Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,443.97 0.16%    GRNT 820.00 -0.76%    KMB 5,651.33 -0.38%    MPT 51,900.00 0.78%    MTUR 5,030.00 0%    REPL 76,000.00 0%    STB 1,179.00 -0.08%    TEL 300.28 -0.46%    TKVS 5,400.11 0.85%    UNI 2,303.56 0.14%    

Huawei вети поголема батерија за Mate 20 Pro

Време: 16:36

Датум: август 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Huawei“ откри необични промотивни материјали за новинарите за следниот предводник „Mate 20 Pro“, кој не е официјално претставен. Тие јасно укажуваат дека идниот уред ќе биде со најголема батерија во портфолиото на компанијата.

Според претходните гласините „Huawei Mate 20 Pro“ ќе биде дел од семејството на предводници и ќе стане првиот паметен телефон базиран на компанискиот топ процесор „HiSilicon Kirin 980“. Чипот за возврат ќе биде првиот „SoC“ на основата на 7-нанометри производствен техпроцес.

Најавата на „HiSilicon Kirin 980“ се очекува на саемот „IFA 2018“ што ќе се одржи од 31-ви август до 5-ти септември во Берлин.

Смартфоните „Huawei Mate 20“ и „Mate 20 Pro“ ќе добијат батерии од 4.200 mAh. Помалиот модел ќе биде со 6.3-инчен „AMOLED“ дисплеј, а поголемиот со 6.9-инчен „AMOLED“.

„Huawei Mate 20 Pro“ ќе се пофали со скенер за отпечатоци директно вграден во екранот.

Двата модели ќе поддржат технологија за брзо полнење.

Задниот панел ќе биде направен од стакло. „Huawei Mate 20“ ќе биде опремен со 6 GB оперативна меморија и 128 GB внатрешна меморија. Се очекува повеќе поедноставниот смартфон – „Mate 20 Lite“ да биде базиран на процесорот „HiSilicon Kirin 710“, исто како „Huawei Nova 3i“.

Официјалното деби на „Huawei Mate 20“ серијата е закажано за октомври оваа година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Google Maps овозможи креирање на јавни настани

  Google Maps овозможи креирање на јавни настани

  Google Maps е корисен кога барате локален бар, ресторан и друго јавно место, а корисниците наскоро ќе можат да создаваат јавни настани и на другите…

 • Ако на некои од овие познати места правите селфи, пазете се, правите прекршок(фото)

  Ако на некои од овие познати места правите селфи, пазете се, правите прекршок(фото)

  Многу луѓе одредуваат дестинации на кои ќе патуваат според фотографиите што ги виделе на интернет, а со својата архитектура или природна убавина, едноставно привлекуваат за да…

 • Реал ќе понуди 280 милиони евра за Мбапе

  Реал ќе понуди 280 милиони евра за Мбапе

  Актуелниот европски шампион Реал е подготвен да понуди за напаѓачот на ПСЖ и француски репрезентативец Килијан Мбапе 280 милиони евра, пишува „Франс Фудбал“. Како што…

 • Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

  Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

  Пет банки кои котираат на Македонската берза се меѓу десетте компании со најголема добивка во 2018 година. Прва со најголем добивка е Стопанска банка АД…

 • Метар квадратен во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

  Метар квадратен во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

  Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти…

 • Лани 243 доктори на науки, повеќе за 16,3 отсто од 2017

  Лани 243 доктори на науки, повеќе за 16,3 отсто од 2017

  Звање доктор на науки во 2018 година стекнале 243 лица, што е повеќе за 16.3 проценти во однос на 2017 година. Според податоците на Државниот…

 • Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

  Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

  Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик. „Лагуна“ на корицата од книгата го…

 • Детски Зоо маскенбал во Скопје Зоо

  Детски Зоо маскенбал во Скопје Зоо

  Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата- 1 Април во Скопје Зоо ќе се одржи голем детски маскенбал со почеток во 12:00.…

 • Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

  Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

  Македонската економија во првите неколку месеци од годинава бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија за 41 процент, од кои само кај земјоделските…

 • Во Скопје првпат ќе се вози Ендуро крос паралелна трка

  Во Скопје првпат ќе се вози Ендуро крос паралелна трка

  Клубот МК Ендуро Тим Водно – Скопје ќе биде организатор на Ендуро/крос паралелна трка која насекаде важи за една од нај атрактивните трки како за…