Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

Време: 22:23

Датум: јуни 17, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака.

Во еден кафез имало пет мајмуни, на врвот од кафезот поставиле банани и внатре во кафезот поставиле скала по која мајмуните можеле да се качат по бананите. Но кој како мајмун ќе тргнел да се качува по скалата сите мајмуни биле полевани со ладна вода. Така петте водени мајмуните биле истренирани да не се качуваат по бананите.

Наредно извадиле од кафезот еден воден мајмун и ставиле внатре сув. Нормално, сувиот мајмун не знаел за полевањето со водата и тргнал да се качува по скалата. Тогаш четирите водени мајмуни го претепале сувиот мајмун и не му дозволиле да се качи по бананите, затоа што не сакале да бидат бањати со ладна вода. Значи сега во кафезот имало четири водени и еден крвав мајмун.

Извадиле уште еден воден мајмун и ставиле нов, сув мајмун, во кафезот. И повторно сувиот мајмун се обидел да стигне до бананите. Останатите четири му се нафрлиле да го тепаат, а најагресивен бил крвавиот мајмун кој сакал да се освети некому што јадел ќотек.

И се така додека во кафезот не останале пет крвави мајмуни. А бананите не биле изедени, ниту мајмуните се обидувале да стигнат до нив веќе не знаејќи ја ни вистинската, односно првичната причина за тоа.

Дали можеби сите помалце не личиме на приказната за крвавите мајмуни? Колку долго сме биле учени или спречувани да не правиме нешто па и сме заборавиле дека можеме да ги смениме работите околу нас на подобро?

Ај да се обидеме секоја вечер пред спиење да си ги поставуваме овие три прашања.

 • Што направив денес добро за себе (прочитав книга, вежбав, пиев кафе со другар ми ……)?

Кој не се сака себеси не може да сака никој друг.

 • Што направив денес добро за моето семејство (си играв со децата, направив ручек, бевме семејно на театар …….)?

Семејството е основна клетка на општеството.

 • Што направив денес добро за мојата околина (и помогнав на комшиката да го истовари пазарот од кола, со соседите го чистевме дворот, им помогнав на колегите …….)?

Без здраво општество нема иднина.

И ако не сме задоволни од одговорите, да се обидеме утре да бидеме подобри.

M-r Раде Чоловиќ

Редакцијата на ДЕНАР.МК не секогаш се согласува со ставовите искажани во текстовите од нашите соработници и истите не ги претставуваат ставовите на ДЕНАР.МК

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Одaмна гледав еден југословенски воен филм. Коле Ангеловски одигра брилијантна роља во истиот филм. Не се сеќавам како беше насловот, но приказната беше отприлика ваква.…

 • Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Интересна беше 1986-та година. Полуматура, првите стискавци (или што би се рекло ‘’танго’’) во спортската сала на основното училиште каде што учев. Аргентина со Марадона…

 • Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Читам на интернет порталите дека НАСА  (NASA – National Aeronautics and Space Administration) ќе испрати  беспилотно летало да ја испитува атмосферата и површината на Титан…

 • Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Убав поздрав нели, “да сте живи и здрави”. Народната мудрост низ вековите, а и секој човек лично, вели дека здравјето е бесценето и дека е…

 • Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Најчесто низ Скоје се движам со јавен превоз односно со автобусите на ЈСП и приватните сопственици. И ако мене ме прашувате сметам дека јавниот автобуски…

 • Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок…

 • Мисла на неделата –УА свиркачи

  Мисла на неделата –УА свиркачи

  Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и…

 • Мисла на неделата – Морален распад

  Мисла на неделата – Морален распад

  И си беше една ТВ презентерка која затаила данок. Се покаја си плати казна и никому ништо. Си беше и еден доктор кој призна (откако…

 • Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

  Во (веќе далечната) 2006-та година бев на годишен одмор во Република Албанија. Интересно ми беше што на самата плажа на поедини места имаше бункери.  Да,…

 • Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

  Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

  Во насока на подржување на јавната расправа околу воведување на прогресивен данок на добивка е и овонеделната Мисла на неделата со што сакам да го…