Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Едноставни замени со кои ќе зaгубите од тежината

Време: 11:07

Датум: август 6, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Многумина од нас, дали во текот на годината или во периодот пред годишните одмори, се обидуваат да намалат од тежината, притоа правејќи секакви работи. Денес ви претставуваме едноставни замени во оброците кои ќе ви помогнат да го намалите бројот на внесени калори и масти во телото.

Заменете ја супата

Наместо да јадете крем супа со брокула и павлака, која има 180 калории и 7 грама масти, изберете првенствено супа од зеленчук со пилешко. Затоа што јадете само 75 калории и помалку од 3 грама масти за иста количина.

Месо

Големо ќофте има 580 калории и 24 грама масти, а мисиркини гради имаат само 280 калории и 3 грама масти. Ако имате додато само зеленчук, ќе заштедите уште 50 калории.

Дресинг за салата

Две лажици дресинг се еднакви на 140 калории и 16 грама масти. Подобро да направите со некои јогурт и балсамико и заштедете 80 калории и 13 грама масти.

Риба

Заменете го стекот со риба и зачувајте многу калории. Млекото телешко има 230 калории и 14 грама масти, додека рибата ви дава само 80 калории и 1 грам маст.

Пуканки

Наместо чипс, изберете пуканки. Чипсот ќе ви даде 150 калории и 10 грама масти по порција, а пуканките – 31 калории и 0 грама масти, ако се подготвени без адитиви.

Без сода

Лименка „Coca-Cola“ има 140 калории, кои се рафинирани шеќери. Заменете ја со чаша ладна вода (0 калории) – додадете малку лимон, краставица или листови од нане за освежувачки вкус.

Обидете се со природни слатки

Дали барате десерт? Наместо сладолед еднаков на 500 калории и 16 грама масти, одберете 1 чаша јагоди со 56 калории. Сакате крем? Додадете малку крем, ќе ви даде 30 калории и 2 грама масти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…

 • Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Оваа диета ја спречува акумулацијата на течности и го разградува вишокот маснотии во телото. Лимонот го прочистува телото и ги отстранува отровите благодарение на високата…

 • Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  За оваа диета се говори дека ги симнува килограмите како од шега и го чисти организмот од токсини. Прв и втор ден Доручек: 200 грама…

 • 3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  Многу е важно во вашиот план да ги вклучите навиките кои не делуваат во директна врска со килограмите, но значително ќе придонесат за нивното исчезнување.…

 • Скандинавска диета е новиот светски хит

  Скандинавска диета е новиот светски хит

  Уште една диета? Се чини секоја година дека некоја нова диета станува хит, за веќе неколку месеци да се замени со друга. Што се случува…

 • Нова диета која не ”мачи”, но дава одлични резултати

  Нова диета која не ”мачи”, но дава одлични резултати

  Континуирано ни пристигнуваат различни диети и за секоја од нив се тврди дека токму таа е најдобрата, најздравата и најефикасната. Диетата 16: 8 е нов…