16 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕПоради овие причини не треба заедно да јадете месо и компири

Поради овие причини не треба заедно да јадете месо и компири

meso kompici 33

Помфритот и шницлите се превкусна комбинација, но мешањето на протеини и скроб е прилично лоша идеја.

Избегнувајте го внесот на протеини и јаглени хидрати во еден оброк.

Лебот, житарките и оризот не би требало да ги јадете во комбинација со риба, јајца, месо, млечни производи или тофу. Ова се најлошите можни комбинации на намирници.

На вашето тело му е потребна алкална основа за варење на скробот и кисела основа за варење на протеините. Кога ензимите ќе започнат да го варат скробот, присуството на алкални ензими го забавува варењето на протеините. Поради тоа можете да чувствувате надуеност. Протеините и скробот одлично се сложуваат со лиснатиот зелен зеленчук, па затоа комбинирајте ги на тој начин и избегнувајте да ги јадете заедно.

Протеините јадете ги само со зеленчук, и скробните намирници, како компир, леб, ориз, тестенини и пецива исто така комбинирајте ги само со зеленчук.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП