Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

График на денот: Како се менувало светското богатство во последните 2 века?

Време: 11:01

Датум: декември 24, 2016

Категорија: ЕКОНОМИЈА

para-covek3

За да се разбере светот во кој живееме денес, треба да се вратиме назад во времето, и тоа повеќе од 30 или 50 години. Кога мислиме само за тоа како ни изгледа средината, лесно е да се направи грешка и да го прифатиме светот како релативно статичен со одредени богати или сиромашни региони и погрешно да заклучиме дека тој секогаш бил и ќе биде така, коментира Макс Роузер за „Our World in Data“.

За да се избегне статичката слика на светот во кој Северот секогаш бил побогат од Југот, треба да се вратиме 200 години наназад пред времето во кое животниот стандард навистина се менува драматично.

Научниците проценуваат екстремната сиромаштија, како живот со под 1,90 долари на ден. Овој показател сепак се прилагоди на различните ценовни нивоа во различни земји и кон ценовните промени со текот на времето. Графиконот денес покажува проценки за дел од светското население кое живее во крајна сиромаштија.

Во 1820-та година само мал број луѓе се насладувале на повисок стандард на живот, додека повеќето луѓе живееле во услови кои денес би ги нарекле сиромаштија. Оттогаш уделот на крајно сиромашните постојано се намалува. Се повеќе региони во светот се индустријализираните и така ја зголемуваат продуктивноста, што го прави возможно за луѓето да излезат од сиромаштијата. Во 1950-та година три четвртини од светот живее во крајна сиромаштија. Во 1981-ва година овој процент е 44%. За изминатата година истражувањата покажуваат дека процентот на крајно сиромашните се намали под 10%.

Тоа е огромно постигнување и е особено забележливо ако земеме предвид дека населението во светот е зголемен за 7 пати во текот на последните два века. Во свет без економски раст сличното зголемување на населението ќе доведе до се помалку приходи за сите. Седумкратниот раст на населението би бил доволен да ги доведе сите до сиромаштија. Се случува сепак токму спротивното.

Зголемената продуктивност е важна, бидејќи прави повеќе стоки и услуги од прва потреба подостапни: има повеќе храна, подобра облека и поголеми домови. Економскиот раст е важен и затоа ги менува односите меѓу луѓето. При подолг период, во кој светот живее без раст, единствениот начин е положбата да ти се подобри е нечија друга да се влоши. Сопствената среќа е лоша среќа за соседите.

Економскиот раст го менува тоа, така што ја прави можна ситуацијата да се подобри заедно со онаа на другите. Генијалноста на оние кои ја создале технологија ја зголемуваат продуктивноста – автомобилите, машините или комуникациската технологија, ги има направено некои од нив многу богати, а во исто време ги зголемува приходите на другите поради поголемите перформанси. Тешко можеме да претпоставиме колку различен е животот кај економија во застој и кај економија која расте.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија тешка 86 илјади милијарди претставена во еден чарт

  Светската економија е во бескрајна состојба на флуктуација. Купувањето намирници оваа недела или полнењето на вашиот автомобил со гориво може да изгледа како грешка при…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…

 • Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Јункер: Реална опасност од Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави денеска дека ризикот Велика Британија да ја напушти ЕУ без договор за излез и понатаму останува „многу реален“.…

 • Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза ги објави финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

  Македонска берза на официјалниот сајт го објави прегледот на финансиските податоци на котираните друштва за периодот 01.01-30.06.2019 година. Од вкупно 101 компанија, 73 завршиле со…

 • Исполнети сите услови, на ред е ЕУ

  Исполнети сите услови, на ред е ЕУ

  Во Брисел не постои сомнеж во однос на политичката обврска на Северна Македонија кон владеењето на правото и борбата против корупцијата, порача вчера во Скопје…