Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.35 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

Време: 10:46

Датум: јуни 16, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“.

Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел презентиран пред една година. Должината е 4.843 мм, ширината е 1.902 мм, а висината е 1.341 мм. Растојанието помеѓу двете оски е 2.822 мм.

Сепак сериската варијанта се разликува по некои елементи – решетката на ладилникот и воздух се во друга форма, оптиката е зголемена во димензии, исто така се различни капакот и ретровизорите. Во принцип, сепак, концептот се повторува, но со значително променети детали.

Предводникот на Баварците ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Првиот е 4.4-литарски V8 со две нови турбини со двоен свиток, развивајќи моќ од 530 КС. Оваа верзија забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,7 секунди и максималната брзина е електронски ограничена на 250 км/ч. Потрошувачката на гориво е 10.0-10.5 л/100 км.

Дизел верзијата е 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор кој развива 320 КС. Со тоа, возилото до 100 км/ч од местото стигнува за 4,9 секунди, и тука максималната брзина е поставена на 250 км/ч. Потрошувачката на гориво, според производителот, изнесува 5,9-6,2 л/100 км. Двата мотори работат со 8-степен „Steptronic“ менувач (дело на „ZF“) и погон на четири тркала.

Во стандардната опрема на моделот влегува „LED“-оптика, а како опција се нуди светла „BMW Laserlight“ кои осветлуваат на растојание од 600 метри пред возилото. Во кабината уште во основната верзија влегуваат природна кожа, безкабелен полнач, „Hi-End“ акустичен систем „Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System“, инструмент панел „BMW Live Cockpit“ со дијагонала од 10,25 инчи и мултимедијален систем со 12,3-инчен екран.

Возачот и неговите придружници, исто така, можат да се потпрат на најсовремените безбедносни системи и асистенти. Тие вклучуваат систем за предупредување за судир, систем за помош за паркирање и адаптивна контрола при патувањето.

Идејата на раководството на компанијата е моделот да биде конкурент на „Porsche 911“ и „Mercedes-Benz S-Class“, за да може да се натпреварува успешно со нив. Барем тоа го тврди главниот менаџер на „BMW“, Сара Лесман, која пред „Autocar“ е категорична дека „BMW Series 8“ ќе нуди динамички карактеристики блиски до оние на „911“, и комфор и луксуз како кај „S-Class“.

Првите автомобили ќе бидат достапни на дилерите во ноември, а нарачки веќе се прифаќаат на некои пазари. Основната верзија на моделот ќе стартува од 87.345 евра, а топ-варијантата со V8 мотор од 114.572 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

2 Одговори за BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

 1. Пингбек: BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео) | Денар

 2. Пингбек: Стартуваше производството на луксузното купе на BMW (фото+видео) | Денар

 • 70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

  70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

  Историската тркачка патека Goodwood му оддаде чест на Porsche и неговите 70 години постоење со централна прослава на 2018 Festival of Speed, настан кој што…

 • Погледнете во работилницата во која се доработуваат моделите на Mercedes (видео)

  Погледнете во работилницата во која се доработуваат моделите на Mercedes (видео)

  За купувачите на кои дури ни новите „Mercedes“ модели во нивната фабричка состојба не се доволно добри, тука е „Brabus“ да има ги исполни сите…

 • Lamborghini се продава како никогаш досега, а дури кога ќе пристигне SUV моделот…

  Lamborghini се продава како никогаш досега, а дури кога ќе пристигне SUV моделот…

  „Lamborghini“ во првите шест месеци од 2018-та испорача повеќе автомобили, отколку во целата 2013-та година. Во периодот јануари-јуни ширум светот се продадени 2.327 возила од…

 • Сите победници на 24 часа Ле Ман на едно место (видео)

  Сите победници на 24 часа Ле Ман на едно место (видео)

  Една од најстарите активни авто-трки прв пат се одржа во 1923-та година. Трката на издржливост 24 часа Ле Ман постои веќе 95 години. За тоа…

 • McLaren подготвува 18 нови спортски автомобили до 2025-та

  McLaren подготвува 18 нови спортски автомобили до 2025-та

  До 2025-та година компанијата „McLaren“ ќе го објави 18 нови спортски автомобили, меѓу кои ќе има и неколку хибридни модели, соопшти самиот британски производител на…

 • Pininfarina ќе го претстави својот суперавтомобил со 2.000 КС

  Pininfarina ќе го претстави својот суперавтомобил со 2.000 КС

  Компанијата „Automobili Pininfarina“, која припаѓа на индиската група „Mahindra“, објавува нови скици на својот прв самостоен модел – електричниот хиперавтомобил „PF0“. Според првичните информации, прототипот…

 • Галерија: Hyundai Tucson (редизајн)

  Галерија: Hyundai Tucson (редизајн)

  „Hyundai“ неодамна го редизајнираше својот компактен „SUV“, кој во освежено издание пристигнува во европските продажни салони во текот на летото. Откако е претставен во 2015-та…

 • Bentley го слави 100-тиот роденден и ќе израдува 100 среќници (фото+видео)

  Bentley го слави 100-тиот роденден и ќе израдува 100 среќници (фото+видео)

  Британскиот производител на суперлуксузни автомобили ќе одбележи еден век постоење со специјална ограничена серија на моделот „Mulsanne“. „Bentley“ започнува да го одбележува својот 100-ти роденден…

 • Неколку совети како да бидете сигурни дека вашето дете ќе биде добар возач

  Неколку совети како да бидете сигурни дека вашето дете ќе биде добар возач

  Имајќи го во предвид фактот дека сообраќајните незгоди се водечка причина за смрт и повреди кај младите лица, родителите со право се загрижени дали нивните…

 • Премиера: Maserati Levante GTS со 550 ks (фото)

  Премиера: Maserati Levante GTS со 550 ks (фото)

  Maserati ја претстави новата верзија на својот „SUV“ модел со мотор на „Ferrari“. „Maserati Levante GTS“ го има познатиот „V8“ мотор на „Ferrari“ кој е…