Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Tip of the week: Преземање на иницијатива

Време: 12:43

Датум: февруари 15, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време се вадиме на тоа дека се нема мотивација, се нема елан, се нема желба…

Но, ако е тоа навистина така  на работа, тогаш се нема и иницијатива за преземање и за решавање на работи и во приватниот живот! Е, тоа не иде така! Не може да се има иницијатива за дома, а на работа не! И на двете места, мора нешто да ве мотивира нешто за да преземете иницијатива.

Освен што е мотивот до нас самите, се работи и за самата иницијатива. Некако сме западнати во некоја апатија и на секое едно размислување за некаква инцијатива, а не пак акција, веднаш се откажуваме:

 • Имајте ја во глава целосната слика, но намалете ги чекорите до неа. Немојте да правите големи чекори кои понекогаш можат да бидат и тешко остварливи. Чекорете чекор по чекор…
 • Знајте ги вашите лимити и не дозволувајте да одите над нив. Не дозволувајте да се исцрпите, треба уште многу чекори да изодите.
 • Намалете ги или тотално отстранете ги сите работи што ви го одвлекуваат вниманието. Ако успеете да ги отстраните, пишете ми, баш сакам да знам како сте успеале. За нивното намалување, имаме напишано неколку совета.
 • Немојте да се срамите да побарате помош, па дури и иницијативата ја презеде некој и до крај да ја истера. Не е сè до заслугите, но убаво би било да бидете споменати. Но тоа дури и не е најважно, најважно е да се стигне до целта и да се оствари до крај.
 • Консултирајте се со соработниците, пријателите, фамилијата и бидете отворени за сугестии и нови идеи. Бидете активен слушател и подготвени за промени.
 • Немојте да ја лимитирате иницијативата со време, но сепак имајте тесна временска рамка. Но, ако дозволите да се одолговлечи, нормално е да се демотивирате.

Пробајте да бидете позитивни (барем во тој период) и верувајте во себеси. Знам дека ова можеби звучи патетично, но поврзано со она погоре напишано и вербата кон себе, но и кон другите, вербата е навистина потребна. Околу себе ќе имате многу луѓе кои нема да ве поддржуваат, но доколку во себе имате верба и позитивни мисли, многу е веројатно дека ќе успеете.

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

  Мисла на неделата -Прогресивен данок, да или не?

  Во насока на подржување на јавната расправа околу воведување на прогресивен данок на добивка е и овонеделната Мисла на неделата со што сакам да го…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…