Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Во Музејот на македонската борба ќе биде поставена картофилска изложба

Време: 11:23

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КУЛТУРА

По повод Денот на востанието, 11 Октомври, во НУ Музеј на македонската борба ќе биде поставена картофилска изложба на д-р Бранислав Светозаревиќ под наслов „Социјалисти и комунисти – револуционери“.

Изложбата ќе биде отворена денеска во 12 часот во холот на Музејот на македонската борба.

Д-р Бранислав Светозаревиќ (1966г.) е истакнат автор на околу 30 научни трудови од областа на историјата, архивистиката, музеологијата, етнологијата и културата. Реализирал повеќе од 23 фотографски, филателистички и картофилски изложби на теми од историјата, културата и спортот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Доделени наградите на „Гола месечина“

  Доделени наградите на „Гола месечина“

  На вчерашното свечено затворање на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој од 18 до 23 јуни се одржа под отворено небо на сцената поставена…

 • „Скопје стрит мјузик фестивал“ продолжува на Боемска улица, во парк и на плоштад

  „Скопје стрит мјузик фестивал“ продолжува на Боемска улица, во парк и на плоштад

  Вториот ден од „Скопје стрит мјузик фестивал“, 22 јуни, понуди една сосем нова приказна за посетителите. На три локации во градот се изведуваше музика од…

 • Мултимедијален перформанс – презентација на првата продукција на „Инкубатор“

  Мултимедијален перформанс – презентација на првата продукција на „Инкубатор“

  Денеска, со почеток во 20 часот, во просториите на киното „Култура“ ќе се одржи мултимедијален перформанс – презентација на првата продукција на „Инкубатор“, создадена и…

 • Премиера на филмот „Височините“ во Скопје

  Премиера на филмот „Височините“ во Скопје

  По повод потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија во Кино Фросина, во Младинскиот културен центар се одржа премиерата на играниот…

 • Почна 39-тото Скопско лето

  Почна 39-тото Скопско лето

  Вчеравечер со концертот на групата Дадо Дганит (Daddo Dganit) од Израел во Македонската филхармонија, свечено беше отворено 39-тото издание на фестивалот Скопско лето, кој традиционално…

 • С.А.Р.С. – главна ѕвезда на фестивалот „Битола отворен град“

  С.А.Р.С. – главна ѕвезда на фестивалот „Битола отворен град“

  Оваа година главна ѕвезда на големата сцена на плоштадот Гоце Делчев во рамките на фестивалот „Битола отворен град 2018“ е култниот белградски алтернативен рок-бенд С.А.Р.С.…

 • Почнува „Скопје стрит мјузик фестивал“ – четири дена музика под отворено небо

  Почнува „Скопје стрит мјузик фестивал“ – четири дена музика под отворено небо

  Од денеска до недела на седум локации во Скопје ќе се случува „Скопје стрит мјузик фестивал“, на кој ќе настапат 25 солисти, групи и ансамбли…

 • „Летни приказни“ за љубителите на добрата книга

  „Летни приказни“ за љубителите на добрата книга

  Tрадиционално, на почетокот на летото, од денеска па сè до 1 септември, во книжарницата „Или-или“ ќе се случуваат „Летните приказни“, и тоа десетти јубилеен пат.…

 • Целовечерен концерт на „Танец“ во Прилеп

  Целовечерен концерт на „Танец“ во Прилеп

  Ансамблот за народни песни и игри „Танец“, кој е душата на Македонија, симбол на македонската култура и уметност веќе шест децении, ќе се претстави со…

 • Народниот театар од Ниш со „Госпоѓа министерка“ вечерва на фестивалот “Гола месечина“

  Народниот театар од Ниш со „Госпоѓа министерка“ вечерва на фестивалот “Гола месечина“

  На третата вечер од фестивалот на комедијата „Гола месечина“, вечерва во 21 часот на отворената сцена во спорсткиот центар „Ново лисиче“ ќе биде изведена претставата…