Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Credit Suisse очекува трета последователна годишна загуба

Време: 13:01

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Швајцарската банка „Credit Suisse“ очекува да ја забележи третата годишна загуба која ќе се должи главно на отпишување во износ од 2,3 милијарди швајцарски франци (2,45 милијарди долари) поради даночната реформа во САД.

Состојбата на финансиската институција минатата година треба да биде позната утре кога ќе биде објавен нејзиниот последен годишен извештај, објави „Блумберг“.

Но, дури и без промени во американскиот закон од крајот на минатата година, мала е веројатноста дека ќе покаже знаци на подобрување. Се очекува дека годишниот приход на финансиската институција ќе биде слаб и без влијание на Вашингтон, рече Дитер Хајн, аналитичар во компанијата „ Fairesearch “. Според неговите зборови, шефовите на банката „ќе треба повеќе да се фокусираат на управувањето со средствата. Јас дури и не знам зошто швајцарските банки сметаа дека би било добра идеја да се претвори инвестициското банкарство во јадро на нивниот бизнис“, рече тој.

Аналитичарите и инвеститорите ќе бараат во извештајот докази дека планот за реструктуирање на главниот извршен директор Тиџане Тиам продолжува да носи зголемување на приходите, пониски трошоци и подобрено управување со ризикот во трговските одделенија на банката. Тие, исто така, ќе сакаат да знаат дали банката собира нови пари, кои ќе ги стимулираат приходите и управувањето со имотот.

Очекувањата на „Credit Suisse“ се дека тоа ќе означи нов пораст во готовина, како во последниот квартал, така и во годината. „UBS Group AG“ и „Julius Baer Group Ltd.“ ја подигнаа границата, откако и двете ги подобрија своите цели за привлекување на нови пари во текот на годината.

Во исто време, сепак, не е исклучено банката да пријави и одлив на богатите клиенти поради програми за даночна амнестија и обелоденување на скриени средства во САД, Европа и други места во светот. Според банката, од 2011-та година, има пријавено одлив на повеќе од 40 милијарди швајцарски франци, откако нејзините клиенти почнаа целосно да ги спроведуваат даночните правила.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Германскиот најголем заемодавач „Deutsche Bank“ призна дека во петокот при рутинска операција, по грешка изврши трансфер од дури 28 милијарди евра, износ поголем и од…

 • Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Мака ви е од неразбирливи упатства за склопување на новиот мебел и не знаете што со него, на помош доаѓа новиот робот кој може да…

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…

 • Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акции на „Amazon.com Inc.“ достигнаа раст од 2,7% во сесијата во четвртокот достигнувајќи го речиси рекордот од 12-ти март, откако основачот и извршен директор Џеф…

 • American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  „American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Волстрит“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…