Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Citigroup ги надмина очекувањата со приходи од 17,9 милијарди долари

Време: 16:28

Датум: јули 14, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „Citigroup“ ги надмина очекувањата на „Wall Street“ со раст и на приходите, и на добивката по акција за вториот квартал.

Објавувајќи „широко базиран последователен раст на кредитите во различни региони и производи“, „Citi“ наведува дека нејзините приходи растат со 2% до 17,9 милијарди долари.

Нето добивката падна за 3% до 3,87 милијарди долари, но останува во согласност со предвидувањата, а неодамнешниот откуп на акции го зголемува профитот на акција со 3% до 1,28 долари.

Огромниот бизнис на „Citi“ за трговија со фиксен принос ги издржа стравувањата за стрмен пад, бидејќи приходите на банката по оваа ставка се намалува за едвај со 6%. Тоа е доста подобро во споредба со повеќето конкуренти, вклучувајќи го „JPMorgan Chase“. Приходите од трговијата со акции се со 11% надолу.

Овие падови се компензираат од раст на други бизниси, вклучувајќи ги комерцијалните решенија и приватното банкарство.

Акциите на „Citi“ се претстави добро откако банката успешно помина низ стрес тестовите на Федералните резерви во јуни, освојувајќи го одобрувањето на планот за враќање на 18,9 милијарди долари кон инвеститорите во оваа година преку повисоки дивиденди и откуп.

Доверителот изјави дека е генериран регулаторен капитал за 4,7 милијарди долари и вратил 2,2 милијарди долари на акционерите во вториот квартал. Ветувањето за враќање за огромен капитал ги поддржа акциите кои се претставуваат најдобро во однос на другите големи американски банки од почетокот на оваа година.

Во позадината на зголемените стравувања околу зголемен стечај по кредитите во некои сфери на финансискиот систем нето кредитните загуби на „Citi“ се зголемуваат со 6% до 1,7 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…

 • Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акциите на Amazon се приближуваат до нов рекорд

  Акции на „Amazon.com Inc.“ достигнаа раст од 2,7% во сесијата во четвртокот достигнувајќи го речиси рекордот од 12-ти март, откако основачот и извршен директор Џеф…

 • American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  American Express успеа да ги исполни очекувањата за првиот квартал

  „American Express“ (AmEx) со леснотија ги надмина очекувањата на „Волстрит“ за добивката за првиот квартал од годината благодарение на рекордното инвестирање во нејзините картички за…

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…