Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Од утре со појадокот испијте го и ова: Научно е докажано дека ќе бидете поздрави и послаби

Време: 15:00

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Повеќето луѓе веруваат дека сокот од портокал е најдобриот избор, но овој напиток ќе ви помогне на многу повеќе начини.

Имено, часа сок од портокал во просек содржи 110 калории и ќе ви ја обезбеди дневната доза на витамин Ц, антиоксиданти кои ја штитат кожата од штетното делување на сонцето и мозокот од опасните супстанци кои се наоѓаат во загадениот воздух. Сепак, премногу сок може да предизвика оштетување на забната глеѓ.

Неодамнешното истражување спроведено на Институтот Истман за орално здравје при Универзитетот Рочестер, покажа слабеење на забната глеѓ за дури 84 проценти кај лицата кои пијат сок од портокал пет дена по ред. Слично делување имаат и останатите овошни сокови поради киселината која ја содржат, а многу полош избор е да пиете газирани пијалоци, кисела вода или енергетски напитоци.

Од друга стана, чаша млеко со 2 проценти млечни масти ќе ви обезбеди 20 проценти од вкупните дневни потреби за протеини и третина од потребната дневна количина на калциум. Неодамнешното истражување покажа дека личностите кои пијат наутро чаша млеко, чувстваат помалку глад до ручекот. Калциумот помага и во регулацијата на хормоните кои ја контролираат телесната тежина, а и млекото не е агресивно за вашите заби како сокот од портокал.

Доколку сте во можност изберете органско млеко од домашно производство без антибиотици и дополнителни хормони за раст, бидејќи таквото млеко ќе ви обезбеди и доволна количина на антиоксиданти кои ги содржи и популарниот џус.

Органското млеко содржи 75 проценти повеќе бета-каротен, 50 проценти повеќе витамин Е, антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и може да биде ефективен во борбата против некои видови на рак и срцеви заболувања, два до три пати повеќе лутеин и околу 70 проценти повеќе омега 3 масни киселини.

Заклучокот од експертите е јасен – со појадокот напијте се и една чаша млеко секој ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Дали секојдневното пиење газирана вода му штети на вашето здравје?!

  Секако дека не е штетна, а еве и зошто. Ако пијате газирана вода во која нема шеќер, нема вештачки засладувачи, не мора да се грижите…

 • Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Зајакнете го имунолошкиот систем со чичоката

  Лекарите ја препорачуваат, сирова или варена, во секојдневната исхрана и тоа во неограничени количини. Доцната есен е сезоната на чичоката, дивиот компир или Ерусалим артичоката. Лекарите…

 • Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Конзумирајте ги овие намирници за подолг и поздрав живот!

  Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во…

 • Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Имате бавен метаболизам, има начин како да си помогнете!

  Брзиот метаболизам кај некои луѓе е генетски предодреден. Генерално земено, мажите имаат побрз метаболизам од жените, но сепак не секој има доволно брз метаболизам. Брзиот…

 • Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Зошто е важно да го користите компирот во исхраната! (видео)

  Компирот е најкористената намирница во континенталната исхрана. го подготвуваме на различни начини, а денес е тешко да се замисли диета без компир. Неговите љубителите ќе…

 • Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Енергетските пијалоци се штетни за вашето тело!

  Здравствените експерти објавија предупредување за учинокот на енергетските напитоци кои се преполни од шеќер, кофеин и различни стимуланси. Научниците тврдат дека пиењето на само еден…

 • Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Не го игнорирајте заморот, може да ве донесе до фаза на депресија

  Ако веќе подолго време сте под стрес, треба да обрнете вимание на неколку симптоми. Имено, според истражувањата стресот ве наведува на неколку навики кои генерално…

 • Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Напитокот кој прави чуда – црна лимонада

  Освен што оваа лимонада е црна и со самото тоа е посебна и различна од било кој домашен напиток, оние кои ја пијат велат дека…

 • Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Намалете го холестеролот со користење на кечап!

  Кечапот не само што е вкусен додаток во пиците и другите тестенини, туку е и состојка која во прилична мера делува на зголеменото присуство на…

 • Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Намалете ја нервозата со помош на целерот!

  Тајната се крие во богатството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажувањето на напнатоста. Освен тоа, високиот процент…