Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Тајни места од целиот свет (фото)

Време: 16:12

Датум: август 9, 2018

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Ако имате авантуристички дух и сакате да ги истражите мистериозните и оддалечените места надвор од радарот на туристите, тогаш треба да погледнете некои повеќе различни дестинации. Од Британска Колумбија до Западна Африка, тука се и некои од нив.

Папуа Нова Гвинеја

Ова изолирано земјиште крие многу тајни и нуди поинаква култура што ќе ве охрабри.

Манастирот Такцанг, Бутан

Бутан се нарекува „држава на среќата“, и е последното будистичко царство во светот кое досега зачувало многу од својата култура, избегнувајќи ја глобализацијата и останува изолирано од современиот свет.

Изгубениот град Баган, Мијанмар

За време на воената диктатура, Мијанмар беше затворен за остатокот од светот. Сега оваа земја од Југоисточна Азија ги пречекува туристите. Не пропуштајте го Изгубениот град Баган, каде над 2.000 пагани градат археолошка област.

Тврдината Сан Лоренцо, Панама

Дефиниран како објект од УНЕСКО за светско културно наследство, тврдината Сан Лоренцо е местото што треба да го посетите, ако сакате да најдете вистинско изгубено богатство како во „Пиратите од Карибите“.

Пустината Калахари, Африка

Втората по големина пустина во Африка привлекува со огромните песочни дини, кои достигнуваат до Боцвана, Намибија и делови од Јужна Африка. Ако сакате сафари, ова е вашето место.

„Tumbler Ridge“, Британска Колумбија, Канада

Заборавете на диносаурусите од паркот Јура. Наместо тоа упатете се кон подножјето на карпестите планини во Канада, за да истражувате вистински диносауруси во „Tumbler Ridge“, заштитено од УНЕСКО и познато по пронајдените праисториски фосили.

Остров Сокотра

Одејќи на оддалечениот остров Сокотра во Индискиот океан ќе почувствувате како сте стапнале на друга планета со неговата туѓа флора и фауна, од кои една третина не се никаде на друго место во светот. Овој изолиран остров е наречен „новиот Галапагос“ поради разновидноста на својата дива природа.

Ерусалим, Израел

Разгледувајте ги скриените загатки во древниот град Ерусалим, како посетата на тајните водни тунели „Силоам“, за кои се верува дека се изградени кон крајот на 8-миот и почетокот на 7-миот век п.н.е.

Цитадела Лафајет, Хаити

Уживајте во богатото минато на Хаити со посета на оваа импозантна планинска тврдина изградена во почетокот на 1800-та година надвор од колонијалниот град „Cap-Haitien“. Искачувањето по стрмниот пат од шест милји, кој води кон овој објект на УНЕСКО – една од најголемите тврдини во Америка и најголемата во Карибите.

Вуду нациите, Западна Африка

Следете ја вуду патеката во Западна Африка и посетете ги оддалечените села, кои малку луѓе се осмелил да ги посетат. Се разбира, за да го стори тоа, ќе ви треба искусен водич. Доколку дојдете до тука, можете да проучите изолирани национални паркови во потрага по ретки диви животни.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ултимативниот луксуз во Umaid Bhawan Palace Hotel (фото)

  Ултимативниот луксуз во Umaid Bhawan Palace Hotel (фото)

  Луксузниот „Umaid Bhawan Palace“, поранешниот дом на кралското семејство во Јодхпур, е една од најубавите палати во Индија. „Umaid Bhawan Palace“ во Јодхпур, вториот град…

 • Ова е едно од најубавите села во Европа (фото)

  Ова е едно од најубавите села во Европа (фото)

  Во Баварија има прилично интересно место. Тоа веќе над два векови провоцира восхит на своите жители, но и на туристите. Станува збор за Оберамергау. Благодарение…

 • Луксузна и барокна вила во Поситано (фото)

  Луксузна и барокна вила во Поситано (фото)

  Луксузната барокна вила се наоѓа во популарниот туристички центар Поситано на брегот Амалфи, Италија… Вилата е изградена во 1716 година, како соборен храм. Куќата се…

 • Најголемата јахта на светот ќе биде колку две фудбалски игралишта

  Најголемата јахта на светот ќе биде колку две фудбалски игралишта

  Најголемата приватна јахта „Валкира“ на дизајнерот Чулхун Парк ќе биде најголемата јахта на светот. Таа ќе биде долга неверојатни 229 метри – или едноставно кажано…

 • Blue Jay Way Residence – луксузна куќа во Лос Анџелес (фото)

  Blue Jay Way Residence – луксузна куќа во Лос Анџелес (фото)

  Кога некој би можел да одбере во која куќа во Лос Анџелес би сакал да живее, „Blue Jay Way Residence“  сигурно би била при врвот…

 • Турското одморалиште кое се споредува со Миконос и Сен Тропе

  Турското одморалиште кое се споредува со Миконос и Сен Тропе

  Заборавете на Бали, Миконос и Сен Тропе. Новата и моментално не многу популарна луксузна дестинација е во наша близина. Турското одморалиште Бодрум е често посетувано…

 • Salvator Villas & Spa Hotel – луксузен хотел во Мајорка (фото)

  Salvator Villas & Spa Hotel – луксузен хотел во Мајорка (фото)

  „Salvator Villas & Spa Hotel“ е инспирација од познатиот истражувач Лудвиг Салаватор, кој најголемиот дел од својот живот го поминал во Мајорка… Цел овој хотелски…

 • Цената на овој имот е намалена за 100 милиони долари

  Цената на овој имот е намалена за 100 милиони долари

  Имотот, кој во 2017-та беше најскапиот на пазарот за недвижнини во САД, сè уште се продава денес, но неговата цена е пониска за 100 милиони…

 • Дестинација Финска: Стаклено одморалиште (фото+видео)

  Дестинација Финска: Стаклено одморалиште (фото+видео)

  Архитектонската компанија „VOID Architecture“ и производителот на дрвени куќи „Honkatalot/ PolarlifeHaus“ стојат зад Стакленото одморалиште – дестинација за зимски одмор во Рованиеми, Финска. Главната зграда…

 • Најскапиот дом во Америка купен за 238 милиони долари

  Најскапиот дом во Америка купен за 238 милиони долари

  Основачот на фондот Citadel, милијардерот Кен Грифин, купил пентхаус на Менхетен за околу 238 милиони долари, што е нова рекордна цена на ваков вид недвижен…