата во дигиталниот свет – Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници од Македонски Телеком

  Македонски Телеком воведува алатки за заштита на децата во дигиталниот свет: Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници, достапни во Cool Kids, новата тарифа во…

 • Кинески интернет пребарувач изгуби 60 милијарди долари пазарна вредност

  Кинески интернет пребарувач изгуби 60 милијарди долари пазарна вредност

  Најголемиот кинески интернет пребарувач, Baidu, соочен со тврдата конкуренција, изгуби од минатата година повеќе од 60 милијарди долари од пазарната вредност. Тој пребарувач, дел од…

 • EasyJet во своите авиони воведе библиотека со 60.000 книги

  EasyJet во своите авиони воведе библиотека со 60.000 книги

  Авиокомпанијата EasyJet претстави новитет во своите авиони, а тоа е библиотека. EasyJet на своите патници им дозволува да позајмат книга и така да го поминат…