Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Uber ја зголемува својата годишна загуба за дури 61%

Време: 13:57

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата за споделено патување „Uber Technologies“ ги објави резултатите за четвртото фискално тримесечје, кои покажуваат дека нејзината загуба скокнала со цели 61% во 2017-та година.

Таа загубила 4,5 милијарди долари во минатата година, откако во 2016-та година загуби 2,8 милијарди долари, покажуваат податоците на „The Information“, потврдени од „CNBC“.

Според „Bloomberg“, компанијата имаше „болна“ 2017-та година, но нејзиниот бизнис расте. И покрај турбулентните 12 месеци, приходите од продажба достигнаа 7,5 милијарди долари.

А сепак во четвртиот квартал, што е првиот целосен пресметковен период под управа на Дара Косровшахи како извршен директор, загубата на „Uber“ се намалила до 1,1 милијарди долари од 1,46 милијарди долари во третото тримесечје.

Приходите во овој период се зголемија за околу 14 отсто на 11,1 милијарди долари од 9 милијарди долари годишно од пред една година.

„Uber“ ја заврши годината со околу 6 милијарди долари во готовина. Тоа е 13% помалку од претходната година, според „Bloomberg“.

„Uber“ не е обврзана да ги објавува финансиските резултати јавно, но во последните месеци почна да открива дел од податоците.

Истовремено „Uber“ е на пат да собере над 14 милијарди долари во рамките на новата рунда на финансирање, а минатиот месец е завршена зделката со „SoftBank Group“, во рамките на која јапонскиот конгломерат, заедно со другите инвеститори, стекнале околу 17,5% удел од компанија.

Минатата недела компанијата соопшти дека ќе плати 245 милиони долари со акции на „Waymo“, единицата за самоуправувачки автомобили на „Alphabet“ за да заврши судскиот спор со него во врска со обвинението за кражба на деловни тајни. Ова ќе му овозможи на главниот извршен директор Дара Косровшахи да остави еден од непријатните прашања во историјата на компанијата во минатото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  „Газпром“ доби заем од 600 милиони евра од инвестициската банка во холдингот на „Credit Agricole“, соопшти рускиот гасен гигант на нивната страница. Заемот е за…

 • График на денот: Најбараните светски брендови во светот

  График на денот: Најбараните светски брендови во светот

  17 брендови од брзата храна за широка потрошувачка (FMCG) се избираат повеќе од 1 милијарда пати од потрошувачите во светот секоја година. Тоа го покажува…

 • ЕВН Македонија: Повредените работници не се вработени на ЕВН, а ниту пак се вработени во фирми подизведувачи ангажирани од ЕВН Македонија

  ЕВН Македонија: Повредените работници не се вработени на ЕВН, а ниту пак се вработени во фирми подизведувачи ангажирани од ЕВН Македонија

  Демант на ЕВН: -По денешните објави кои предизвикаа конфузии во јавноста поради нецелосни информации за повредените и од која фирма се истите, за целосно разјаснување…

 • СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци(фото)

  СКОПСКО Нефилтрирано – новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци(фото)

  Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналното СКОПСКО Нефилтрирано пиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите,…

 • Walmart објави силен прв квартал по растот во онлајн сегментот

  Walmart објави силен прв квартал по растот во онлајн сегментот

  Онлајн продажбата на „Walmart“ бележи раст со 33% во првиот квартал во однос на една година претходно, a како што изгледа инвестициите во онлајн бизнисот…

 • Транспаренси Интернешнел бара отфрлање на планот за реорганизација на „Фени Индустри“

  Транспаренси Интернешнел бара отфрлање на планот за реорганизација на „Фени Индустри“

  Транспаренси Интернешнел Македонија продолжува со мониторингот на постапката за стечај во Фени индустри АД Кавадарци и ги повикува сите институции во државата вклучително Судскиот совет,…

 • Колекција на машки маици од домашен бренд

  Колекција на машки маици од домашен бренд

  Новата колекција на маици наменета за мажи, прикажана на урбан едиторијал низ скопските улици. Пред извесно време беше лансирана новата колекција на машки маици од…

 • Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца

  Ивце Пивце и децата од емисијата „Горе-долу“ во потрага по вистинските деца

  Викендов бевме сведоци како децата од емисијата на Ивце Пивце „Горе долу сите сме еднакви“, познатите ликови Давид и Каја, беа во потрага по вистинските…

 • Maersk планира да стави крај на своите операции во Иран

  Maersk планира да стави крај на своите операции во Иран

  Данската компанија „А.Р. Moller – Mаеrsk Gruppen“ најави дека планира да ги прекине активностите во Иран по одлуката на САД да продолжат санкциите против Иран,…

 • УНИБанка нема да дели дивиденда за 2017 година, цела ќе оди во резерви

  УНИБанка нема да дели дивиденда за 2017 година, цела ќе оди во резерви

  Универзална Инвестиоциона Банка АД Скопје за 2017 година оствари добивка по оданочување во износ 242.164.257 денари. На вчерашното Собрание на акционери беше донесена Одлука, утврдената…