Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Пет работи кои ќе го одржат вашиот мозок млад и во трето доба

Време: 12:39

Датум: август 10, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Со староста на луѓето, таканаречениот процес на когнитивниот пад се интензивира. Но, тоа не мора да биде така …

Играње друштвени игри е еден од петте добри начини да го задржите мозокот во добра форма, според германскиот професионален весник Psychologie Heute.

Остриот ум може дополнително да се “изостри” и со физички вежби, особено танцување, велат експертите.

Можеби некој не сака јога, но познатиот “поздрав до сонцето” и серија други јога позиции се еден од начините да се задржи мозокот витален.

Исто така важно е да се биде социјално активен, па затоа се препорачува да имате не-задолжителни кафе разговори со пријателите.

Особено е важно да користите компјутери. Иако повеќето постари луѓе веруваат дека е комплицирано, одбивајќи ја технологијата, овој ментален предизвик е токму она што го препорачуваат докторите.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Радикален метод за чистење на цревата!

  Радикален метод за чистење на цревата!

  Можно е да ги исчистите цревата во рекордно време, но исто така потребно е одрекување и добра волја… Верувате ли дека за само 48 часа…

 • Овие намирници го хидрираат телото

  Овие намирници го хидрираат телото

  Хидратацијата е секогаш важна за телото. Поради зголеменото потење на телото во летните денови потребно е течностите почесто да се надокнадуваат. Водата е пијалок кој…

 • Имате ослабен имунитет? Еве што треба да јадете!

  Имате ослабен имунитет? Еве што треба да јадете!

  Имунитетот е предуслов за добро здравје, а ако сакате да го одржите силен, внесете промени во вашата исхрана… Загадениот воздух, нездравата храна и големиот стрес…

 • За 5 минути подгответе здрав појадок

  За 5 минути подгответе здрав појадок

  Започнете го денот со квалитетен и вкусен оброк, кој можете да го подготвите за само неколку минути… Состојки – ½ шолја овесни снегулки – ½…

 • Овие јадења предизвикуваат само поголема глад

  Овие јадења предизвикуваат само поголема глад

  Ако постојано сте гладни, имате потреба да внесувате поголемо количество шеќер, ви се јаде благо и не можете да се контролирате, треба да обратите внимание…

 • Овој зачин ги смирува отоците и инфекците

  Овој зачин ги смирува отоците и инфекците

  Магдоносот не е само омилениот зачин за супите и јадењата туку и многу благотворна билка која многу одамна се користи во народната медицина за ублажување…

 • Намирници со кои ќе ги ублажите воспаленијата на мускулите

  Намирници со кои ќе ги ублажите воспаленијата на мускулите

  Внимателно избраните намирници по тренингот ќе го намалат непријатното чувство од воспалението на мускулите… За оние кои одлучиле да се подготват за летото така што…

 • Дињата го зајакнува организмот

  Дињата го зајакнува организмот

  Дињата има значајно место и примена во народната медицина, а се користи плодот, сокот и семките против грчеви, за решавање на проблеми со мочниот меур,…

 • Препораки за заштита од топлотни бранови

  Препораки за заштита од топлотни бранови

  Од 10 до 17 часот кога е најтоплиот период од денот да се избегнува напорна физичка активност, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности, да се…

 • Направете лековит сок кој го спречува развојот на тумори

  Направете лековит сок кој го спречува развојот на тумори

  Овие листови имаат детоксикациско делување на црниот дроб и целото тело, а богати се и со низа други минерали кои позитивно делуваат на целиот организам, како и…