Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tip of the week: Пасивна продажба

Време: 13:18

Датум: јануари 18, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот персонал за нивните вештини и односот кон купувачите. Од она што досега го имам видено, како некоја генерална констатација за продавачот во Македонија, можам да кажам дека е доста „пасивен продавач”.

„Пасивна продажба” значи дека продавачот (услужувачот) реагира само на прашања на купувачот / клиентот. Едниот прашува, а другиот одговара. И доколку не располага со некои информации, разговорот завршува со „не знам”. Многу ретко, некој што добро го познава производот, ќе ви направи негова добра презентација и ќе ви ги изнесе предностите на производот.

Од друга страна „активна продажба” значи да бидеме активно вклучени во разговорот, ние да поставуваме прашања и да го водиме разговорот. Не само да одговараме на прашањата и коментарите на купувачите, туку да ги предвидиме нивните потреби и желби и да им го понудиме тоа што им е потребно. Активно да ги слушаме и да направиме сè што е во наша моќ и да им одговориме на барањата. „Активната продажба” значи и контрола во процесот на продажба. Ако поставувате прашања, слушате внимателно, ако размислувате неколку чекори однапред, ако добро го познавате вашиот производ/услуга, и навистина ви е грижа и сакате да му помогнете на купувачот, вие сигурно ќе воспоставите целосна контрола на продажниот процес и веројатноста за успех и поголемо задоволство на вашите клиенти е гарантирано.

Во првиот случај имаме „реактивно размислување”, т.е. ги употребуваме информациите (оние со кои располагаме) само кога ќе бидат побарани од нас. Во вториот случај, размислуваме проактивно. Истражуваме, анализираме, поврзуваме и ги употребуваме информациите во најпрактична и корисна форма, со цел за остварување на најдобар резултат.

Проактивното размислување значи и креативно размислување. И со тоа доаѓаме до прашањето – дали ни е потребна креативност само за да напишеме некоја песна или насликаме некоја слика или, пак, потребна ни е и во продажбата и во другите професии?! Нешто што може да се разработи во некој следен неделен совет.

До тогаш, размислувајте проактивно и бидете „активни продавачи”. Воспоставете ја контролата и остварете поголеми резултати.

 

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…