Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Fox го надмина Comcast со понуда за 32,5 милијарди долари за Sky

Време: 13:43

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Медиумскиот гигант на Руперт Мардок „21st Century Fox“ соопшти дека го договорил купувањето на британската „Sky“ во зделка, која ја оценува групата за платена телевизија на 32,5 милијарди долари. Така компанијата ја надмина конкурентната понуда на американската група „Comcast“, соопштува „Ројтерс“.

Битката за водечката британска група за платена телевизија се одразува на огромните промени во глобалната забавната индустрија во која најголемите медиумски гиганти во светот се борат еден со друг за мултимилијардни зделки, за да се натпреваруваат подобро со „Netflix“ и „Amazon“.

„Fox“, која поседува 39% од „Sky“ и треба да добие одобрение за договорот од британските власти оваа недела, ја подигна својата понуда до 14 фунти по акција од претходниот предлог од 10,75 фунти за акција.

Договорената цена претставува премија од 82% над цената на акциите на „Sky“ од декември 2016-та година пред да се склучи првичната трансакција, и е 21 пати поголема од добивката по акција за 2017-та година.

„Fox“ изјави дека претставувањето на „Sky“ од декември 2016-та година, вклучувајќи го обновувањето на правата да ја емитува англиската Премиер лига за пониска сума, ја оправдува повисоката понуда.

„Fox“ сепак може да се соочи со дополнителна конкуренција од американскиот кабелски гигант „Comcast“, откако ги принуди независните директори на „Sky“ да се откажат од својата претходна поддршка за „Fox“ со неочекуваната понуда од 12,50 фунти по акција за групата во февруари.

Најголемата забавната компанија во светот и сопственик на „NBC“ и „Universal Pictures“ ја надмина понудата на Мардок за „Sky“ во февруари. Акциите на „Sky“ се затворија по цена од 15,01 фунти во вторникот, што сугерира дека војната може да не е завршена.

За да си обезбеди регулаторното одобрување, „Fox“ договори продавање на новинарскиот канал на „Sky“ на „Disney“, бидејќи во спротивно влијанието на Мардок врз британските медиуми требаше ќе беше премногу силно.

„Disney“ и „Comcast“ водат посебна битка од над 70 милијарди долари за купување на повеќето средства на „Fox“, кои вклучуваат веќе поседуваниот удел од 39% во „Sky“ и остатокот од компанијата, ако се покаже како победник во Велика Британија.

„Fox“ изјави дека ја договорила согласноста на независната комисија на „Sky“ за трансакцијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank двојно ги надмина очекувањата на аналитичарите за профит

  Deutsche Bank двојно ги надмина очекувањата на аналитичарите за профит

  Германската банка „Deutsche Bank“ ги изненади позитивно аналитичари откако забележа профит во вториот квартал, што двојно ги зголеми очекувањата. Ова им дава на доверителите шанса…

 • Стотици пријавени и 30 победници на наградниот предизвик на VIVAX

  Стотици пријавени и 30 победници на наградниот предизвик на VIVAX

  Заврши еден значаен спортски празник, а со него и наградниот предизвик на VIVAX. Светското првенство во фудбал и оваа година кулминираше со еден победник, но…

 • Northrop останува оптимист во врска со договорот од 2,5 милијарди долари со Германија

  Northrop останува оптимист во врска со договорот од 2,5 милијарди долари со Германија

  Компанијата „Northrop Grumman“ гледа оптимистички на изгледите за продажба на својот безпилотен систем за надгледување „Triton MQ-4C“ на Германија, но вели дека трансакцијата може да…

 • Bank of America ја зголеми својата добивка за повеќе од една третина во кварталот

  Bank of America ја зголеми својата добивка за повеќе од една третина во кварталот

  Американската банка на „Bank of America“ објави квартална добивка повисока од очекувањата на „Волстрит“, откако вториот најголем кредитор во САД малку ги намали трошоците и…

 • Адора Инженеринг поседува 8,58% од Комерцијална банка АД Скопје

  Адора Инженеринг поседува 8,58% од Комерцијална банка АД Скопје

  На официјалниот сајт на Македонската берза беше објавено дека во изминатиот период преку берзански трансакции правното лице Адора Инженеринг ДООЕЛ Експорт-Импорт Скопје се стекна со дополнителни…

 • Поврзани насекаде со летната роаминг понуда на Телеком

  Поврзани насекаде со летната роаминг понуда на Телеком

  Македонски Телеком подготви летна роаминг промотивна понуда којашто на корисниците за време на годишните одмори им овозможува опуштена и безгрижна комуникација во странство. Со новата…

 • Amazon ќе го прошири својот удел на пазарот во САД

  Amazon ќе го прошири својот удел на пазарот во САД

  Според ново пазарно истражување приходите на американската технолошка компанија „Amazon“ во САД ќе се зголемуваат во текот на оваа година со 30 отсто и ќе…

 • Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

  Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот?

  Кои се најпрофитабилните воздушни маршути во светот? На ова прашање одговара британската компанија за анализи на воздушниот транспорт во светот „Official Airline Guide“ (OAG). Првото…

 • Citigroup објави подобар од очекуваниот профит

  Citigroup објави подобар од очекуваниот профит

  Американската банка „Citigroup“ соопшти дека нејзиниот профит за вториот квартал е подобар од очекувањата, иако приходите за периодот се малку под прогнозите, објави „CNBC“. Добивката…

 • JPMorgan изненади со својата заработувачка за кварталот

  JPMorgan изненади со својата заработувачка за кварталот

  Добивката за кварталот на „JPMorgan Chase & Co“ ги надмина очекувањата на „Wall Street“ поддржани од повисоките од прогнозираните приходи од тргување и зголемената побарувачка…