Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Секојдневните херои во Топ-форма: Новите OpelComboLife и Combo

Време: 11:38

Датум: септември 4, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

 • За највисоко ниво на безбедност и удобност: Развиени според стандардите за патнички автомобили
 • За семејство и повеќе: ComboLifeсо седум седишта и со две лизгачки врати
 • За трговија и малопродажба: Combo со простор за две Eурo палети
 • За сите цели: Стандардна или XL верзија, повеќе конфигурации за седење, кабина за екипаж и уште повеќе
 • За зголемена безбедност: Водечки технологии и системи за помош на возачот
 • За ниски трошоци за работа: И двете верзии импресионираат со најголема ефикасност

Риселсхајм: Петтата генерација на компактниот мултифункционален OpelCombo е подготвена. Целосно практичен, удобен и над сѐ иновативен, новакот е достапен во верзијата ComboLife- патнички автомобил и верзијата Combo- комерцијални возила,  и двете во бројни варијанти. ComboLife и Combo се достапни како стандардна (4,40 метри) или XL (4,75 метри) верзија. Семејниот ван е опционално достапно со пет или со седум седишта со доволно простор, до 2.693 литри багаж. Транспортерот (лесно комерцијално возило – LCV) исто така е достапно со кабина за екипажот и со отворен покрив. Тој нудиобем на товарање до 4,4 м3., простор за две Еуро палети и има носивост до1.000 кг. Оваа извонредна флексибилност е овозможена од целосно новата архитектура на Combo базирана на и со софистицирано пакување.

Благодарение на новиот пристап за развој, новата генерација Combo нуди незаменливо богатство на иновативни технологии и системи за помош кај патничките автомобил и верзиите на лесни комерцијални возила. Наспроти нормалната процедура, тоа беше развиено според стандардите за патничките автомобили од самиот почеток – а не како комерцијалните возило на кое се додаваат карактеристиките. Ова е причината зошто тоа доаѓа со далеку највисоко ниво на технологии за удобност и безбедност во сегментот.

Затоа, професионалците и работниците кои користат комерцијална верзија на Combo може да имаат речиси исти карактеристики, безбедност и удобност како и семејствата. Бројни системи за помош на возачот и безбедносни системи како автоматски крузконтрол до предупредување за судир со откривање на пешаци и автоматско сопирање во итен случај, предупредување за поспаност на возачот кон предупредувањето за трепкање на страничните слепи точки или приказот на Headup ја зголемуваат безбедноста насемејството во CombroLife, како и за патниците на Combo. Покрај тоа, адаптивниoт Системот за контрола на тракцијатаIntelliGrip со пет режими гарантира дека сопствениците на Combo можат да ги напуштатасфалтираните патишта за послободни активности или за лесен пристап до градилиштата со каллива, песочна или дури снежна површина.

Дополнителна безбедносна карактеристика е достапна за варијантата за превоз на панели. Опционалниот SurroundRearVision во голема мера ја подобрува видливоста на ванот или на целосно товареното возила. Понатаму,втора камера во надворешниот ретровизор на совозачот гарантира дека возачот нема повеќе не треба да се грижите за слепа точка на оваа страна на возилото. И, новиот Combo исто така може да биде опремен со новиот сензор базиран на FlakGuard систем кој помага кај досадните и скапи испакнатини.

Извонредниот комфор исто така е загарантиран во LCV од загреаните предни седишта (вклучувајќи го и надворешно седиште на клупата на патниците) и загреаниот волан. Од друго страна, двојната зона на климатска контрола обезбедува пријатни температури во возилото во топлите денови. Возачите на ComboLife i Combo се целосно поврзани благодарение на последната генерација на AppleCarPlay и компатибилните инфозабавни системи со AndroidAuto со тачскрин екран во боја од осум инчи.

