Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Добивката на Puma за кварталот е двојно поголема

Време: 09:38

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот производител на спортски стока „Puma“ објави дека очекува да ја зголеми оперативната добивка за една третина во 2018-та година и да ја зголеми својата продажба со 10%, откако забележа стабилни финансиски резултати за четвртиот квартал од 2017-та година, поддржан од силната побарувачка на неговите патики.

„Puma“, која продолжува да заостанува зад германскиот конкурент „Adidas“ и пазарниот лидер „Nike“, заживеа во последниве години, фокусирајќи се на фудбалот, трчањето и моторните спортови, како и врз производите за жени, партнерството со познати лица како пејачката Ријана.

„Puma“ објави двојно зголемување на профитот за кварталот пред камати и даноци до 30 милиони евра. Во исто време валутно корективната продажба скокна со 14,5% до 1,04 милијарди евра, што во голема мера соодветствува на просечните проценки на аналитичарите.

Растот на продажбата беше особено силна во клучниот бизнис со спортски обувки, со зголемување од 19%. Продажбата најбрзо растеше во Европа, Средниот Исток и Африка – за 18,5%, следеа американските континенти за 14%.

„Puma“, чии акции паднаа минатиот месец, откако француската компанија мајка „Kering“ изјави дека ќе го одвои брендот меѓу акционерите, во петокот објави планови за плаќање на еднократна дивиденда од 12,50 евра по акција за 2017-та година.

Главниот извршен директор на „Puma“, Бјорн Гулден изјави дека акумулираната инерција од 2017-та година, како и позитивните реакции од корисниците и партнерски трговците, ја прават компанијата позитивно настроена за 2018-та година, очекувајќи 10-процентен раст на продажбата кај постојаните девизни курсеви.

„Puma“ очекува профитот пред каматите и даноците за 2018-та година да биде меѓу 305 и 325 милиони евра во споредба со 245 милиони евра во 2017-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Deutsche Bank по грешка исплати 28 милијарди евра

  Германскиот најголем заемодавач „Deutsche Bank“ призна дека во петокот при рутинска операција, по грешка изврши трансфер од дури 28 милијарди евра, износ поголем и од…

 • Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Погледнете како новите роботи склопуваат столчиња (видео)

  Мака ви е од неразбирливи упатства за склопување на новиот мебел и не знаете што со него, на помош доаѓа новиот робот кој може да…

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…

 • Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акции на „Amazon.com Inc.“ достигнаа раст од 2,7% во сесијата во четвртокот достигнувајќи го речиси рекордот од 12-ти март, откако основачот и извршен директор Џеф…

 • American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  „American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Волстрит“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…