Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Ви носи ли вашиот бизнис солидни приходи?

Време: 11:27

Датум: февруари 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Ако не можете да однесете дома солидна плата, време е да погледнете што не е во ред со вашиот бизнис.

Следуваат неколку знаци за проверка:

1. Вие би можеле да заработите повеќе ако работите за некој друг

Ако не заработувате повеќе отколку што би требало, се изложувате на дополнителна одговорност и ризик. Кога ќе работите за некој друг, вие тогаш вашата плата ја користите за вас, но доколу имате свој бизнис вкупната заработка не можете комплетно да ја присвоите бидејќи треба да ги покриете месечните сметки, трошоци и сл. Затоа кога имате свој бизнис треба да заработите повеќе од доволно за да можете да заработите некој денар плус. Затоа преметајте дали по сите платени трошоци сумата која ќе ја земете за вас е поголема од онаа која би ја земале доколу би работеле за друг.

2. Не гледате стабилно подобрување

Ако вашиот бизнис не ви носи доволно приходи, онолку колку што би сакале да имате денес, дали можете да видите знаци кои ви покажуваат дека ќе заработувате повеќе во блиска иднина?

Доколку си велите: „ Јас го направив сето она што треба, и не разбирам зошто повеќе клиенти не доаѓаат “, имате проблем.

3. Вие не знаете како финансиски му оди на вашиот бизнис

Еве еден едноставен тест: Ако некој седне со вас и ви постави серија прашања во врска со приходите на вашата компанија, трошоци, и профит (или загуба) за претходниот месец, квартал, и година, можете ли да одговорите во рок од неколку минути, со користење на вашиот сметководствен софтвер? Доколку одговорот е не, не знаете доволно за вашиот сопствен бизнис.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  Директорот на „Alibaba“ и еден од најбогатите луѓе на светот, кинезот Џек Ма има 3 совети без кои, како што смета, не би дошол до…

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…

 • Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Жените или мажите – Кој носи подобри бизнис одлуки?

  Кога станува збор за работата, жените секако дека можат да им парираат на мажите на високите позиции, а многу често знаат да бидат и поуспешни…

 • Предностите од учењето на друг јазик

  Предностите од учењето на друг јазик

  Учењето на јазици е многу корисно, особено ако планирате да живеете во странство или сакате да патувате. Постојат многу предности од учењето странски јазици, а…

 • Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

  Ворен Бафет: Најдобар совет за сопствениците на мали бизниси (видео)

 • Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

  Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа? И тоа е можно, иако често се чини дека е…

 • Како да ризикувате за да напредувате?

  Како да ризикувате за да напредувате?

  Илезете од кутијата: Успешните луѓе не се кријат во зоната на удобноста туку ги тестираат своите граници, се соочуваат со стравовите и ризикуваат – се…