Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Вечерва битка за вториот финалист на Светското првенство

Време: 15:32

Датум: јули 11, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Вечерва во Москва ќе се одигра второто полу-финале на Светското првенство во Русија, во кое силите ќе ги одмерат Англија и Хрватска. Полу-финалето ќе биде дуел на две селекции кои пред почетокот на првенството беа апострофирани како фаворити од сенка, но малкумина веруваа дека можат да стигнат до самата завршница.

Несомнено мотиви, желби и квалитет за пласман во финалето има кај двете селекции, прашање е која од нив, в недела, ќе им се спротивстави на Французите во финалето. Разликата е само што оваа Англија е целосно реконструирана со многу млади играчи и ова веројатно не е нивниот последен збор на големите натпреварувања, додека за оваа генерација на хрватски фудбалери полу-финалето е последна шанса да стигнат до крајот.

Многумина од Хрватите имаат 30 или повеќе години, кои ќе направат се за да стават круна на блескавите клупски кариери.

Англија, последен пат за влез во финалето играла во 1990 година, а Хрватите осум години подоцна.

Дуелот во Москва ќе биде осмо соочување на двете репрезентации, Англија досега има четири, а Хрватска две победи.

Англија, односно селекторот Герет Саутгејт, нема да тактизира околу составот, ќе стартува со оние 11 фудбалери што започнаа четири од петте досегашни натпревари на првенството и нема да отстапи од формацијата 3-5-2.

Пикфорд ќе биде на голот, тројката во одбраната ќе ја состават Вокер, Стонс и Мегваер, во средниот ред ќе делуваат Хендерсон, Лингард и Деле Али, по бочните позиции Трипие десно и Јанг леви и во нападот ќе бидат Стерлинг и првиот стрелец на првенството Кејн.

За разлика од Саутгејт, хрватскиот селектор Златко Далиќ не ги открива картите, но можно е на својот колега да му сервира некое изненадување.

Многу веројатно е Перишиќ кој не е во форма да остане на клупата за резерви, а во тимот да влезе Брозовиќ, со што уште посилен би бил хрватскиот блок во редот за врска, ако се има во предвид дека место во тимот ќе добие и Бадељ, кој треба да биде коректор на средниот ред.

Исто така неизвесен е настапот на Врсаљко, иако десниот бек тврди дека ќе игра и со една нога ако биде потребно.

Во случај Врсаљко да не игра, селекторот Далиќ има неколку решнија како да ја формира одбрамбената четворка.

Првото е Тин Једвај да биде десен бек, то тој случај останатите тројца во одбраната остануваат исти: Ловрен, Вида и Стриниќ.

Меѓутоа можно е Вида да игра на местото на Врсаљко, во тој случај централни играчи во одбраната би биле Ловрен и искусниот Чорлука.

Јасно е дека о ваквата псотавка место ќе нема за Крамариќ, бидејќи местото во шпицот на нападот е резервирано за Манџукиќ.

Значи составот на Хрватска би требало да изгледа вака: Субашиќ-Врсаљко (Вида, Једвај), Ловрен, Вида (Чорлука), Стриниќ-Бадељ-Брозовиќ, Ракитиќ, Модриќ, Ребиќ-Манџукиќ.

Натпреварот во Москва ќе започне во 20 часот, а ќе го суди еден од најдобрите европски судии Чунеј Чакир од Турција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Туск: Трговскиот договор меѓу ЕУ и Јапонија е јасна порака против протекционизмот

  Туск: Трговскиот договор меѓу ЕУ и Јапонија е јасна порака против протекционизмот

  Трговскиот договор меѓу Европската Унија и Јапонија е јасна порака против протекционизмот. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „Испраќаме јасна порака дека…

 • Октетот „Прилеп“ утре со концерт во ЦК „Марко Цепенков“

  Октетот „Прилеп“ утре со концерт во ЦК „Марко Цепенков“

  Октетот „Прилеп“ утре во 20 часот во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ ќе одржи целовечерен летен концерт и пред љубителите на убавата староградска песна…

 • Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

  Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

  РЕК Битола во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 2 и ќе почнат подготовките за редовниот годишен ремонт, предвиден за 25 јули,…

 • Австралија како огледало на нееднаквоста

  Австралија како огледало на нееднаквоста

  Нееднаквоста во светот е тема со која се занимаваат умовите на некои од најбогатите и најуспешните претприемачи на нашето време. Дискутабилно е какви се нивните…

 • Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

  Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

  Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е против какви било градежни активности во „Парк шумата Водно“ и по вчерашната средба со вицепремиерот…

 • 70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

  70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

  Историската тркачка патека Goodwood му оддаде чест на Porsche и неговите 70 години постоење со централна прослава на 2018 Festival of Speed, настан кој што…

 • Microsoft работи на конкурент на AirPods?

  Microsoft работи на конкурент на AirPods?

  Се чини дека „Microsoft“ ја истражува можноста да влезе на пазарот на паметни слушалки и со сопствен проект да се натпреварува со „Apple AirPods“. Наводниот…

 • Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска планира да позајми 22 милиони и 764 илјади евра од домашните банки и кредитори преку издавање петгодишни и триесетгодишни државни обврзници. Парите што…

 • Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Неколку начини да ја победите конкуренцијата

  Во денешно време, ако сакате да ги исполнувате деловните обврски и да имате добар живот, мора да ја победите конкуренцијата. А единствениот начин за да…

 • ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ од денес ќе почне со ажурирање на податоците на корисниците на затворените паркиралишта со кои стопанисува…