Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Мисла на неделата – Паркови на транзицијата

Време: 09:04

Датум: мај 22, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Во (веќе далечната) 2006-та година бев на годишен одмор во Република Албанија. Интересно ми беше што на самата плажа на поедини места имаше бункери.  Да, вистински бункери, како оние што ги гледавме во филмовите за партизаните во втората светска војна. Бункерите беа остаток од едно минато време под диктаторски режим кој владееше со Албанија долги години.

Е сега што сакам да кажам. Секој ден кога се возам на работа поминувам покрај “споменици на транзицијата”кои ги доживувам како тие бункери. Тука е фабриката која е во населба Хром пред железничкиот мост  на Вардар, малце понакај центар е и бивша Алумина. Кога ќе тргнеш накај Драчево – Стаклара. Има  и уште нели?

Читав дека некаде во Англија поранешен површински коп кој не е повеќе во употреба е претворен во парк полн со зеленило, вештачки езерца и слично.

Па си мислам, зошто и ние овие површини не ги претвориме во паркови полни со зеленило и разни социјално-забавни површини.  Прво ќе се промени лошата слика, а второ ќе изградиме нови бели дробчиња на градот, па и места каде соседите ќе се дружат и шетаат.

И сега опортунистите ќе кажат, тоа е приватна сопственост или има нерешени имотно правни односи и слично. Но по дефиниција во демократијата власта е кај граѓанинот, кој преку своите избрани претставници управува со општината, градот или државата. Сакам да кажам се менува Детален урбанистички план и генерални урбанистички планови, односно на јавна расправа граѓаните ќе се изјаснат за истите и “оп” приказната е завршена. Потоа му се дава обврска на сопственикот да го среди земјиштето според новите урбанистички планови или ако не му одговара секогаш може да го продаде имотот на државата за по едно евро квадратен метар. А кај нерешените имотно правни односи, експропријација и готова работа.

Убеден сум дека парковите на овие места повеќе ќе личат и ќе им се помили на граѓаните отколку нови станбени блокови, без оглед колку и да собере пари Општината и Градот од комуналии.

Се пријавувам за волонтер во градењето на парковите.

М-р Раде Чоловиќ

 

Редакцијата на ДЕНАР.МК не секогаш се согласува со ставовите искажани во текстовите од нашите соработници и истите не ги претставуваат ставовите на ДЕНАР.МК

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

  Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

  На враќање од работа слушам еден годсподин во доцните триесети како разговара на телефон. Добри 20 минути му објаснуваше на својот соговорник како Владата задоцнила…

 • Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

  Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

  Јужна Заминисимуја е држава која иако е дел од еден полуостров во Европа сепак не излегува на море. Иако делена меѓу соседите, парчена, прекројувана низ…

 • Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Одaмна гледав еден југословенски воен филм. Коле Ангеловски одигра брилијантна роља во истиот филм. Не се сеќавам како беше насловот, но приказната беше отприлика ваква.…

 • Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Интересна беше 1986-та година. Полуматура, првите стискавци (или што би се рекло ‘’танго’’) во спортската сала на основното училиште каде што учев. Аргентина со Марадона…

 • Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Читам на интернет порталите дека НАСА  (NASA – National Aeronautics and Space Administration) ќе испрати  беспилотно летало да ја испитува атмосферата и површината на Титан…

 • Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Убав поздрав нели, “да сте живи и здрави”. Народната мудрост низ вековите, а и секој човек лично, вели дека здравјето е бесценето и дека е…

 • Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Најчесто низ Скоје се движам со јавен превоз односно со автобусите на ЈСП и приватните сопственици. И ако мене ме прашувате сметам дека јавниот автобуски…

 • Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок…

 • Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака. Во…

 • Мисла на неделата –УА свиркачи

  Мисла на неделата –УА свиркачи

  Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и…