Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

BMW ги чува имињата од iX1 до iX9

Време: 11:28

Датум: декември 6, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„BMW“ наскоро сигурно ќе отпочне нова гама на електрични кросовери со ознаката „iX“. Главниот извршен директор Харалд Кругер призна дека компанијата ги задржала правата за ознаките на моделите од „iX1“ до „iX9“, како и од „i1“ до „i9“.

„BMW“ веќе го нуди „i3“ електричниот автомобил и „i8“ спортскиот хибрид. Постојат два други модели во процесот на комплетирање – „i5“ и „i9“. Сепак, паралелно, Баварците исто така работат на електрификација на сите други модели, а во 2020-та година „X3“ треба да се појави на пазарот само на струја, па така ќе ја добие ознаката „iX“.

Сепак, повеќето други „iX“ модели ќе имаат сопствен дизајн и архитектура, а не само верзиите на „X“-серијата. Идниот идентитет на „i9“, кој ќе биде лансиран во 2021-ва година, ќе има и кросовер „iX9“. Некои информации, исто така, сугерираат електричен кросовер „iX8“, кој нема да се базира на тековната „i8“, туку на новата „осмица“, која беше претставена како концепт претходно во оваа година.

Имињата на задржаните модели ја потврдуваат намерата на компанијата да објави уште поголеми „SUV“ возила. По „X7“ концептот, веројатно ќе стигнат до „X8“ и „X9“. Според „AN Europe“, „Х9“ главно ќе цели кон пазарите како што се САД, Кина, Русија и Блискиот Исток, каде што има зголемена побарувачка за „SUV“ модели.

Следната година „X“-серијата ќе се зголеми со стандардниот „X7“ – пет метарски „SUV“ со три реда седишта, и компактниот „X2“. Во моментов, една третина од продажбата на „BMW“ е од „X“-моделите, така што Баварците ги насочуваат своите напори во оваа насока. „Затоа ја нарекуваме 2018-та година, година на „X““, рече Харалд Кругер.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  „BMW“ го регистрираше брендот „X8“ и ќе понуди луксузен кросовер со ова име. Стандардните верзии ќе се натпреваруваат со моделите на „Range Rover“ и идниот…

 • Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Кога новата „Opel Corsa GSi“ на пазарот ќе ја следи „Insignia GSi“ ова лето, ќе има погон од 1.4-литарски турбо мотор со 110 kW /…

 • Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американската компанија „ClearMotion“ планира да започне со производство на иновативен модел на суспензија со електронско управување во почетокот на 2019-та година. Таа ќе му овозможува…

 • Volvo официјално става крај на дизелите

  Volvo официјално става крај на дизелите

  Неодамна, „Volvo“ објави дека нема да развие нови дизел мотори. Последните модели на Швеѓаните сепак добија модификации со таков мотор, но и тоа веќе се…

 • Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Четвртата генерација на „Focus“, која беше претставена во април, во понудата ќе има широкоаголна камера за полесно и побезбедно возење наназад. Возењето во рикверц е…

 • Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Познатата германска тјунерска компанија го надгради моделот „Mrecedes X Сlasѕ“. Покрај дизајнот на возилото, подобрени се и погонските единици. „Brabus“ изврши низа естетски интервенции на…

 • DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  Францускиот премиум бренд „DS Automobiles“, кој е под контрола на групата „РЅА“, се подготвува за претставувањето на новиот предводник. Автомобилот, најверојатно, ќе се појави во…

 • Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Компанијата „Mercedes-Benz“ ја прошири својата гама на спортски автомобили „AMG GT“ со додавање на „S“-верзија на „roadster“. Ова е третата отворена модификација, која ќе го…

 • Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ може да го прошири својот асортиман со неколку нови верзии на моделот „Giulia“, како и со нов „SUV“ во јуни оваа…