Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.19 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

По новата A Сlasѕ уште 7 компактни Mercedes возила

Време: 13:44

Датум: февруари 10, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

На почетокот на февруари „Mercedes“ ја претстави новата генерација на хечбекот „A Сlasѕ“, a по него ќе следат барем уште 7 модели кои припаѓат на сегментот компактни возила, пишува „CarAdvice“.

Тоа во разговор со новинарите на презентацијата на „A Сlasѕ“ го откри шефот за дизајн на германскиот производител, Горден Вагенер.

„На оваа механичка платформа ќе бидат направени најмалку осум модели и ве уверувам дека сите ќе биде исклучително атрактивни“, рече Вагенер.

Со оглед дека во рамките на се уште актуелните генерации на компактни „Mercedes“ возила постојат вкупно 5 модели („A Сlasѕ“ хечбек, купе лимузината „CLA“ и „Shooting Brake“, „GLA“ кросоверот и „B Сlasѕ MPV“) се поставува прашањето кои се тие нови модели на кои мисли Горден Вагенер.

Познато е дека еденод нив ќе биде целосно нов модел – „Mercedes A Сlasѕ Sedan“, кој би требало да има премиера во 2018-та.

Извесни се и новата купе лимузина „CLA“, кросоверот „GLA“, како и следната генерација на „B Сlasѕ MPV“.

Најавен е и нов кросовер со ознаката „GLB“, чии „шпионски“ фотографии можевме неодамна да ги видиме. „GLB“ ќе биде попрактичен и попростран од „GLA,“ кој е малку повисок од хечбекот „A Сlasѕ“ со поголем „клиренс“.

За останатите два компактни модели се уште се шпекулира.

„Mercedes CLA“ моментално е достапен и во „Shooting Brake“ верзија, па постои можност и во следната генерација оваа каросериска верзија да се најде во понудата. Сепак, со оглед на тоа дека поголемиот „CLS“ остана без моделот „Shooting Brake“, слична судбина би можела да му се случи и на моделот „CLA Shooting Brake“.

Се шпекулира дека „Mercedes“ би можел да понуди и класичен караван основан на „A Сlasѕ Sedan“, a многу е веројатно германскиот производител, барем за кинескиот пазар моделот „A Сlasѕ Sedan“ да го направи со продолжено меѓуосовинско растојание.

Евентуалните купе и кабриолет верзии засега не се споменуваат како опција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…