Под хаубата, клиентите можат да се изберат различни турбо бензински и дизелски мотори. Сите погонски единици комбинираат високо ниво на агилност со примерна ефикасност на горивото. Во однос на преносотCombo и ComboLife се достапни со рачен менувач со пет или шест брзинии – за прв пат во Combo – со опционалeн осум брзински автоматски менувач. Така, Opel уште еднаш ги направи водечките технологии достапни за широка публика во овој сегмент.

Робусниот изглед на патнички автомобили е нагласен од повисоката хауба во споредба со другите возила во сегментот, типично Opel карактеристики на дизајнот, како што LED дневно светло во облик на крило.

Варијантата LCV ќе ја има својата светска премиера на саемот за комерцијални возила на IAA во Хановер (20-27 септември 2018 година).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Volkswagen избра: Турција ја ”победи” Србија и Бугарија

  Volkswagen избра: Турција ја ”победи” Србија и Бугарија

  Надзорниот одбор на Volkswagen објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир. Очигледно, во новата фабрика во Турција ќе прават Škoda…

 • Штo е тоа ”големо” што го подготвил Hyundai за Европа?

  Штo е тоа ”големо” што го подготвил Hyundai за Европа?

  Јужнoкорејскиот Hyundai објави “голем напад” на европскиот пазар со нов модел. Hyundai за септемврискиот саем на автомобили во Франкфурт најави модел кој ќе донесе најдобра…

 • Легендарната “буба” стигна на крајот од патот

  Легендарната “буба” стигна на крајот од патот

  Германскиот производител на автомобили Фолксваген оваа недела го завршува производството на својот последен модел на популарната “буба” во фабриката Пуебла во Мексико. АП вели дека…

 • Електричниот Porsche дебитираше на Goodwood (видео)

  Електричниот Porsche дебитираше на Goodwood (видео)

  Дискретно “маскиран” Porsche Taycan се појави минатиов викенд прв пат пред публиката на манифестацијата “Goodwood Festival of Speed” во Англија. Во пресрет на долго очекуваната светска премиера…

 • До 19 проценти пониски CO2: најефикасната Astra досега

  До 19 проценти пониски CO2: најефикасната Astra досега

  * Мотори од новата генерација: за минимална потрошувачка и ниски емисии * Нов стандард за емисии: сите мотори веќе ги исполнуваат Еуро 6d барањата *…

 • Официјална промоција на новата ŠKODA SCALA(фото)

  Официјална промоција на новата ŠKODA SCALA(фото)

  Храброста нѐ движи напред! Пред македонските новинари во салонот на ŠKODA, денес официјално беше претставен новиот член на семејството на ŠKODA – новата SCALA. Овој…

 • Половина од продадените автомобили во Норвешка се електрични

  Половина од продадените автомобили во Норвешка се електрични

  Норвешка е прва во светот по бројот на продадени електрични возила – дури 48,4 проценти од сите нови автомобили продадени во првата половина од оваа…

 • Иако уште не постои пикапот на Tesla, тој е повеќе баран од ”моќниот” F-150

  Иако уште не постои пикапот на Tesla, тој е повеќе баран од ”моќниот” F-150

  Иако уште не е претставен, идниот пикап на Tesla, моментално привлекува поголемо внимание на јавноста од владеачката класа Ford F-150. Порталот AutoWise користи географски податоци од…

 • Спортска, стилска, економична: Новата Opel Corsa може да се нарача од 1 јули во Германија

  Спортска, стилска, економична: Новата Opel Corsa може да се нарача од 1 јули во Германија

  Од 13.990 евра: шестата генерација на Opel Corsa, исто така и со дизелски и бензински мотори Забавна за возење: напредни мотори, ниска положба за седење,…

 • Кул лајфстајл комбе: Новата Opel Zafira Life

  Кул лајфстајл комбе: Новата Opel Zafira Life

  Девет пријатели: Многу простор за целата екипа во Zafira Life Сè е спакувано: Многу простор за складирање на велосипеди, даска за сурфање и куче Секојдневна…