Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Архитектонските уметници го достигнаа врвот, совршенство од алги и стакло (фото)

Време: 15:37

Датум: мај 16, 2018

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Архитектонското студио „XTU Architects“ кое се наоѓа во Франција го разви концептот за 4 стаклени кули во Хангџоу во Кина, прекриени се со невероjатно прекрасни алги кои даваат уникатен изглед.

Концептот вклучува воведување на слој на алги со цел обезбедување на природна изолација, како и компензација на влијанието врз животната средина преку апсорпција на јаглерод диоксид и производство на кислород.

Овој процес на изолација со помош на алги, архитектонското студио го разгледува и развива со години.

Стаклените кули обезбедуваат топлина која се добива со помош на рефлекцијата на сончевите зраци. Вакви кули за прв пат се изградени во Хамбург, Германија. Алгите кои растат на овие стаклени платформи можат да се користат за обновување на енергија.

„XTU“ студиото исто така, додаде дека можат да бидат многу корисни во медицината и козметиката, каде што, стануваат најкористени благодарение на протеините и хранливите материи кои ги содржат во себе.

Други фантастични детали се панелите покриени со вегетација и дрва кои ќе го прочистуваат воздухот.

Обликот на кулите ќе биде поразличен поради дождот кој ќе се лизга по краевите низ отворите и ќе завршува во базенот, па на тој начин ќе се води грижа и за штедење на вода.

„Хангџоу е град во кој водата е доста присутна скоро на сите страни, па сакаме да ја продолжиме таа традиција“, рекоа архитектите.

Секоја од кулите тематски би ја покажувала „француската експертиза“. Гостинската кула ќе располага со хотел, спа центар и козметички салон.

Стаклената идила која изобилува со уметност ќе има галерија и резиденции наменети за уметници додека пак, во четвртата кула просториите би биле канцеларии.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Луксуз во Дубаи: пица, коктел или торта со прелив од злато (видео)

  Луксуз во Дубаи: пица, коктел или торта со прелив од злато (видео)

  Еден од најпрестижните хотели во Дубаи, Бурж Ал Араб е украсен со 1.780 квадратни метри 24 каратно злато, а најнов хит е злато што се…

 • „Viceroy Los Cabos“ нема да ве остави рамнодушни!

  „Viceroy Los Cabos“ нема да ве остави рамнодушни!

  Во беспрекорното Кортезово море, се наоѓа Баја Калифорнија, која може да биде идеално место за опуштање и забава. Ако се замислувате како уживате во тропски…

 • „Angra Dos Reis“, мал рај премногу совршен за да биде реален (фото+видео)

  „Angra Dos Reis“, мал рај премногу совршен за да биде реален (фото+видео)

  Составен од 365 острови, овој прекрасен регион е локација на која најбогатите луѓе го поминуваат својот одмор, тие го одбираат ова место со цел да…

 • Езерото Комо ќе го добие првиот хотел со 5 ѕвезди?!

  Езерото Комо ќе го добие првиот хотел со 5 ѕвезди?!

  Езерото Комо во Италија е една од најпосакуваните дестинации, сепак покрај сите негови убавини до сега во понудите не можеше да се најде ниту еден…

 • Кој не би ја сакал оваа вила за свој дом, ќе полудите по „Golden Palace“! (фото+видео)

  Кој не би ја сакал оваа вила за свој дом, ќе полудите по „Golden Palace“! (фото+видео)

  Грациозната палата сместена во Санкт Петербург, изнудува воздишки кај секој кој ќе ја посети. Високите плафони, големите прозори како и прекрасните спирални скали совршено се…

 • Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Со локација на обалата на реката Амстел, во центарот на главниот град на Холандија овој хотел ќе ги задоволи сите ваши желби. Амстердам веќе е…

 • Umaid Bhawan Palace – луксузна палата во Индија (фото)

  Umaid Bhawan Palace – луксузна палата во Индија (фото)

  Луксузниот „Umaid Bhawan Palace“, поранешниот дом на кралското семејство во Јодхпур, е една од најубавите палати во Индија. „Umaid Bhawan Palace“ во Јодхпур, вториот град…

 • Најскапите вили на славните ѕвезди ќе ве остават без здив! (фото)

  Најскапите вили на славните ѕвезди ќе ве остават без здив! (фото)

  Сигурно барем еднаш во животот сте посакале живот во луксузен дом, како оној на познатите личности?! А како ли изгледаат вилите на познатите личности?! Ви…

 • „De Mare“ ќе ве извади од колосек и ќе направи да посакате да ја купите веднаш! (фото+видео)

  „De Mare“ ќе ве извади од колосек и ќе направи да посакате да ја купите веднаш! (фото+видео)

  Од моментот кога оваа фантастична вила се појави на пaзарот, со цена од 12.9 милиони долари можеме да кажеме дека за неа се „тепаат“ и…

 • Kuramathi Island Resort: Импресивен комплекс на Малдивите (фото)

  Kuramathi Island Resort: Импресивен комплекс на Малдивите (фото)

  Kuramathi Island Resort не само што ќе ве импресионира со својот изглед и неверојатните услуги, туку и со сместувањето кое има капацитет од 290 вили……