Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Fox го надмина Comcast со понуда за 32,5 милијарди долари за Sky

Време: 13:43

Датум: јули 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Медиумскиот гигант на Руперт Мардок „21st Century Fox“ соопшти дека го договорил купувањето на британската „Sky“ во зделка, која ја оценува групата за платена телевизија на 32,5 милијарди долари. Така компанијата ја надмина конкурентната понуда на американската група „Comcast“, соопштува „Ројтерс“.

Битката за водечката британска група за платена телевизија се одразува на огромните промени во глобалната забавната индустрија во која најголемите медиумски гиганти во светот се борат еден со друг за мултимилијардни зделки, за да се натпреваруваат подобро со „Netflix“ и „Amazon“.

„Fox“, која поседува 39% од „Sky“ и треба да добие одобрение за договорот од британските власти оваа недела, ја подигна својата понуда до 14 фунти по акција од претходниот предлог од 10,75 фунти за акција.

Договорената цена претставува премија од 82% над цената на акциите на „Sky“ од декември 2016-та година пред да се склучи првичната трансакција, и е 21 пати поголема од добивката по акција за 2017-та година.

„Fox“ изјави дека претставувањето на „Sky“ од декември 2016-та година, вклучувајќи го обновувањето на правата да ја емитува англиската Премиер лига за пониска сума, ја оправдува повисоката понуда.

„Fox“ сепак може да се соочи со дополнителна конкуренција од американскиот кабелски гигант „Comcast“, откако ги принуди независните директори на „Sky“ да се откажат од својата претходна поддршка за „Fox“ со неочекуваната понуда од 12,50 фунти по акција за групата во февруари.

Најголемата забавната компанија во светот и сопственик на „NBC“ и „Universal Pictures“ ја надмина понудата на Мардок за „Sky“ во февруари. Акциите на „Sky“ се затворија по цена од 15,01 фунти во вторникот, што сугерира дека војната може да не е завршена.

За да си обезбеди регулаторното одобрување, „Fox“ договори продавање на новинарскиот канал на „Sky“ на „Disney“, бидејќи во спротивно влијанието на Мардок врз британските медиуми требаше ќе беше премногу силно.

„Disney“ и „Comcast“ водат посебна битка од над 70 милијарди долари за купување на повеќето средства на „Fox“, кои вклучуваат веќе поседуваниот удел од 39% во „Sky“ и остатокот од компанијата, ако се покаже како победник во Велика Британија.

„Fox“ изјави дека ја договорила согласноста на независната комисија на „Sky“ за трансакцијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…

 • Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…