Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

Време: 12:27

Датум: декември 29, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала рака провокативни за размислување и дискусија. Се обидов да опфатам теми од различни области на економијата, но и општи животни теми.

Сакам да направиме пресек и да уживаме во претстојните празници, па со нови колумни се читаме во Новата Година.

Кога велам пресек немам намера да ја сумирам и анализирам 2017-та година, туку мислам сите за момент да подзастанеме или да намалиме со лудото животно темпо, да погледнеме што сме постигнале до сега, каде сме згрешиле и што би сакале да смениме или подобриме кај себе и во непосредната околина во Новата Година. Јас секако ќе го направам тоа и ќе се обидам она што не сум го остварил или достигнал до сега да го направам или да ги сменам приритетите во 2018-та.

Како и што е редот им посакувам на сите читатели на Денар, на сите граѓани на Република Македонија и на сите мои читатели Среќна Нова, многу здравје, мир, успеси и многу, многу љубов. Ќе продолжам со список на желби, што  посакувам да ни се остварат на сите нас во Новата Година:

 • Да имаме зголемен бруто домашен производ,
 • Да имаме многу странски и домашни инвестиции,
 • Да имаме поголеми плати,
 • Да имаме подобро здравство низ целата држава,
 • Да престане иселувањето на младите,
 • Политиката да ги тргне рацете од бизнисот,
 • Да функционира правната држава,
 • Да дишеме (по)чист воздух,
 • Да имаме многу свадби и нови дечиња,
 • Да се сакаме повеќе себеси,
 • Да сфатиме дека колку си го сакаме домот и семејството, треба да ги сакаме и соседите и околината,
 • Да се намалат каматите на кредитите,
 • Да имаме подобро образование на децата и младите,
 • Да нема сиромаштија во државата,
 • Да се завршат патиштата што се градат и да се започнат и направат нови,
 • Македонија да освои медал на Европското ракометно првенство во Јануари во Хрватска,
 • Машката ракометна екипа на Вардар да ја одбрани европската титула, а женскиот тим да ја освои,
 • РК Металург да се врати на старите патеки,
 • Да имаме претставник во Фудбалската лига на шампиони и во Лига Европа,
 • Да има македонец добитник на Нобелова награда,
 • Да имаме наш филм кандидат за Оскар,
 • Да имаме убави театарски претстави, изложби, опери и балети насекаде нз Македонија,
 • Да читаме убави книги,
 • Да не се делиме на ….овци и ….овци,
 • Да имаме најуспешна туристичка сезона,
 • Да ги вратиме домашните сорти на зеленчук и овошје на нашите ниви и трпези,
 • Да започне да се градат Чебрен и Галиште,
 • Да се гасифицира цела држава,
 • Да влеземе во НАТО,
 • Да ги започнеме преговорите за влез во ЕУ,
 • Да слушаме добра музика,
 • Да победиме на Евровизија,
 • Да доаѓаат врвни музички ѕвезди и да прават концерти во Македонија,
 • Да има повеќе дружби и кафеани,
 • Да одиме на зимски и летен одмор и да не изгориме на сонцето J,
 • mk да стане сајт број 1 во Македонија.

На крај, се извинувам за сите ненамерни правописни (сваќа и сфаќа, а кој не (с)фаќа …..) и други грешки низ моите текстови и му благодарам на Денар што ми овозможува да ги споделам моите мисли и ставови со вас.

Се читаме.

М-р Раде Чоловиќ

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…