Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

График на денот: Како се менувало светското богатство во последните 2 века?

Време: 11:01

Датум: декември 24, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

para-covek3

За да се разбере светот во кој живееме денес, треба да се вратиме назад во времето, и тоа повеќе од 30 или 50 години. Кога мислиме само за тоа како ни изгледа средината, лесно е да се направи грешка и да го прифатиме светот како релативно статичен со одредени богати или сиромашни региони и погрешно да заклучиме дека тој секогаш бил и ќе биде така, коментира Макс Роузер за „Our World in Data“.

За да се избегне статичката слика на светот во кој Северот секогаш бил побогат од Југот, треба да се вратиме 200 години наназад пред времето во кое животниот стандард навистина се менува драматично.

Научниците проценуваат екстремната сиромаштија, како живот со под 1,90 долари на ден. Овој показател сепак се прилагоди на различните ценовни нивоа во различни земји и кон ценовните промени со текот на времето. Графиконот денес покажува проценки за дел од светското население кое живее во крајна сиромаштија.

Во 1820-та година само мал број луѓе се насладувале на повисок стандард на живот, додека повеќето луѓе живееле во услови кои денес би ги нарекле сиромаштија. Оттогаш уделот на крајно сиромашните постојано се намалува. Се повеќе региони во светот се индустријализираните и така ја зголемуваат продуктивноста, што го прави возможно за луѓето да излезат од сиромаштијата. Во 1950-та година три четвртини од светот живее во крајна сиромаштија. Во 1981-ва година овој процент е 44%. За изминатата година истражувањата покажуваат дека процентот на крајно сиромашните се намали под 10%.

Тоа е огромно постигнување и е особено забележливо ако земеме предвид дека населението во светот е зголемен за 7 пати во текот на последните два века. Во свет без економски раст сличното зголемување на населението ќе доведе до се помалку приходи за сите. Седумкратниот раст на населението би бил доволен да ги доведе сите до сиромаштија. Се случува сепак токму спротивното.

Зголемената продуктивност е важна, бидејќи прави повеќе стоки и услуги од прва потреба подостапни: има повеќе храна, подобра облека и поголеми домови. Економскиот раст е важен и затоа ги менува односите меѓу луѓето. При подолг период, во кој светот живее без раст, единствениот начин е положбата да ти се подобри е нечија друга да се влоши. Сопствената среќа е лоша среќа за соседите.

Економскиот раст го менува тоа, така што ја прави можна ситуацијата да се подобри заедно со онаа на другите. Генијалноста на оние кои ја создале технологија ја зголемуваат продуктивноста – автомобилите, машините или комуникациската технологија, ги има направено некои од нив многу богати, а во исто време ги зголемува приходите на другите поради поголемите перформанси. Тешко можеме да претпоставиме колку различен е животот кај економија во застој и кај економија која расте.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Стапката на невработеност во Норвешка скокнала на 15,4 проценти

  Стапката на невработеност во Норвешка скокнала на 15,4 проценти

  Стапката на невработеност во Норвешка вчера скокнала на 15,4 проценти од нивото од 14,7 проценти од 31 март, соопштила Агенцијата за труд и социјална помош…

 • “Авио-индустријата ќе закрепне до јуни”

  “Авио-индустријата ќе закрепне до јуни”

  Претседателот на компанијата VistaJet, Томас Флор изјави дека очекува “значително закрепнување” на авио-индустријата во текот на вториот квартал од годината. Тој за CNBC изјави дека тоа…

 • По укинување на изолацијата 65.000 луѓе го напуштиле Вухан

  По укинување на изолацијата 65.000 луѓе го напуштиле Вухан

  Утрово, по два и пол месеци е укината изолацијата во Вухан, од каде се прошири пандемијата од коронавирус по целиот свет. Градот го напуштиле околу…

 • Нови 18 заболени од коронавирус, две лица починале

  Нови 18 заболени од коронавирус, две лица починале

  На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци, пак,…

 • Во интерес на здравјето на граѓаните Стопанската комора на Македонија бара стриктна примена на законите во врска со употребата на дезинфициенси на пазарот

  Во интерес на здравјето на граѓаните Стопанската комора на Македонија бара стриктна примена на законите во врска со употребата на дезинфициенси на пазарот

  Во оваа вонредна состојба, кога се води голема битка за здравјето и животите на граѓаните, мора да се преземат сите можни чекори за нивна заштита.…

 • Во Париз од денес забрането вежбање преку ден

  Во Париз од денес забрането вежбање преку ден

  Властите во Париз забранија вежбање надвор во текот на денот со оглед на тоа дека бројот на починати од коронавирусот продолжи да расте, објави BBC. Забраната…

 • Политика за спречување на корупцијата кај јавните претпријатија

  Политика за спречување на корупцијата кај јавните претпријатија

  Јавните претпријатија не се имуни на притисок за корупција. Затоа, политиката за спречување на корупција треба да биде обврска на претпријатијата и да претставува основа…

 • Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

  Трамп потпиша наредба за ископувања на Месечината

  Додека светот се бори со пандемијата од коронавирус, Доналд Трамп потпиша наредба со која ги охрабрува Соединетите Джави да почнат со дупчења на Месечината во…

 • Неизвесна иднина: “Крај на глобализацијата каква што ја познаваме”

  Неизвесна иднина: “Крај на глобализацијата каква што ја познаваме”

  Речиси половина од фирмите поради коронавирусот ќе ги променат своите добавувачи, што ќе доведе до „крај на глобализацијата каква што ја познаваме“, пишува германскиот весник…

 • Кои економии најлесно ќе закрепнат од ефектите на пандемијата?

  Кои економии најлесно ќе закрепнат од ефектите на пандемијата?

  Пандемијата на коронавирусот внесе невидена количина на несигурност во глобалната економија. Земјите ширум светот се борат со растечката инфекција, спроведуваат широки стратегии за социјално дистанцирање…