Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    

Кој прв ќе стигне до 1 илјада милијарди долари – Apple или Amazon?

Време: 10:27

Датум: август 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Apple“ е на пат да стане првата компанија која ќе достигне оценка од 1 илјада милијарди долари. Тоа се наведува во анализата на „RBC Capital“, објавена вчера.

Компанијата додава 60 милијарди долари кон пазарната проценка, откако минатата недела ги објави оптимистичките очекувања за третиот квартал на годината. Во средината на следниот месец „Apple“ се очекува да го претстави новиот модел на „iPhone“.

Ова ќе се совпадне со 10-годишнината од претставувањето на првиот „iPhone“ од Стив Џобс на 9-ти јануари 2007-ма година и неговото ставање во промет на 29-ти јуни истата година.

Според аналитичарите на „RBC“, акциите на „Apple“ додаваат во просек низ годините по 15,6% во периодот од 90 дена пред прогласувањето на свој нов модел паметен телефон. Подобрувањето на продажбата во Кина, исто така може да влијае на цената на акцијата во следните месеци, сметаат од „RBC“.

Аналитичарите поставуваат таргет од 176 долари за готовина, наспроти 161.06 долари на крајот на вчерашната сесија на акции.

За овој (за компанијата четврт квартал од годината) квартал „Apple“ предвидува продажба во опсег од 49 до 52 милијарди долари наспроти очекуваните од аналитичарите 49.2 милијарди долари.

Од почетокот на годината акциите на „Apple“ додаваат 39.06% на својата вредност.

Дали сепак „Apple“ ќе е првата компанија која ќе ја мине психолошката граница од 1 илјади милијарди долари?

Според професор Аниндија Гос од „Stern School of Business“, „Amazon“ ќе успее да стигне до таму прв.

Последната оценка на гигантот во онлајн трговијата покажуваат пазарна капитализација од 476 милијарди долари. За да се случи тоа, ќе е потребен раст од 110.1% на акциите. Компанијата неодамна објави раст на приходите од 25% за последниот квартал, но веб услугите предвидоа зголемување од 55 отсто.

Неодамна компанијата ја купи „Whole Foods“ за сума од 13,7 милијарди долари, со што во моментов се справува подобро од „Apple“ при трошењето на слободните парични средства. Токму „кешот“ е можеби главниот проблем во моментов за наследникот на Стив Џобс – Тим Кук.

По последните податоци „Apple“ има 261 милијарди долари, кои при нивното правилно инвестирање, компанијата може да се претвори во технолошка варијанта на компанијата на Ворен Бафет, „Berkshire Hathaway“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Tesla ја смета Германија за најсоодветно место за својата европска Gigafactory

  Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla“ ја преферира Германија за локација за својата европска „гигафабрика“ (Gigafactory), најави главниот извршен директор на компанијата Илон Маск. Ова…

 • Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Engie поради неплатени даноци ќе мора да плати 120 милиони евра

  Луксембург ќе треба да наплати неплатени даноци од околу 120 милиони евра од францускиот енергетски гигант „Engie“, откако Европската комисија најави дека Големото Војводство ги…

 • Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  Познати добитниците кои ЛУКОИЛ Македонија ќе ги испрати на светското првенство во фудбал во Москва

  На само неколку дена од почетокот на најголемиот и најважниот спортски настан кој ќе ја одбележи 2018 година ЛУКОИЛ Македонија израдува 4 свои лојални корисници…

 • IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  IKEA влегува на огромниот индиски пазар

  Пред да се пресели во Индија, Џон Акила управуваше со продавницата на „IKEA“ во Сент Луис, Мисури, која ја посетуваа 1,6 милиони лица годишно. Акила,…

 • Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  Крај на една ера: “Џенерал Електрик” испадна од индексот на “Дау Џонс”

  “Џенерал Електрик” на 26 јуни веќе нема да биде меѓу првите 30 американски компании во индексот на берзата “Дау Џонс”. Позицијата на “Џенерал Електрик” во…

 • Најскапите модни брендови

  Најскапите модни брендови

  „BrandZ“ го објави својот годишен рејтинг – „Најскапите брендови во светот“. Во 2018-та година, „Google“ втора година по ред ја освои првата позиција. Рангирањето беше…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…