Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Alibaba: Светот ќе заработи 200 милијарди долари од Кина преку нас

Време: 11:20

Датум: ноември 7, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Гигантот „Alibaba“ најави дека ќе му помогне на глобалниот бизнис да продаде стока во вредност од 200 милијарди долари во Кина во следните 5 години.

Еден ден претходно, кинескиот претседател Си Џингпин рече дека неговата земја ќе увезува стоки за 30 илјади милијарди долари и услуги за 10 илјади милијарди долари во следните 15 години.

„Се надеваме дека глобализацијата ќе го користи кинескиот потрошувачки пазар, за да донесе сите светски стоки во Кина“, вели извршниот директор на „Alibaba“, Даниел Жанг за време на настан посветен на меѓународната трговија.

„Особено некои мали и средни претпријатија имаат потреба да отворат пазар во Кина“, вели тој, цитиран од „CNBC“.

„JD.com“ – главниот конкурент на „Alibaba“ на локалниот пазар, објави дека ќе нарача странски стоки за 14,4 милијарди долари, како не стави временски рок за тоа.

Коментарите на Жанг доаѓаат по зборовите на основачот на компанијата Џек Ма, кој посочи дека „Alibaba“ сака да работи со малите бизниси.

Во септември Ма посочи дека неговата компанија веќе нема како да го исполни ветувањето да отвори 1 милиони нови работни места во САД поради трговските тензии меѓу САД и Кина.

На посебен настан, Џек Ма ја нарече трговската војна помеѓу САД и Кина „најнепопуларната работа во светот“, објави „Ројтерс“.

Жанг ќе го наследи Џек Ма како претседател на Одборот на директори на „Alibaba“ во септември.

Ма планира да остане дел од бордот до 2020-та година, фокусирајќи се на своите лични интереси во филантропијата и образованието.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…

 • Животните на Schleich бараат нова татковина

  Животните на Schleich бараат нова татковина

  Пластичните животни на германскиот производител на играчки „Schleich“ ќе имаат нов сопственик. Францускиот финансиски инвеститор „Ardian“ ја ангажираше американската инвестициска банка „JP Morgan“ да најде…

 • Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми банки во САД никогаш досега не го преминале прагот на вкупна добивка од 100 милијарди долари. Од почетокот на новата сезона на објавување…

 • Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Компанијата „Nokia“ ќе отпушти околу 350 од своите 6.000 вработени во Финска во оваа година, како дел од нејзината програма за намалување на трошоците, која…

 • Airbnb оствари профит втора година по ред

  Airbnb оствари профит втора година по ред

  Компанијата за краткотрајните наеми „Airbnb“ соопшти дека остварила добивка втора година по ред. Информациите доаѓаат во време на долгоочекуваната јавна понуда на акции на компанијата,…

 • Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ставајќи на аукција понуда…