Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Mercedes-Benz ја покажа новата A-Class (фото+видео)

Време: 10:42

Датум: февруари 3, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Една од најочекуваните премиери годинава се одржа во Амстердам, каде што „Mercedes-Benz“ ја претстави новата генерација на „A-Class“ на специјален настан. Моделот доби обновен дизајн, нов ентериер, најсовремена технологија и обновен асортиман на моќни единици.

Четвртата генерација на компактниот хечбек „Mercedes-Benz A-Class“ е изградена на платформата за „MFA“. Предната суспензија е „McPherson“, а задниот дел е повеќекратен. Должината на автомобилот е 4.419 mm, што е 127 mm повеќе од претходно. Растојанието помеѓу двете оски е зголемено за 30 mm и достигнува 2.729 mm. Багажникот е исто така поголем и сега изнесува 370 литри (29 повеќе).

Дизајнот на автомобилот е во стилот на „CLS“ кој се појави претходно во оваа година. За добра аеродинамика, исто така, помага и специјалното растојание на предната решетка, која се отвора кога е потребно за ладење на моторот.

На почетокот на продажбата, новата „А-класа“ ќе биде достапна со 3 единици. Основната верзија на „Mercedes-Benz A200“ добива 1.4-литарски бензински мотор кој е развиен заеднички со „Renault“. Моторот има двоцилиндричен систем за деактивирање, развивајќи 163 КС и 250 Nm. Комбиниран е со 6-брзински мануелен менувач или 7-брзински автоматски со две спојки. Просечната потрошувачка на гориво е 5.1 l/100 km.

„Mercedes-Benz A250“ се потпира на 2.0-литарски 4-цилиндричен мотор со 224 КС (350 Nm). Другата опција е дизел од 1.5 литри за „Mercedes-Benz A180d“, кој развива 116 КС и 260 Nm. Овие два мотори може да се комбинираат само со автоматскиот менувач.

Автомобилот ќе биде достапен и за погон на предни тркала и погон на четири тркала. Како опција се достапни адаптивни амортизери и системот „Dynamic Select“, нудејќи четири поставки за моторот, преносот, суспензијата и управувачот.

Најмалиот „Mercedes“ не отстапува од технологиите кои се наоѓаат на другите модели на брендот. Има полуавтоматски систем за контрола познат по „S-Class“. Може да ја намали брзината на возилото ако е потребно кога се приближува до остра кривина или раскрсница.

Опремата на новата „A-Class“, исто така, вклучува асистент за промена на лентата, систем за превенција на судир со функции за препознавање на пешаци и велосипеди, адаптивни светла и многу повеќе.

Внатрешноста на моделот е променета. Ова делумно се должи на новиот „MBUX“ систем за информации и забава, кој користи два големи дигитални монитори. Опремата на автомобилот, исто така, вклучува и систем за контрола на гласот кој, за разлика од останатите, го препознава јазикот и не бара никакви команди. Тоа значи дека возачот може да зборува спокојно без да користи специфични фрази, а системот разбира што сака.

За време на премиерата, претставниците на брендот откриле дека во 2019-та година на пазарот ќе биде пуштен нов компактен „A-Class“ седан. Опсегот на хечбекот ќе се прошири со „надуена“ верзија на „Mercedes-AMG A45“ со повеќе од 400 КС и спортска модификација „А35“ со моќност од 300 КС.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Mercedes-Benz ја покажа новата A-Class (фото+видео)

 1. Пингбек: По новата A Сlasѕ уште 7 компактни Mercedes возила | Денар

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  „BMW“ го регистрираше брендот „X8“ и ќе понуди луксузен кросовер со ова име. Стандардните верзии ќе се натпреваруваат со моделите на „Range Rover“ и идниот…

 • Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Кога новата „Opel Corsa GSi“ на пазарот ќе ја следи „Insignia GSi“ ова лето, ќе има погон од 1.4-литарски турбо мотор со 110 kW /…

 • Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американската компанија „ClearMotion“ планира да започне со производство на иновативен модел на суспензија со електронско управување во почетокот на 2019-та година. Таа ќе му овозможува…

 • Volvo официјално става крај на дизелите

  Volvo официјално става крај на дизелите

  Неодамна, „Volvo“ објави дека нема да развие нови дизел мотори. Последните модели на Швеѓаните сепак добија модификации со таков мотор, но и тоа веќе се…

 • Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Четвртата генерација на „Focus“, која беше претставена во април, во понудата ќе има широкоаголна камера за полесно и побезбедно возење наназад. Возењето во рикверц е…

 • Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Познатата германска тјунерска компанија го надгради моделот „Mrecedes X Сlasѕ“. Покрај дизајнот на возилото, подобрени се и погонските единици. „Brabus“ изврши низа естетски интервенции на…

 • DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  Францускиот премиум бренд „DS Automobiles“, кој е под контрола на групата „РЅА“, се подготвува за претставувањето на новиот предводник. Автомобилот, најверојатно, ќе се појави во…

 • Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Компанијата „Mercedes-Benz“ ја прошири својата гама на спортски автомобили „AMG GT“ со додавање на „S“-верзија на „roadster“. Ова е третата отворена модификација, која ќе го…

 • Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ може да го прошири својот асортиман со неколку нови верзии на моделот „Giulia“, како и со нов „SUV“ во јуни оваа…