Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Откријте го Маракеш – црвениот град (фото)

Време: 15:45

Датум: September 12, 2017

Категорија: ЛУКСУЗ И ПАТУВАЊЕ

Маракеш постои веќе скоро илјада години и претставува град на историјата и културата…

Станува збор за место, кое само по себе асоцира на фузија од култури со својот изглед, прашливите улици, интересните градби и минарињата кои се вистинска контраст на синото небо…

Познат како „црвениот град“ благодарнеие на бојата на дебелите ѕидини кои го опкружуваат стариот град, Маракеш е популарна туристичка дестинација уште од шеесетите години на минатиот век, а привлекува и бројни познати личности. Станува збор за место кое ќе ги активира сите ваши сетила, особено со неговите познати пазари и чаршии. Овие шаренолики пазари ќе ве заинтригираат со своите примамливи бои и мириси, а тука можете да купите силно обоени зачини, богато ткаени теписи и уште илјадници други работи.

Невозможно е да шетате низ Маракеш, а да не се изненадите од неговата интересна архитектура на секој чекор. Од ексклузивни градини до интригантно изрезбани премини и орнаментни џамии, овој град ја претставува својата историја во секој поглед. Медина е особено интересна глетка, која е мешавина од арапската и мурската архитектура.

Кога стнаува збор за забавата, Маракеш во себе крие фузија на култури со магичен ефект. Jamaa El-Fnaaе е најпрометниот плоштад на оваа дестинација, со голтачи на оган, стомачни танчерки, актобати, астролози и разни видови на забавувачи.

Ако одлучите да се опуштите и одморите во мир и тишина, посетете еден од префинетите голф терени на овој град или пак некој од бројните хамами, кои се специјалитет на оваа дестинација.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тропскиот и луксузен Beachcomber Shandrani Resort & Spa‎ (фото)

  Тропскиот и луксузен Beachcomber Shandrani Resort & Spa‎ (фото)

  Со локација на прекрасниот, сончев и живописен Маурициус, овој резорт со пет ѕвезди е навистина магично место… Опкружен со тропски градини тој е совршен за…

 • Луксузниот хотел Castell Son Claret (фото)

  Луксузниот хотел Castell Son Claret (фото)

  На шпанскиот остров Мајорка се наоѓа овој луксузен и раскошен хотел со 5 ѕвезди кој досега е нешто невидено, па дури и за овој регион.…

 • Рајската вила „Florentine“ на Бахами (фото)

  Рајската вила „Florentine“ на Бахами (фото)

  Вилата се наоѓа на идиличниот остров Парадајз на Бахамите и овој имот е веројатно сон на секого од вас… Раскошниот имот се простира на две…

 • Грандиозна вила на обала (фото)

  Грандиозна вила на обала (фото)

  Над „Buzzards“ заливот се наоѓа оваа сјајна вила, која ја дизајнираше Роберт А. М. Стерн во 2007 година и која совршено ги користи сите нејзини…

 • Amanoi Resort – место каде што се создаваат спомени (фото)

  Amanoi Resort – место каде што се создаваат спомени (фото)

  Сместен во бајковитото село Вин Ху во Виетнам, „Amanoi Resort“ ги спојува совршените виетнамски плажи со ненадминливиот луксуз… Овој простор во Виетнам ќе ви прикаже неверојатни пејсажи,…

 • Луксузна вила која може да биде ваша за 40 милиони долари (фото)

  Луксузна вила која може да биде ваша за 40 милиони долари (фото)

  Ова е вила која е достојна за некоја филмска ѕвезда. А зошто, ќе дознаете кога ќе ги погледнете сите фотографи од оваа куќа која постави…

 • Azura Quilalea – Фантастичен приватен остров (фото)

  Azura Quilalea – Фантастичен приватен остров (фото)

  Приватниот остров Azura Quilalea во својот фокус го има мирот и релаксацијата и претставува тропски рај кој долго време не бил населен. Сега тој на своите…

 • Дефиниција за стилот и луксузот – Buckland Manor (фото)

  Дефиниција за стилот и луксузот – Buckland Manor (фото)

  Сместена на имот од 10 хектари со прекрасно уредени градини, оваа вила која потекнува од тринаесетиот век, претставува вистинска дефиниција за луксузот и стилот… Во…

 • Sofitel Kairo El Gezirah – префинет египетски хотел (фото)

  Sofitel Kairo El Gezirah – префинет египетски хотел (фото)

  Како дел од префинетиот „Sofitel“ ланец на луксузни хотели „Sofitel Kairo El Gezirah“ е еден од најпрестижните египетски хотели… Сместен на островот на реката Нил,…

 • Искусете го тропскиот хотел Fundu Lagoon (фото)

  Искусете го тропскиот хотел Fundu Lagoon (фото)

  „Fundu Lagoon“ е мал, но сепак луксузен бутик хотел, сместен во оддалечениот дел на Занзибар, на островот Пемба… Ова идилично одморалиште е достапно само со…