Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Без сензор за отпечаток: Наскоро пристигнува новиот Note

Време: 16:12

Датум: мај 14, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Откако „Samsung“ во февруари ги претстави „Galaxy S9“ и „S9+“, oваа јужнокорејска компанија се подготвува за премиера на новиот премиум уред од серијата „Note“.

Иако официјално се уште ништо не е познато, оваа недела на Интернет се појавија гласини во врска со опциите кои би требало да ги има новата генерација на почетниците во категоријата фаблети.

Во однос на претходната, новата „Note“ генерација ќе има сличен 6,3 инчен екран, а не треба да се очeкуваат некакви радикални промени во врска со дизајнот на овој уред.

Хардверски, „Note9“ би требало да ги има класичните опции на последните најдобри паметни телефони – процесор „Snapdragon 845“ и 6GB RAM, додека уредот ќе се испорачува со верзијата „Android 8.1 Oreo“ која речиси со сигурност подоцна ќе може да се надогради со следната верзија „Android P“.

Капацитетот на батеријата би требало да изнесува 3850mAh, и ќе поддржува брзо и бежично полнење, а од останатите опции би требало да се спомене двојната камера, како и кај моделот „S9“, подобрена предна камера за „селфи“ и уште подобар „S-Pen“.

Исто така, „Note9“ ќе има поддршка за новата генерација на гласовниот асистент на „Samsung“ – „Bixby“, a во продажба ќе се појави и верзија на овој уред со два влезови за „SIM“ картички.

Една од опциите за која и претходно се зборуваше, но која сепак нема да се појави во новиот „Note“ е сензорот за отпечаток на прстот интегриран во екранот на телефонот. Оваа технологија е веќе претставена во некои модели на паметни телефони и се споменуваше дека „Samsung“ би можел да ја имплементира во следниот „Note“, но се чини дека, барем оваа година, тоа нема да се случи.

Како и минатата година, претставувањето на новиот „Note“ се очекува кон крајот на август, пред почетокот на „IFA“ конференцијата во Берлин.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Ролан Гарос“ со рекорден награден фонд

  „Ролан Гарос“ со рекорден награден фонд

  Раководството на Отвореното првенство на Франција најави дека наградниот фонд оваа година ќе биде за осум проценти поголем од ланскиот и ќе достигне 39 милиони…

 • Нант и Лазаров во финалето на ракометната Лига на шампиони

  Нант и Лазаров во финалето на ракометната Лига на шампиони

  Екипата на Нант е првиот финалист на „Фајнал фор“ турнирот од ракометната Лига на шампионите, откако попладнево во Келн триумфираше над фаворитот ПСЖ со 32:28…

 • Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Групата „Google You Owe Us“, која застапува 4,4 милиони корисници на „iPhone“, со тужба од „Google“ бара 4,29 милијарди долари отштета поради неовластеното собирање податоци.…

 • Неколку причини да му кажете „ДА“ на медот!

  Неколку причини да му кажете „ДА“ на медот!

  Веројатно и самите сте свесни дека медот е одличен прехрамбен продукт но не е на одмет да се потсетиме како оваа слатка храна влијае позитивно…

 • Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

  Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

  Вчера во Палата Брачи на Музејот во Рим, во рамки на програмата на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, се одржа заедничка културно –…

 • Смартфон со 1 TB меморија (видео)

  Смартфон со 1 TB меморија (видео)

  Кинеската компанија „Smartisan“ го претстави „Smartisan R1“, смартфонот за кој се шпекулираше веќе неколку месеци. Од особен интерес е тоа што тој е првиот уред…

 • ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  Министрите за финансии на 28-те земји членки на ЕУ повлекоа од „црната листа“ со даночни засолништа две земји – Сент Китс и Невис и Бахамите,…

 • Реал и Ливерпул во битка за фудбалскиот трон на Европа

  Реал и Ливерпул во битка за фудбалскиот трон на Европа

  Вечерва во 20:45 часот тимовите на Реал Мадрид и Ливерпул излегуваат едни против други во Киев во нивниот најважен натпревар за годината – финалето на…

 • Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија најверојатно ќе влезе во следната рецесија во 2020-та година, според компанијата „Zillow“, која се занимава со истражувањето на имотот за домување, цитиран од…

 • Меѓународно признание за „Синедејс“

  Меѓународно признание за „Синедејс“

  Фестивалот на европски филм „Синедејс“ чиј организатор е Младинскиот културен центар, културна установа на Градот Скопје кој традиционално дава финансиска поддршка на овој фестивал, успеа…